Uluslararası Diyarbakır Sur Yarı Maratonu tanıtım toplantısı gerçekleştirildi../ebru BEKEN DİNÇEL

Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’nun girişimleri sonucu Türkiye Atletizm Federasyonu’nu ile ortaklaşa 19 Nisan 2020’de düzenlenecek Uluslararası Diyarbakır Sur Yarı Maratonu tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’nun girişimleri sonucu Türkiye Atletizm Federasyonu’nu ile ortaklaşa 19 Nisan 2020’de düzenlenecek Uluslararası Diyarbakır Sur Yarı Maratonu tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Kayapınar İlçesi’nde bir otelde düzenlenen toplantıya Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, kamu kurum müdürleri, STK temsilcileri, Milli Sporcular ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Diyarbakır tanıtım videosu izlendi. Tanıtım videosunun ardından atletizm branşında derece almış milli sporcular tanıtıldı.
Toplantıda açılış konuşması yapan Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, atletizmde dünyada derecelere girmiş milli sporcuları tanıtarak yaşadıkları zorluklara rağmen birçok derece kaydettiklerini aktardı. Çintimar, “Sayın Valim size özellikle teşekkür ediyorum. Mersin’de de Akdeniz Oyunları gibi Türkiye’nin bugüne kadar yapmış olduğu en büyük 2. spor organizasyonu olan organizasyonunda başındaydınız. Orada sizlerle birlikte çalışma şansını bulduk ve spora, sporcuya, sporun bir şehre katacağı değere sizlerle birlikte şahit olduk. Bunu Diyarbakır’da daha hayata geçiriyor olmanızdan son derece mutluyum. Diyarbakır Sur Maratonu ve Yarı Maratonu, Halk Koşusu ile birlikte bir de Çocuk Maratonu yapacağız. 6 – 7 yaş grubu çocukların da orada koşmasını istiyoruz. Çünkü spor kültürü buradan başlıyor” dedi.
‘Diyarbakır Sporuna hizmet edeceğiz’
Türkiye’de de 125 tane yarı maratonu ve halk koşusu yaptıklarını belirten Çintimar, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu anlamda biz Sayın Valimin göstereceği hedef doğrultusunda ekibimiz, Gençlik Spor İl Müdürlüğümüzdeki atletizm ekibimiz ile birlikte emin adımlarla Diyarbakır gençliğine, Diyarbakır Sporuna hizmet edeceğiz. Aydın Çetin kardeşim 4 x 400 çocuklarımızın antrenörlüğünü ve koordinatörlüğünü yaptı. Şimdi burada Spor İl Müdürlüğümüze geldi. Aydın Çetin de bu ilden yetişmiş 100 metrede Türkiye rekoru kırmış bir arkadaşımız. Onun için bu ilden sıcak bir iklim olduğu için hem mesafede, hem stilde, hem atma ve atlamalar da her branşta sporcu çıkacaktır. Bundan önce çıktı. Bundan sonra da daha başarılı ve daha büyükleri çıkacak. İnşallah hep beraber onları alkışlama şansını elde edeceğiz diye ümit ediyorum. Ben bu organizasyondan dolayı Sayın Valimizin Başkanlığında tüm ekibinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”
Daha sonra konuşan Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, katılımcıları düzenlenen toplantıdan dolayı mutluluğunu dile getirerek selamladı. Gençlerin ülkenin geleceği olduğunu vurgulayan Sayın Güzeloğlu, “Burada bulunan gençlerimizin bizim geleceğimiz, güzelliğimiz ve güvencemiz olduğuna inanan ve inandıkları takdirde dünyayı değiştirecek inançları olan gençlerimiz olarak bildiğim gençler olarak, bugün Diyarbakır gençliğinin Diyarbakır’ın geleceğinde ülkenin geleceğinde çok büyük katkılar sunan siz değerli gençlerimizle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz, bu mutluluk aynı zamanda sizlerin enerjisini sporla sporun anası ve temeli olan atletizm ile buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz. Atletizm sporların temeli en özel ve en güzelidir. Değerli başkanımız anlattı, insanlık tarihinden bu yana spor kavramının bütünleştiği Olimpik ruhun yerleştiği ve olimpizmin tanımlandığı bir atletizm ve biz artık sporun her alanında olduğu gibi atletizmde de son yıllarda aldığımız çok büyük başarılarla daha ötesin hedefliyor, hep zirvede kalmayı hak ediyoruz. Bu noktadan, bugün başlayan ve tanıtımını yaptığımız etkinliğimiz atletizmin kavramına ve spor altyapısını, çok güçlü bir şekilde Diyarbakır ile buluşturacak siz gençlerimizden başlayarak, değerli başkanımızın ifade ettiği gibi çocuklardan, yaşlılara Hayatın her alanında genç kalmak isteyenlere, dönük bir büyük açılımın, bugün başlangıcı olacaktır, bir diğeri ve en önemlisi Diyarbakır’ın bir bütün olarak bütün güzellikleri ile sahip olduğu zenginlikleri ile dünyaya tanıtacak çok büyük bir imkan ve alt yapı sunacaktır” dedi.
‘Diyarbakır artık sporun şehri olacak’
Sayın Güzeloğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Diyarbakır ki 10 bin yıllık bir geçmişin kadim bir medeniyetin, ilimin, irfanın ve kültür şehri olarak tarihin her döneminde bölgesinde ve çevresinde çekim merkezi olarak tanıtılmayı bu zenginlikleri ile ülkemiz ve Dünya ile buluşmayı hak ediyor. Çok uzun yıllar terör örgütünün ihaneti ve Diyarbakır’ın önüne çektiği bu engel ve sebepleri nedeniyle Diyarbakır gerçeğinin dışında, güzelliklerinin ötesinde hep anıldı. Diyarbakır artık birlik ve beraberliğin şehri olarak, aynı zamanda sporun da şehri olacaktır. 2 milyona yaklaşan nüfusu ve nüfusuna oranla Türkiye’nin en genç ve güçlü ili olan Diyarbakır gençlerinin sporuyla, Ayşe ve Meryem’in örnek sporcu kimliği ile sporun zirvesine doğru yol alacaktır. Uluslararası Sur Yarı Maratonu ile Diyarbakır kenti, hem tarihi geçmişini, güzelliklerini, bugün dünyanın her ülkesi, her kişisi için çekici olan bu sahip olduğu birikimleri sunarken, modern şehrin, gelişmeye ve kalkınma yönüyle tanıtılacaktır. Uluslar ve uluslararası medyanın, değerli başkanımızın katkısı ile davet edilecek, çok üst düzeydeki sporcularımızın varlığıyla, Diyarbakır bir büyük buluşma, kucaklaşma ve şölene tanık olacak. İçkale başta olmak üzere Hevsel Bahçeleri, On Gözlü Köprü ve insanlığın ortak mirası olan Surlar’ın bütün güzelliklerini adım adım hem koşarak hem yansıtarak hem de dünyaya ulaştırarak bir büyük kucaklaşma ve şöleni gerçekleştireceğiz. Katılan on binler İl dışından gelen binler, yüzbinler, bu doğrultuda Diyarbakır’ı duyuracak, Diyarbakır’ı tanıyacak, öncesinde ve sonrasında Diyarbakır’ın güzellikleri ile kucaklaşacak. En önemli amacımız ve en önemli hedefimiz böylece karşılık bulmuş olacak. Belki de bunun sonrasında Diyarbakırspor altyapısında başlayan bu devinim ve dönüşüm, bütün diğer branşlara itici bir güç olacak.” Diyarbakır’ın bunu hak ettiğini ve uzun zamandır beklediğini belirten Sayın Güzeloğlu, “Bugün bunu gerçekleştirmiş olmanın uluslararası bir organizasyonun Diyarbakır’a taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu büyük organizasyonun Diyarbakır’da buluşmasında Gençlik Spor Bakanımız Sayın Mehmet Kasapoğlu, Federasyon Başkanımız Sayın Fatih kardeşim, emeği geçen, katkı koyan bütün herkese şahsım ve Diyarbakır adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.
‘Amatör Spor Kulüplerimize 1 milyon 200 bin liralık bir nakdi yardım yapacağız’
“Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Başkan vekili olarak Diyarbakır’ın her alanda sahip olduğu zenginliği potansiyeli çok daha öteye en iyi taşımak kararındayız” diyen Sayın Güzeloğlu, Büyükşehir Belediyesi olarak sporun her alanında ve branşında fiziksel bütün gereklilikleri en kısa süre içerisinde tamamlamak zorunda olduklarını ifade etti. Sayın Güzeloğlu, Gençlik Spor Bakanı Sayın Mehmet Kasapoğlu’nun katılımıyla spor altyapısı için birçok müjde vereceklerini kaydetti. Sayın Güzeloğlu, “Spor yapacak ve yapmak isteyen Türkiye’nin ve dünya çapında başarısını gerçekleştirecek bütün bu anlamdaki yetenekleri, Türk sporuna kazandıracağız. Dolayısıyla bütün okullarımızda bir yetenek taraması, bununla ilgili bir alan çalışması ve okul spor kulüpleri ile spor tabana ve alana ve okula yayacağız. Her alanda oluşturulacak kulüpler üst ölçekte Amatör Spor Kulüpleri ile entegre edilecek onlara her türlü maddi ve manevi destek verilecektir. Bu bağlamda ilimizdeki tüm Amatör Spor Kulüplerimize 1 milyon 200 bin liralık bir nakdi yardım dağıtım töreni yarın gerçekleştireceğiz. Bu sadece bir başlangıçtır, hemen çok kısa bir süre sonra, amatör spor kulüplerimizin, engelli spor kulüplerimiz dahil malzeme ihtiyaçlarına dönük 4 milyon Türk liralık bir bütçe ayırdık. Yılsonundan önce onları da amatör spor kulüplerimize ve sporcularımıza tahsis edeceğiz hayırlı uğurlu olsun. Biz biliyoruz ki Diyarbakır’da nice Meryem ve Ayşe’ler var, biz biliyoruz ki son adımı atacak, yürekler cesaret hepsinde var inşallah olimpiyatlarda, dünya şampiyonluğunda, Avrupa şampiyonalarında, Diyarbakır’ın bu evlatlarının zirvede Meryem ve Ayşe’nin yaptığı gibi başarılarıyla gururlanacağız. Şanlı bayrağımızın dalgalanması ve İstiklal Marşı’mızı hep birlikte söyleyeceğiz” şeklinde konuştu.
‘Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Amatör Spor Kulübü’nü kuruyoruz’
Sayın başkanımızın çok önemli ve çok değerli bir projesi var. Önümüzdeki hafta Diyarbakır’da atletizm Federasyonu’nun çocuk çağdan başlayarak, onları spor ile buluşmasını sağlayacak, çok büyük bir bulaşma ve kucaklaşması olacaktır. Federasyonun çocukların atletizm ile buluşmasını sağlıklı bir geleceği kazanması adına spor ruhunu spor yaşamını ve spor disiplini kazanmasını sağlayan bu projenin Diyarbakır’dan başlayacak, çok teşekkür ediyorum ve Diyarbakır’dan Türk sporuna hayırlı olmasını diliyorum. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak Amatör Spor Kulüpleri desteklemek üzere Amatör Spor Kulübümüzü kuruyoruz. Bu kulübümüzde bir bütünleştirici, destekleyici olarak sportif alanların hepsini de özellikle Olimpik Sporların hepsinde çok güçlü bir altyapı ile başlayacağız. 2021’de Diyarbakır her alanda, hedefine olimpiyatlara doğru kovalarken, gençleri ile birlikte ama sadece gençlerle sınırlı değil her yaştakilerle spor yaşayan ve yapan olacaktır.
‘Spora ilgi duyan herkese Sur Yarı Maratonu’nda koşmaya davet ediyorum’
Bildiğimiz gibi Büyükşehir Belediyesi olarak açık alanda ve parklarda özellikle antrenörler ve yetiştiricilere nezaretinde spor eğitimlerine başladık. Buradan bütün bir Diyarbakır’a çağrı yapıyoruz her alanda sporu yaygınlaştırmak, geliştirmek şüphesiz beden sağlığı kadar herkes mutlu eder edecek, birlik ve beraberliğini huzur ve kardeşliğine çok önemli katkılar sağlayacak bir süreç olacaktır. Büyükşehir Belediyesi ve Valilik olarak, bakanımızın ve bakanlarımızın desteği ile spora bir bütün olarak Diyarbakır’da müthiş bir potansiyeli olan gençleri ile bütünleştirmek azim ve kararındayız. Yakında spor başlığında çeşitli spor branşlarında sizlere daha değişik müjdelerimiz olacaktır. Federasyon başkanlarımızla yaptığımız temaslarda her birisinin Diyarbakır’a dönük özel projelerini sizlerle paylaşacağız. Sporu bir bütün olarak ele aldığımızda, Diyarbakır’a yakışan yaraşan bir altyapı ve sonuç İnşallah Diyarbakır’la buluşacaktır. Bugün dediğim gibi çok keyifli ve çok mutlu eden bir buluşma oldu. Ben özellikle bugün hem bu etkinliği gerçekleştirilmesinde hem de bu projede emeği geçen çok büyük katkılar sunan değerli kardeşimiz başkanımıza tüm şampiyonlarımız ve konuklarımıza teşekkür ediyorum. Uluslararası Sur Yarı Maratonuna 19 Nisan 2020 de koşulacağını, yüzbinlerin Diyarbakır’da buluşacağını, spora ilgi duyan herkese, buradan çağrı yaparak, 19 Nisan 2020’de tüm Türkiye’den ve dünyadan Diyarbakır’da buluşmaya, Diyarbakır’ı tanımaya, Diyarbakır insanıyla kucaklaşmaya ve Sur Yarı Maratonu’nda koşmaya davet ediyorum “ diyerek konuşmasını tamamladı.
Konuşmalardan sonra Sayın Güzeloğlu ve Çintimar arasında Uluslararası Diyarbakır Sur Yarı Maratonu için protokol imzalandı. İmza törenin ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Koşusu’nda minikler, yıldızlar ve gençler kategorilerinde dereceye giren 18 kişiye ödülleri takdim edildi. Tanıtım toplantısı çekilen toplu fotoğrafların ardından sona erdi.

Ebru BEKEN DİNÇEL

 

Nova   Medya Grup Başkanı

 

Yönetim Kurulu Başkan Yardımc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.