KAYMAKAM ÖZTÜRK FISTIK YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSUNA KATILDI

KAYMAKAM ÖZTÜRK FISTIK YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSUNA KATILDI

  KAYMAKAM ÖZTÜRK FISTIK YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSUNA KATILDI

                 Kaymakamımız Öztürk Konferans Salonunda yapılan Fıstık Yetiştiriciliği ve Hastalık-Zararlılarla Mücadele Yöntemleri kursuna katıldı. Ziraat Yüksek Mühendisi Nedim Sakçı’nın sunumuyla başlayan programda başlıca verimliliğin arttırılması, üretici vatandaşlarımızın fıstık yetiştiriciliğinde bilinçlenmesi ve teşvik edilmesi, fıstık yetiştiriciliğinde temel bilgilerin döllenme, aşılama, budama, sulama, gübreleme ve ayrıca yer fıstığı üretimindeki başlıca hastalıkların çözümü noktasında kültürel önlemler, kimyasal ve biyoteknik mücadeleler ve ekim yapılacak toprağın ve arazinin yüksek verimli olmasını sağlamak amacıyla laboratuvar ortamında test ve araştırmaların yapılarak zararın önüne geçilebileceği gibi hususlar üreticilerimize aktarıldı. Ve son olarak üretici vatandaşlarımızdan gelen soruların cevabı ile sunum sona erdi.

                  Kaymakamımız Öztürk burada yaptığı konuşmada Hasankeyf İlçemiz her açıdan olduğu gibi tarımsal ürün çeşitliliği anlamında, göz önünde olması gereken bir yer. Fıstık, incir ve üzüm gibi meyvelerin ziyaretçilere sunulacağı 60 dönümlük bir arsayı Sayın Valimizin talimatı doğrultusunda Tarım Müdürlüğümüze tahsis ettik. Bu alan özellikle İlçemizdeki üreticilerimize de örnek teşkil edecek bir alan olacak bugünkü eğitim gibi teorik önerilerimiz olduğu gibi pratikte de orada sizlere örnekler sunacağız ve tarımsal ürün verimliliğini artıracağız ” dedi.

                Fıstık Yetiştiriciliği ve Hastalık-Zararlılarla Mücadele Yöntemleri kursuna Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk, Batman İl Tarım Müdürü Mehmet Gün, İlçe Tarım Müdürü ve Orman Müdürü Muharrem Aksoy, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Abdulbaki Aşar, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Kutbettin Tekin, Birlik Müdürü, Köy Muhtarları ve sunumunu  Ziraat Yüksek Mühendisinin yaptığı Nedim Sakçı katıldı.

HASANKEYF KAYMAKAMLIĞI

EBRU BEKEN DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir