Türkiye Şampiyonluğu Diyarbakır’ın../halil ibrahim DİNÇEL

Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’nun katıldığı, kentimizde ilk kez ulusal düzeyde düzenlenen, 54 ilden bin 320 sporcunun yarışacağı, 4 gün sürecek olan, Türkiye Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası’nın açılışı gerçekleşti.
Diyarbakır’da ilk kez ulusal düzeyde düzenlenen Türkiye Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası’nın açılışı gerçekleşti. 54 ilden bin 320 sporcunun tatamiye çıkacağı, Seyrantepe Kapalı Spor Salonu’nda yapılan açılış törenine Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Türkiye Karate Federasyonu (TKF) Başkanı Esat Delihasan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz, Gençlik ve SporBakanı Danışmanı İlyas İleri, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, Gençlik Spor İl Müdürü Mehmet Demir, Gençlik ve Spor Bakanlığı yöneticileri, yarışmaya katılan sporcular ve kulüp yöneticileri ile çok sayıda sporsever katıldı.
Türkiye Ümit, Genç ve 21 Yaş altı Karate Şampiyonası’nın açılış töreni illeri temsilen sporcuların seremoniye çıkması, saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı ile başladı.
Turnuvanın açılış konuşmasını yapan TKF Başkanı Esat Delihasan, Türk karate sporunu dünyanın her yerinde en iyi şekilde temsil etmekten dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Son olarak Dünya Şampiyonası’nda takım olarak ikinciliği elde ederek büyük başarıya imza attıklarını hatırlatan Delihasan, başarıdan dolayı sporcu ve antrenörlere teşekkür etti. TKF’nin sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgiler veren Delihasan, Diyarbakır’da bulunmaktan dolayı oldukça mutlu olduklarını aktardı. Diğer spor federasyonlarına Diyarbakır’da turnuva düzenlemek için çağrıda bulunan Delihasan, ileri ki tarihlerde yeniden Diyarbakır’da bir turnuva düzenleyeceklerinin müjdesini verdi.
Benzer organizasyonlar Diyarbakır’da yapılmaya devam edecek
Sporculara başarılar dileyerek ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, TKF yöneticilerini,  sporcuları, antrenörleri ve kulüp yöneticilerini kentte ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bugün Diyarbakır’da sporun coşkusunu, birleştirici ve birliği pekiştirici gücünü yaşadıklarını aktaran Sayın Güzeloğlu, yarışmaya il dışından katılan sporcuların dönüşte Diyarbakır’ın güzelliklerini anlatacaklarını dile getirerek konuşmasında şu “Olimpik sporlarda ve dünya çapında en iddialı olduğumuz spor branşlarının başında gelen karate de, Türkiye’nin son yıllarda aldığı büyük başarılarda emeği geçen ve şampiyonanın burada gerçekleşmesine vesile olan değerli federasyon başkanımıza, yönetimine, bu konuda katkı koyan bakanlığımıza ve şüphesiz ülkede sporun hamisi Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanımıza içtenlikle teşekkür ediyorum. Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’de nüfusuna oranla en fazla genç nüfusa sahip olan, geçmişinden bugüne ve geleceğine birçok şampiyonlar yetiştiren Diyarbakır’ımızda bu tür şampiyonaları önemsiyoruz. Gençlerin sporla buluşmasına hem teşvik etmek hem de yarının şampiyonlarını yetiştirmek adına bütün bu spor branşlarına tam destek verdiğimizi belirtiyorum. İnanıyorum ki ilkini başlattığımız bu büyük organizasyonlar zinciri Diyarbakır’da devam edecek. Diyarbakır daha nice Türkiye ve İnşallah Avrupa ve Dünya şampiyonalarına ev sahipliği yapacak. Bu hedefi gerçekleştirmek için çalışacağız” ifadelere yer verdi.
Yapılan konuşmaların ardından TKF Başkanı Esat Delihasan, karate sporuna ve şampiyonaya desteklerinden dolayı Sayın Güzeloğu’na ve Eryılmaz’a plaket ile Karate Milli Takım forması armağan etti.
Şampiyonanın açılış töreni uluslararası yarışmalarda dereceye giren kadın sporcuların gösterisiyle devam etti. Gösterinin ardından final müsabakalarında Ümit Kadınlar 54 kiloda Diyarbakır’ı temsilen Sena Kızılaslan ile Aydın ilinden Bilge Akarkan’ın madalya mücadelesine sahne oldu. Oldukça çekişmeli geçen müsabakanın ardından Kızılaslan altın madalyayı alarak ilimiz Diyarbakır’a Türkiye Şampiyonluğu ünvanını getirdi. Ümit Kadınlar 54 kg mücadeleleri sonucunda Diyarbakır’ı temsil eden ve Türkiye Şampiyonu olan Sena Kızılaslan’la birlikte dereceye giren diğer sporculara madalyalarını Sayın Güzeloğlu, takdim ederek bundan sonraki spor yaşamlarında genç karatecilere başarılar diledi.

Halil İbrahim DİNÇEL

 

Nova   Medya Grup

 

Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.