Diyarbakır’da “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” Farkındalık Etkinliği Gerçekleştirildi../ebru BEKEN DİNÇEL

 Sayın Valimiz ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, İçişleri Bakanlığı’nca trafikte yayalara dikkat çekmek amacıyla 81 ilimizde eş zamanlı düzenlenen “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” kampanyasına katıldı.
İçişleri Bakanlığı’nca trafikte yayalara dikkat çekmek amacıyla 81 ilimizde eş zamanlı düzenlenen “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” kampanyası gerçekleşti. Dağkapı Meydanı’nda yapılan etkinliğe Sayın Valimiz ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem, Şoförler ve Otomobilciler Odası üyeleri, toplu taşıma kooperatif başkanları ile öğrenciler katıldı.  “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” kampanyasında öğrenciler, “Sen de Bir Yayasın”, “Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük”, “Öncelik Yaşayan Adımlar”, “Bu Yolda Hep Birlikteyiz”, “Dur Yolda Ben de Varım”, “Sen Dur Yaşam Durmasın”, “Dikkatli Geç Yaşamayı Seç” ve “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” afişleri taşıdı.
Dağkapı Meydanı’nda gerçekleşen etkinlikte İl Sağlık Müdürlüğü, Jandarma, Emniyet Müdürlüğü Trafik ekipleri, personel ve araçlarıyla, okul dağılışlarında trafik geçit görevlisi öğrenciler, üniformaları, üzerinde dur-geç yazılı gereçleriyle alanda hazır bulundular. Emniyet Müdürlüğü ekipleri, öğrencilere yaya güvenliğini anlatan broşürler ve trafik kurallarıyla ilgili boyama kitapları dağıttı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yaya geçitlerinde kullandığı yazı ve görsellerin benzerini etkinliğin yapıldığı alanın zeminine uyguladı. Trafik polisleri ile jandarma, kurulan stantlarda trafik kazalarında ve denetimlerde kullanılan araç ve gereçleri vatandaşlara tanıttı.
“Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” kampanyasında öğrencilere kampanyayı tanıtan broşürler dağıtan, yaya geçitleriyle ilgili sorular soran ve sohbet eden Sayın Güzeloğlu, daha sonra kurulan stantlara geçerek personelden bilgi aldı.
“130 noktada bin trafik polisi görev yapacak”
Tüm Türkiye’de bugün aynı saatte olduğu gibi ilimizde de bin trafik görevlimiz ile 130 noktada “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” adlı etkinliği gerçekleştirdiklerini belirten Sayın Güzeloğlu, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu tarafından kamuoyuna sunulan yaya hakkı, güvenliğinin sağlanması ve bu bilincin aşılanması amacıyla meydanlarda olduklarını söyledi. Bugün 2 saat boyunca ilimizde ve Türkiye’de tüm yaya geçitlerinde trafik görevlilerinin sürekli görev yapacağına dikkat çeken Sayın Güzeloğlu, “Tüm sürücülere yaya geçitlerindeki yolcuların güvenliği noktasında bir farkındalık oluşturulacak. Burada ki amacımız trafik kurallarına tam anlamıyla uymanın bir sorumluluk olarak, bir bilinç olarak her yurttaşımızda ve vatandaşımızda yerleşmesi, buna bağlı olarak bir davranış kültürünün zenginleştirilmesi ve buradaki gibi çocuklarımızdan ve öğrencilerimizden başlayarak her birinin gönüllü bir trafik elçisi olmalarıdır. Bu noktada çok önemli aşamalar kaydettik.” dedi.
“Amacımız can ve mal kaybının önüne geçmek”
Diyarbakır’da da Türkiye’de de trafik kurallarına uyma noktasında çok önemli bir süreç geliştirdiklerini ifade eden Sayın Güzeloğlu, “Bunu daha iyiye ve ileriye taşımak istiyoruz. Diyarbakır’da da trafik önlemlerinde ki bu duyarlılık ve sorumlulukla hem trafik kazalarının sayısında hem de can ve mal kayıplarında çok büyük kazanımlar elde ettik. Şüphesiz tek bir hedefimiz var; trafikte artık hiçbir canın kaybına, hiçbir kazanın ve yaralamalı bir trafik kazasının olmaması adına bir çaba içerisindeyiz. İnşallah bugünkü çalışmalarımız bunu zenginleştirecek. Her okulda okullardaki trafik görevlilerimiz özellikle bugün burada bulanan okullarımızdaki çocuklarımızdan oluşan trafik geçit görevlisi öğrencilerimiz, buna katkı koyan öğretmenlerimizle bu sosyal farkındalığı ve toplumsal sorumluluğu en iyiye ve en öteye taşımayı amaçlıyoruz. Ben çalışmalarda katkı veren Şüphesiz bir büyük heyecanla alanda görev ifa eden bütün trafik görevlisi personelimize, İl Jandarma Komutanlığımıza, İl Emniyet Müdürümüze, katkıda bulunan Şoförler ve Oda yetkililerimize, Kooperatif Başkanlarımıza ve her bir sürücümüze teşekkür ediyorum. Amacımız ortak; ülkemiz ve ilimiz adına insana değer veren ve artık kayıpları ön görmeyen bir sorumluluğu geliştirmek. Tekrar çalışma ve çaba farkındalık projesinin hayırlı olmasını diliyor emeği geçen herkese özellikle sevgili öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Konuşmanın ardından Sayın Güzeloğlu, etkinlikte yer alanlarla birlikte yaya geçidini kullanarak karşı kaldırıma geçti.

Ebru BEKEN DİNÇEL

 

Nova   Medya Grup Başkanı

 

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.