Diyarbakır’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kabul Töreni Yoğun Katılımla Gerçekleşti../halil ibrahim DİNÇEL

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 96. yıl dönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu ile eşi Sayın Ayşe Güzeloğlu’nun ev sahipliğinde Cumhuriyet Bayramı Kabul Töreni düzenlendi. Düzenlenen kabul Törenine çocukları terör örgütü tarafından kaçırıldığı için oturma eylemi başlatan aileler de katıldı.
Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu ve eşi Ayşe Güzeloğlu’nun ev sahipliğinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kabul Töreni düzenlendi. Kayapınar ilçesindeki bir otelde düzenlenen Cumhuriyet Resepsiyona adli, mülki ve askeri erkân, kamu kurum müdürleri, siyasetçiler, bürokratlar, iş, spor ve sanat dünyasından davetliler ile çocukları terör örgütü tarafından kaçırıldığı için oturma eylemi başlatan aileler katıldı. Kabul Törenine katılan davetlileri Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu ile eşi Sayın Ayşe Güzeloğlu, kabul töreninin düzenlendiği salonun girişinde katılımcılarla tek tek tokalaşarak karşıladı.
Karşılamanın ardından davetlilerle bir süre sohbet eden Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, daha sonra günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Cumhuriyet kabul törenine katılan davetlilerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlayarak konuşmasına başlayan Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, “Sözlerimin başında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun Kahraman Silah arkadaşlarını, Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne, cumhuriyetimiz, değerlerimiz, Bayrağımız ve ezanımız için hayatını seve, seve feda eden bütün şehitlerimizi ve Ebediyete intikal eden Kahraman Gazilerimizi saygı rahmet ve minnetle anıyoruz, ruhları şad mekânları cennet olsun” dedi.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhuriyet değerlerinin bir asra yakın geçmişiyle bölgesinde ve dünyada hakkı teslim edilen bir ülke olduğunu söyleyen Sayın Güzeloğlu, “Bu topraklar her bir karışı şehit kanlarıyla sulanmış, insanlık değerlerinin temsil edildiği, mazlum ve mağdurların, sığınacak yeri olmayanların son sığınağıdır. Savaşın acılarının karşısında duyarsız olan dünyanın karşısında her biri acı çekenlerin acısının şifa bulduğu, sıcak bir el ve kucaklayan bir gönül bulduğu, bir insanlık yurdunun adıdır. Bizler bu değerleri taşımakla, ecdadımızın bize emanet ettiği mesuliyeti bugüne ve sonsuza kadar taşımakta kararlıyız. Türkiye Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, sonsuzluğa akarken bugün artık milli tarihimizin önemli dönüm noktalarını hedef alarak 2053, 2071 hedeflerine birlik ve beraberlik içinde akan; teknolojiden, kültüre, sanattan spora her alanda iddiasını en öteye taşıyan bir ülkenin adıdır” ifadelerini kullandı.
Konuşmasında Diyarbakır’ın 10 bin yıllık zengin bir geçmişinin olduğunu, 33 medeniyete ev sahipliği yaptığını ve tarihin her döneminde, ilim, irfan ocağı ve her dönemde ülkenin en önemli merkezlerinden biri olduğunu belirten Sayın Güzeloğlu, “Diyarbakır bu büyük yolculuğun ve büyük sürecin tamamlayıcısı ve zenginleştiricisi bir ilin adıdır. Diyarbakır, her köşesi ile gelişen, kalkınan, terör örgütlerinin ihaneti ile kaybettiği zamanı çok kısa bir süre içerisinde kazanmak kararlılığını ortaya koyan bir gelişmenin adıdır. Diyarbakır, bugün sanayi altyapısından başlayarak, tarıma, kültür ve hizmet sektörüne ve şüphesiz sürdürülebilir kalkınmanın, bütün dinamikleri ile geleceği akarken Türkiye’nin sadece bölgesinde değil Ortadoğu dahil uluslararası ilişkilerin de çok önemli bir merkezin adıdır. Bizler Diyarbakır’ın bu yönünü ve zenginliğini ve güzelliğini biliyoruz. Burada hep birlikte Diyarbakırlıyız diyoruz. Diyarbakır’ın gelişmesinde ve kalkınmasında çaba ve katkı sunmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. İnanıyoruz ki Diyarbakır ve Türkiye her ili, her ilçesi ve her eviyle, her mahallesiyle ve her bir kişisiyle, Cumhuriyete sahip çıkarak, geleceğini çok daha güçlü ve bugünden daha kalkınmış bir ülke idealine taşıyacak. Diyarbakır buna kent ölçeğinde en yüksek katkı sunacak, birlik ve beraberliğin, kardeşliğin kenti olarak, Cumhurbaşkanımızın ifadesi ile Türkiye’nin Mührü ve kalbi olacaktır. Cumhuriyetimizin 96 yılında bu duygularla sonsuza akan Cumhuriyetimizin ilelebet payidar olmasını diliyorum. Cumhuriyetimizi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kuruluşundan bugüne kanlarıyla, canlarıyla bu büyük emaneti bizlere bırakan ecdadımızı rahmet ve saygı ve minnetle anıyoruz. Her alanda ülkenin ve Diyarbakır’ın bugüne kadar gelişme ve kalkınmasına katkı verenlere şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum. Hep birlikte nice millet bayramlarına diyorum. Bu duygu ve düşüncelerle hepinize sevgi ve saygıyla selamlıyorum Bayramı’mız kutlu olsun” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Konuşmasının ardından davetlilerle sohbet eden, Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, çocukları terör örgütü tarafından kaçırıldığı için oturma eylemi başlatan ailelerle yakından ilgilendi. Cumhuriyet Bayramı Kabul Töreni verilen kokteylin ardından sona erdi.

Halil İbrahim DİNÇEL

 

Nova   Medya Grup

 

Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir