Güzeloğlu: 100 Öğretmeni Yurtdışı Tatili ile Ödüllendireceğiz../halil ibrahim DİNÇEL

Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen programa katıldı. Güzeloğlu, başarılarına göre 100 öğretmeni yurtdışı tatili ile ödüllendireceklerini söyledi.
Atatürk’e “Başöğretmenlik” unvanının verildiği 24 Kasım Öğretmenler Günü, yurt genelinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Öğretmenler Günü nedeniyle Diyarbakır Öğretmen Evinde düzenlenen programa Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Vali Yardımcısı Nihat Karabiber, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, İl Jandarma Komutanı V. Albay Fatih Kılıç, İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Feysel Taşçıer, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından başlayan program, en genç öğretmen unvanıyla bir konuşma yapan Latife Hanım Ovalı, öğretmenlerin geçmişin öğreticisi, geleceğin ise kurucusu olduğunu söyledi. Programda “Ben Öğretmen Olmak İstiyorum” adlı şiiri okuyan öğrenciler katılımcılar tarafından beğeniyle dinlendi.
Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Feysel Taşçıer ise yaptığı konuşmada, geleceği inşa eden ve nesilleri yetiştiren öğretmenlerin sadece bir günde anmanın, emek ve karşılıksız çabalarını takdir etmenin yetersiz olduğu belirtti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Öğretmenler günü ile ilgili yayınladığı mesajın okunmasının ardından Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, programa katılan idareci ve öğretmenlere hitap etti.
Konuşmasına tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayıp başlayan Sayın Güzeloğlu, öğretmenlik mesleğinin çevresine ışık saçan en önemli ve en değerli meslek olduğunu söyledi. İyisiyle, kötüsüyle herkesin bir öğretmenin eseri olduğunu ifade eden Güzeloğlu, “O yüzden eğitim Şüphesiz ki en önemli en değerli ve en stratejik bir alandır. Özellikle bugün yaşadığımız çağda bilgi ekonomisinin ve ekonomiyi belirleyen bilgi üretiminin başarılı olduğu bir çağda en değerli kavramın bilimsel bilgi olduğu dünyanın gelişim ve değişimini bilginin belirlediği bir zamandayız. Zamanın ruhu bilginin üretilebilirliğinden ürüne dönüştürülmesine, şüphesiz bu boyutta doğru bilgiye erişimden bilginin kullanılarak değişimin yönlendirilmesine kadar bir dizi belirleyenle değişiyor ve etkileniyor. Bugün Dünya’nın geleceği bilgi temelinde şekilleniyor. Ekonomik varlıklar bilgi boyutunda ancak anlam taşıyor ve sürdürülebilir oluyor. Dünyayı yönetenler ve yönlendirenler bilgiyi üretenler oluyor. O yüzden bilgi ve üretmek kavramlarında da öğretmen ve eğitim sistemi öne çıkıyor. Sizler işte tam bu noktada bu değişimi gerçekleştirecek bilginin üretilmesinden doğru bilginin kullanılmasına kadar süreci dengeleyecek ve düzenleyecek olanlarsınız” dedi.
‘Farkındalık yaratabilecek bireyler yetiştirmek durumundasınız’
Öğretmenlerin, değişimi gerçekleştirecek bireyler yetiştirmek durumunda olduğuna dikkat çeken Güzeloğlu, “Kendi gerçeğinden evrensele uzanabilen bu noktada bu duruşuyla özgün ve kendine ait olan bu tavrıyla farkındalık yaratabilen değişimi gerçekleştirecek bireyler yetiştirmek durumundasınız. Her birisinde kendi bilginizi, sahip olduğunuz değerleri aktarırken onların kendi yolculuklarını yapabilecek özgüveni onlara vermek durumundasınız. Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza akan yolculuğunda Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde 2023, 2053 ve 2071 hedefleri ile Türkiye’nin iddiasıyla bölgesel ve küresel ölçekte bir büyük güç olma yolculuğunda bu ülkenin her bir ferdinin özellikle sizlere emanet edilen gençlerin ve öğrencilerimizin katkı koymasını sağlayacak bir tavrın ve bir duruşun hazırlayıcısı olmalısınız. Bizim beklediğimiz ve özellikle istediğimiz en önemli konu budur” ifadelerini kullandı.
‘En öncelikli amacımız eğitimdir’
Diyarbakır’da da eğitimin istenilen seviyelere gelmesi için yoğun bir çaba içerisinde olduklarını aktaran Güzeloğlu, “Yaklaşık 3 yıllık Valilik görevimiz ve geride bıraktığımız 3 aylık Büyükşehir Belediye Başkan Vekillik görevimizde en öncelikli alanımız, amacımız eğitimdir. Eğitimde bireyden başlayarak topluma, sınıftan başlayarak okula ve bir ilçe boyutuna kadar bütün verileri hemen her gün değerlendirerek, analiz ederek, Diyarbakır’ı daha iyiye ve daha ileriye eğitimde nasıl götürmenin, sizlerle birlikte yoğun bir çabasını sergilemekteyiz. Buradan açıklıkla ifade etmek istiyorum ki, gelecek eğitim yılında Diyarbakır’da fiziki altyapılardan derslik ve sınıf oran ve sayılarından başlayarak çok büyük bir iyileşmeyi ve gelişmeyi inşallah gerçekleştireceğiz. Fiziksel altyapılarda bugüne kadar yaşanılan ve şüphesiz çok yoğun ve artan genç nüfusumuzun eğitim alanındaki ihtiyaçlarını eksiksiz ve inşallah nitelikli olarak tamamlayacağız. Eğitimde kullanılan materyalleri, girdileri özellikle araştıran ve geliştiren bir birey ve öğrenci için olmazsa olmaz destekleri sağlayacağız. Okulun sadece bir ders ve eğitim yapılan bir alan veya yer değil çocuğun kişiliğini, özgüvenini ve en önemlisi mutluluğunu sağlayan bir ortam ve alana dönüştürmenin çabasını önümüzdeki yıl çok açık bir şekilde ve farkını koyacağız. Kütüphaneleri çok önemsiyoruz. Her bir okulumuzun ana sınıflarından başlayarak zihni gelişimini ve mutluluğunu sağlayacak bir araştırma, bir geliştirme merkezi, Z kütüphanelerle, robotik kodlama sınıflarıyla çağın gerek ve gerçeklerini yakalayan bir buluşma ortamı bir eğitim ortamı olmasını sağlayıcı çok yoğun destekler sunuyoruz. Bu bağlamda spor alanlarında, okul spor kulüpleri, okul spor kulübü öğrenci sayıları, belki her okulumuzda olmasa da eğitim kümeleri ve odaklanmalarında çocuklarımızın spor yapmalarına imkan sağlayacak her ilçemizde spor alt yapıları, salonları, yüzme havuzları, önümüzdeki yıl hayata geçmesinin bugün çalışmalarını neredeyse tamamlamış bulunuyoruz. Özellikle rehberlik hizmetlerinde her bir okulu değil, her bir sınıfı değil, her bir öğrenciyi merkeze alan onun üzerinden rehberlik hizmetini sunan ve geleceğimizi ancak böyle yaptığımız takdirde değiştirebileceğimize olan inancımızı alana aktarmanın gayretini sergiliyoruz. Bu boyutta gelecek yıl için ifade edebilirim ki hem sınav başarısı anlamında hem de niteliksel anlamda bir dönüşümde önemli bir sıçrama bekliyoruz. Bu doğrultuda İl Milli Eğitim Müdürümüzün ve müdürlüğümüzün gayretiyle çabasıyla bugün burada olan olmayan temsil ettiğimiz tüm öğretmenlerimizin yöneticilerimizin bu meseleyi sahiplenmesi ile Diyarbakır’da gelecek yılın çok önemli değişimleri ve bizler ve sizler için çok önemli muştuları barındıracağına yürekten inanıyorum” dedi.
‘Büyükşehir Belediyesi’nin tüm imkanlarını öncelik olarak eğitime tahsis ediyoruz’
Büyükşehir Belediyesi’nin tüm imkanlarını öncelik olarak eğitime tahsis ettiklerini belirten Güzeloğlu, “Önümüzdeki yıl ilk defa belki de Türkiye’de bir örnek olarak çocuklarımızın sınav ve geleceği hazırlanmasında 8 adet ücretsiz deneme sınavını bu yıldan itibaren yaptırıyoruz ve destekliyoruz. Eğitim materyallerinden başlayarak okullarda nitelik anlamında değişime çok büyük bir kaynak ve bütçe inşallah ayırıyoruz ve bu noktada özellikle belirtmek istiyorum, herhalde bunu açıklamak için de böylesi güzel ve anlamlı bir gün yoktur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
‘Öğretmenlerin ödülü hak ettiğini düşünüyorum’
Bu değişim ve dönüşüm sürecinde öğretmenlerin büyük bir emek sarf ettiğini ve ödüllendirilmeleri gerektiğini düşündüğünü söyleyen Güzeloğlu, “Şüphesiz ödüllendirmeler çok değişik, gerek performans anlamında başarı belgesi, gerekse maaş ödüllendirmesi ama biz Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak kriterleri İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce belirlenecek başarılar ile öne çıkan çaba ve çalışmaları ile örnek olacak birinci yarıyıl bitti ama bu seneki anlamda değil önümüzdeki Şubat ayında birinci ilk dönem sonrasında 50 öğretmenimizi yaz tatiline Haziran ayında da belirlenecek, ikinci dönem 50 öğretmenimizi, öne çıkan başarılarıyla bu ödülü hak edecek toplam 100 öğretmenimizi yurtdışı tatili ile ödüllendiriyoruz inşallah. Öğretmenlerimizin de ödül hak ettiğini, ödülün onlar için de bir destek ve teşvik unsuru olacağına da yürekten inanıyorum” şeklindeki sözleri öğretmenler tarafından uzun süre alkışlandı.
Güzeloğlu, öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlayıp, meslek hayatlarında başarılar dileyerek konuşmasını sonlandırdı.
Yapılan konuşmaların ardından program, öğretmenlerden oluşan koronun müzik dinletisiyle sona erdi.

Halil İbrahim DİNÇEL

 

Nova   Medya Grup

 

Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir