Atatürk’ün Diyarbakır’a Gelişinin 82.Yıl Dönümü Törenlerle Kutlandı../ebru BEKEN DİNÇEL

 Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Diyarbakır’a gelişinin 82’inci yıl dönümü, Tren Garı’nda düzenlenen törendeki temsili canlandırmayla kutlandı.
Cumhurbaşkanı olarak 15 Kasım 1937 yılında Diyarbakır’a gelen Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaretinin 82’inci yıl dönümü, düzenlenen törenle kutlandı. Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Garnizon Komutan Vekili ve 8. Ana Jet Komutanı Tuğgeneral Ali Özmen, 16. Mekanize Tugay Komutanı Ali Fuat Arıkan, Dicle Üniversite Rektörü Talip Gül, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz, Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, askeri ve mülki erkan, gaziler, şehit yakınları, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı. Atatürk’ün Diyarbakır’a gelişi ve karşılanması temsili olarak canlandırıldı. Elazığ yönünden gelen trende bulunan muharip gaziler, Sayın Güzeloğlu’na Türk Bayrağı’nı takdim etti. Sayın Güzeloğlu, teslim aldığı bayrağı öperek öğrencilere emanet etmeden önce, “Özgürlük ve bağımsızlığımızın simgesi, sonsuza kadar kıyamette Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ilelebet payidar olacağının ve şehitlerimizin emaneti olarak her birimizin taşıyacağı en önemli ve değerli varlığımız şanlı bayrağımızı kahraman gazilerimizden teslim almanın onurunu yaşıyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Diyarbakır’a teşrif ettiği bugün onun en büyük emanetini Türkiye Cumhuriyetini emanet ettiği sevgili gençlerimizle bayrağımızı sonsuza kadar yaşatmak gönüllerimizde sonsuza kadar var etmek uğruna teslim ediyorum” diye konuştu
‘Bayrağımız sonsuza kadar gönderde dalgalanacak’
Atatürk’ün temsili canlandırma etkinliğinin ardından Tren Garı önünde öğrenciler tarafından şiirler okundu ve halk oyunları gösterisi yapıldı. Törende bir konuşma yapan Sayın Güzeloğlu, “Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Diyarbakır’a teşriflerinin yıldönümündeyiz. Şüphesiz ki, Cumhuriyetin kuruluşu ve bugünlere gelişi bütün bir milletin toplu mücadelesi devletine ve milletine sahip çıkması ile olmuştur. Uğruna can verilen değerler vatan, millet, devlet, bayrak ve ezan her zaman hepimizin kutsalı ve vazgeçilmezi olmuştur. Bu şuur ve iman oldukça,  inşallah Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacak. Biraz önce Gazi Mustafa Kemal’ in Diyarbakır’ a teşrifi bağlamında karşıladığımız bayrağımız sonsuza kadar gönderde bugün olduğu gibi gençlerimizin elindeki gibi nazlı nazlı dalgalanacak ve inşallah ebediyen bu topraklar Türk yurdu ve bizim yurdumuz olacak. Bu kararlık ve imanla Türkiye Cumhuriyeti, geleceğe doğru akarken her geçen gün daha güçlenen gelişen bölgesinde ve küresel ölçekte artık oyun kuran bir ülke haline gelmiştir. Etkilenen değil etkileyen, iradesine kast edenler karşısında dünya çapında bir karar sergileyen ve her nerede olursa olsun bu devletin bekası milletin birlik ve beraberliğini tehdit eden her türlü hain tehdit ve emele karşı yenilmez bir duruşun adı olmuştur. Sınırlarımızın içinde ve dışında son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar, bu kararlılıkla süren mücadele devam edecek iç ve dış tüm tehditler bu iman ve duruş karşısında yok olup gideceklerdir.
‘Diyarbakır, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2023, 2053 ve 2071’e doğru akan bir kararlılığın adıdır’
Bizler Diyarbakır’da Peygamberler ve sahabeler şehri, 10 bin yıllık medeniyet geçmişine sahip bu ilim irfan yurdunda bu kararı sergilemenin bu ilkelere sahip çıkmanın ve bu imanla geleceğe doğru yürümenin birliğin ve beraberliğin iradesini sergiliyoruz. Diyarbakır, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 2023, 2053 ve 2071’e doğru akan kararlılığımızda bu büyük yürüyüşümüze güç katan zenginlik katan ve gelecek her gün zenginleşerek geleceğe doğru akan bir kararlılığın adıdır.
Ben Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün,  Diyarbakır’a teşrifini kutladığımız bugün de bir kez daha başta Atatürk olmak üzere canlarıyla bizlere bu toprakları yurt eyleyen ve emanet eden bütün aziz geçmişimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyorum. Emanetlerine sahip çıktığımızı bu gençlerimize emanet ettiğimiz, bayrağımızın sonsuza kadar kararlılıkla gönderimizde imamla dağlanacağını belirtiyor hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.
Tren garındaki töreninin ardından Anıtpark’ta çelenk sunma töreni gerçekleşti. Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu tarafından Valilik ve Büyükşehir Belediyesi çelenklerinin Atatürk Anıtı’na sunulmasıyla başlayan tören, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile son buldu.

 

Ebru BEKEN DİNÇEL

 

Nova   Medya Grup Başkanı

 

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir