Diyarbakır Gurme 2019 Fuarı Başladı../halil ibrahim DİNÇEL

Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, bu yıl ikincisi düzenlenen “Diyarbakır Gurme 2019 Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı” açılışına katıldı.
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) desteğiyle TÜYAP Fuarcılık tarafından düzenlenen ve Malatya’nın onur konuğu olduğu “Diyarbakır Gurme 2019 Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı” başladı. Bu yıl ikincisi düzenlenen Diyarbakır Gurme 2019 Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarının açılışı ise Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. Yenişehir İlçesi’nde bulunan TÜYAP Fuar alanında düzenlenen açılış törenine Sayın Güzeloğlu’nun yanı sıra önceki dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Malatya Valisi Aydın Baruş, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile birçok ilden vali yardımcıları, belediye başkanları, ticaret odası başkanları, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, gıda firmaları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
‘Diyarbakır’ın zenginliklerini geleceğe aktarmak ve yaşatmak adına önemli bir sorumluluğu taşıyoruz’
Fuar’ın açılış konuşmasını yapan Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V.  Hasan Basri Güzeloğlu, Gurme Fuarı’nın Diyarbakır’ın 10 bin yıllık tarihinin sofraya yansıyan lezzetlerinin güzelliklerinin somut olan ve olmayan miras olarak geleceğe aktarılacak değerlerinin sunulduğu bir buluşma bir kucaklaşma, bir lezzet şöleni, bir buluşma zenginliği olduğunu kaydetti. Diyarbakır’ı anlamanın ve zenginliklerini kavramanın özellikle yemek ve kültür boyutundaki bugüne kadar taşıdığı güzelliklerini tatmak anlamında çok önemli bir buluşma yaşadıklarını ifade eden Sayın Güzeloğlu, “Diyarbakır kadim bir medeniyet geçmişi ve insanlık tarihinin hem şahidi, hem tanığı hem de aktarıcısı bir kent bir büyükşehir. Her zaman etki alanı sınırlarının çok ötesine uzanan her boyutuyla bunu hak eden bir büyüklük ve derinliğin adı. Bizler Diyarbakır’ı yönetim sorumluluğunu taşırken sahip olduğu zenginlikleri derinlikleri ve dinamiklerini bilerek geleceğe aktarmak ve yaşatmak adına da önemli bir sorumluluğu taşıyoruz. Uluslararası alanda Diyarbakır’ın tanıtımında sahip olduğu bütün zenginliklerinin yanı sıra birazdan herkesin tadacağı ve çok keyif alacağı lezzetleri de yaşatmak istiyoruz. Bu perspektifte tescilli ürünlerimizin sayısını çoğaltmak ki bugün var olan peynirinden kadayıfına kadar bir dizi ürüne birçoklarını katmak, bununla ilgili süreçlerde uluslararası alanda yaratıcı şehirler noktasında UNESCO zincirine dahil olmak, bu alanda Diyarbakır’ın markalaşmasını yemek alanında ve üretilen ürünler bağlamında çoğaltmak, şüphesiz önce Diyarbakır’da bu sorumluluğa sahip çıkmakla ilgili Büyükşehir Belediyesi olarak sorumluluğu devraldığımız andan itibaren başlattığımız perspektifte özellikle 10 bin yıllık bir yerleşimin ve zenginliğin adı olan Sur içerisinde Mutfak Sanatları Merkezi, Diyarbakır’ın bugüne kadar bütün taşınan lezzetlerinin hem bilenleri ile anlatılarak yaşatılması ve kaybolmaması hem de sunulması ile bu tatların herkese ulaşması ile ilgili bir proje başlattık. Bunu yakın bir zamanda dünyanın ünlü aşçılık alanındaki marka kurumlarıyla İşbirliği ve özellikle michelin yıldızlı aşçıların katılımıyla lezzet ve görsel şölene dönüştüreceğiz. Bu toprakların sahip olduğu zenginlikleri sofradan başlayarak her kişiye ve her kesime ulaştırarak bu birikimi yaşatma kararlılığını sergileyeceğiz. Gurme Fuarı şüphesiz bunun en önemli açılımı. Her yıl artarak güçlenerek ve lezzet noktasında çoğalarak geliyor” dedi.
Güzeloğlu emeği geçenlere teşekkür etti
Sayın Güzeloğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bu yıl onur konuğu olarak bizimle birlikte olan Malatya’mızın lezzetleri özel olarak sunulurken Antalya’mız dan başlayarak Ardahan’a kadar bir dizi bu cennet ülkenin her bir köşesinden doğal çok özel ve güzel tariflerle hem firmalar hem kurumlar bu lezzetleri yaşatmak için salonda bir aradalar. Ben özellikle bugüne kadarki süreçte emeği geçen başta Türk Tarımının yaklaşık on yılı aşkın hem değişim ve dönüşümün de hem de bu tip özellikle doğal alt yapının gelişmesinde emekleri olan Sayın Bakanımız Mehdi Eker Beyefendiye özellikle teşekkür etmek istiyorum. Birçok fikrin gelişmesinde Türkiye’de ve Diyarbakır’da öncülük ederek Sayın bakanımız yeni dönemde bizlere de ışık tutan, bu çalışmaların altyapısında bize güç ve güven veren çalışmaların içerisinde. Milletvekillerimize de aynı şekilde teşekkür ediyorum. Katılan konuklarımız yani Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız, Ticaret Sanayi Odaları değerli başkanlarımız ve bütün firmalarımızla bize güç ve güven verdi. İnanıyorum ki gelecek yıl bundan daha büyük bir coşkuyu daha gerçekten çeşidi artan ve her birimize tadımızda iz bırakan lezzetleri buluşturan bir fuar olacak. TÜYAP, Ticaret ve Sanayi Odası ve Borsası bileşenlerine katkıları için teşekkür ediyor, lezzetli bir fuar olması dileğiyle sizleri şahsım ve tüm çalışma arkadaşlarıma adını sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Fuarımız hayırlı olsun diliyorum.”
Malatya’nın onur konuğu olduğu, yöresel lezzetlerin sergilendiği ve kapıları 17 Kasım’a kadar açık olacak olan fuarda Malatya’ya ait yöresel yemekler Sahne Mutfak’da yapılacak ve ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Diyarbakır Gurme 2019 Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarında Diyarbakır’ın yöresel lezzetleri sergilenecek ve ziyaretçilerin tadım yapmaları sağlanacak. Aydın, Van, Osmaniye, Mersin Sivas, Kastamonu, Trabzon, Hatay, Kayseri’nin aralarında olduğu 45 ilin mutfağı sergilenecek. Fuarda şef, gurme, akademisyen ve bloggerların da yer alacağı yemek atölyeleri, söyleşiler ve yarışmalar düzenlenecek.

Halil İbrahim DİNÇEL

 

Nova   Medya Grup

 

Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir