DARGEÇİT’TE ZABITA EKİPLERİNDEN MARKETLERE FAHİŞ FİYAT DENETİMİ

DARGEÇİT’TE ZABITA EKİPLERİNDEN MARKETLERE FAHİŞ FİYAT DENETİMİ
Dargeçit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince, ilçedeki marketlerde fiyat denetimi yaptı.
İlçe genelindeki zincir marketler başta olmak üzere tüm marketlerde fiyat denetimleri yapan ekipler, ürünlerin etiket ve kasa fiyatlarında usulsüz bir şekilde değişim yapılması riskinin önüne geçmek amacıyla yaptığı denetimlerde, ürünlerin son kullanma tarihleri, etiket ve gramajlarını kontrol etti.
Sahaya inen zabıta ekipleri; ekmek, çay, ayçiçek yağı, peynir, zeytin, yoğurt, un, şeker, süt ve yumurta gibi temel ihtiyaç gıda maddeleri başta olmak üzere her türlü ürünün gramajı, fiyat ve irsaliye karşılaştırması, tüketim tarihi ve diğer kurallara uygunluk konularında inceleme yaptı.
Ekipler, döviz kurundaki düşüşün ürün fiyatlarına yansıyıp yansımadığını da kontrol etti. Ekipler reyonlardaki ürünlerin reyon fiyatı ile kasa fiyatlarının da birbirine uyup uymadığını tek tek kontrol etti. İşletmelere özellikle ürünlerin son kullanma tarihleri, gramaj uygunluğu ve reyon etiket fiyatı ile kasa fiyatı uyumu konusunda hassasiyet göstermeleri hususunda gerekli uyarılarda bulunuldu.
Denetlenip tutanakla kayıt altına alınan market ve ürünler belirli periyotlarda tekrar denetleneceği belirtildi. Bu süreçte sebebi belgelenemeyen olası fiyat artışları veya piyasa şartlarına göre indirime gidilmeyen ürünler için tutulacak ikinci tutanak, cezai işlemler uygulanacağını bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.