Diyarbakır’da Kelebek Hastalığı Farkındalık Haftası Kutlandı../halil ibrahim DİNÇEL

 Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğu, halk arasında kelebek hastalığı olarak bilinen Epidermolozis bülloza hastalığına yakalanan çocuklarla bir araya geldi.
Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğu, kelebek hastalığına yakalanan çocuklarla bir araya geldi. Gazi Köşk’te gerçekleşen buluşmaya Sayın Valimiz ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı V. Hasan Basri Güzeloğlu’nun eşi Sayın Ayşe Güzeloğlu, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Ak Parti İl Başkanı Süleyman Serdar Budak, Gerçekler Dünyası Araştırma Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şenay Çalışır, çocukların aileleri ve mülki amirler katıldı.
Birlikte yaşadıklarını herkese karşı sorumlulukları olduğunu hatırlatarak konuşmasına başlayan Sayın Valimiz ve Diyarbakır Büyükşe
hir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, “Kelebek çocuklar doğuştan, gelen ve çok özel bir bakım gerektiren çocuklarımız. Biraz önce değerli dernek başkanım paylaştı, onların hayata tutunmaları gülümsemeleri yaşadıkları zorlukları aşmaları maddi ve manevi destek almaları şüphesiz bizlerin hem insan olarak bir sorumluluğu hem de kamu yönetiminin olmazsa olmaz sorumluluğu. Bizler bugün bu etkinlikte ilimiz genelinde ve Türkiye’ de çok fazla olmasa da her birisi bizim yakınımız, kardeşimiz, dostumuz ve aynı havayı soluduğumuz kardeşlerimiz olarak onların durumunu toplumla buluşturmak bir farkındalık yaratmak yaşadıkları sıkıntıları aşmaları adına bizlere düşen sorumluluk gereği doğrultusunda bir katkı da bulunmayı amaçladık” dedi.
“Herkesi kucaklayacağız”
Büyükşehir Belediyesi’nin kent genelinde her insanı kucaklamayı amaçladığını vurgulayan Sayın Güzeloğlu, “Her kim kendini yalnız hissediyorsa, her kim çare arıyorsa her kim sıkıntının içinde bu sıkıntı ile boğuşuyorsa devlet bunun için vardır. Bizler bunu için varız, özellikle kimsesizlerin kimsesi olmak bu sıkıntıların aşınmasında katkı koymak için varız devletin bütün kaynakları milletin huzuru refahı ve şüphesiz toplumun geleceği içindir. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığını görevini üstlendiğimiz andan itibaren, bu azim ve kadim kente bakışımız ve sorumluluğumuz tam budur” ifadelerini kullandı.
“İyiliği çoğaltmalı, kötülükleri azaltmalıyız”
Kelebek çocuklar noktasında Gerçekler Dünyası Derneği’nin başarılı çalışmalarını yakından takip ettiğini dile getiren Sayın Güzeloğlu,  “Buradan değerli dernek başkanına ve bu süreçte katkı koyan bütün üyelerine içtenlikte teşekkür ediyorum. Biz aslında büyük bir aileyiz, yine iyiliği amaçlayan çok güzel bir sloganla ifade edildiği gibi ‘iyiliğe sözümüz var’ başlığıyla tanımlanan bir iyilik hareketiyiz. İyiliği çoğaltmalı, kötülükleri azaltmalı şüphesiz hayatımızda yaşadığımız olumsuzlukları hayatımızın dışına itmeliyiz. Buda en güzel şekilde yardımlaşmayla, kucaklaşmayla ve bizim yapabileceğimiz katkıyı ihtiyacı olanlara sunmakla olur. Ben inanıyorum ki çok özel bir sorumluluğu alan kelebek çocuklarımızın anneleri, babaları, yakınları o bitmek tükenmek bilmeyen bir sabırla kucakladıkları ve sevgiyle harmanladıkları yavrularının yaşadıkları sıkıntılarında yanında dostlarını arkadaşlarını ve şüphesiz hemşerilerini görmek istiyor” şeklinde konuştu.
“Büyükşehir Belediyesi kelebek hastalarının yanındadır”
Sağlık Bakanlığı’nın bütün kelebek hastası çocuklara gerekli yardımları yaptığını ifade eden Sayın Güzeloğlu, “ Ama oradan kalan bir ihtiyaç varsa biz, Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak da bu eksikliklerin hepsini taaddüt ediyoruz. Ama en önemlisini karşılıklı sevgiyi, onlara olan desteği onların moral değerlerini yükseltmeyi amaçlamayı da bütün hemşerilerimizden bekliyoruz. Ancak böyle olursa biz olabiliriz, ancak böyle yaparsak hep birlikte geleceğe inşallah güvenle yürüyebiliriz. Ben bugün buradaki buluşmamıza katılan ve bizlerle birlikte olan gerçekten bu günümüzü anlamlandıran sevgili çocuklarımızı değerli anne ve babalarını sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Yalnız olmadıklarını bilmelerini istiyorum, yalnız değilsiniz bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Biz sizinle birlikteyiz ve her zaman birlikte olacağız inşallah, sağlık kurumlarımızın hepsi başta değerli rektörüm olmak üzere. Sosyal hizmet birimlerimizin hepsi, İl Sosyal Hizmetler Müdürlülüğümüz Büyükşehir Belediyemizin ilgili bütün daire başkanlıkları ve bize düşen her sorumlulukta sizin yanınızdayız eğitim dahil olmak üzere. İnşallah gelecek her gün bugünden daha güzel sizler için daha mutlu geçecek çocuklarımızla birlikte nice güzel günler rabbim sizlere nasip edecek diyorum. Etkinliğimize katıldığınız için bugün,  bizimle olduğunuz için çok teşekkür ediyorum” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Sayın Güzeloğlu ve beraberindekiler, kelebek hastası çocuklara oyuncak dağıttı, ayrıca aileleriyle sohbet edip sorun ve taleplerini dinledi.

Halil İbrahim DİNÇEL

 

Nova   Medya Grup

 

Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.