Diyarbakır’a Hizmet Yolunda Buluşmaları’ Hazro ile Devam Etti../ebru BEKEN DİNÇEL

Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, ‘’Diyarbakır’a Hizmet Yolunda Buluşmaları’’ kapsamında Hazro İlçesi’nde muhtar, esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi.
Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, ‘‘Diyarbakır’a Hizmet Yolunda Buluşmaları’’ kapsamında ilçe ziyaretlerini sürdürüyor. Hazro İlçesi’ni ziyaret eden Sayın Güzeloğlu, kanat önderleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi. Hazro’da düzenlenen toplantıya Sayın Güzeloğlu’nun yanı sıra Hazro Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Ali Öner, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, İl Jandarma Komutanı V. Albay Fatih Kılıç, Silvan İlçe Jandarma Alay Komutanı Albay Fatih Yılmaz, Hazro Jandarma Komutanı Binbaşı Hasan Baş, Hazro İlçe Emniyet Amiri İlkay Arslan, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Yardımcısı Abdüllatif Aykul, kanat önderleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, esnaf ve vatandaşlar katıldı.
Toplantıya katılanlara hitap eden Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, bugüne kadar ihmal edilmiş, verine getirilmesi gereken bütün hizmetleri vatandaşlara sunacaklarını söyledi. Bu hizmetlerin daha önce verilmesi gerektiğini belirten Sayın Güzeloğlu, “Diyarbakır’ın 17 ilçesi, bin 47 Mahallesi’nde, her bir vatandaşımızın, her bir kardeşimizin, meselesi olan her işi yapacağız. Bu bugüne kadar ihmal edilmiş. Yakında 2020 yılına giriyoruz. Bu birçok açıdan, bizim bugün yaşadığımız meselelerde ve sıkıntı gördüğümüz işlerde ne kadar geciktiğimizin de bize bir göstergesidir. Meselelerin fiziksel ve sosyal hepsinin de ne yazık ki bugün çok ağır bir maliyeti yüklenmiş ve çok büyük bir eksikliği bugüne kadar getirmişiz. Benim hem ilçe ziyaretlerim var, kimi ziyaretler burada olduğu gibi muhtarlarımız, esnaflarımız, sivil toplum kuruluşlarını kapsıyor, hem de Diyarbakır’da her hafta çarşamba günü randevusu saat 2 de başlayan muhtar saatlerimiz var. Muhtar saatlerinde gelen bütün ziyaretçilerimizi muhtarımıza insanımıza esnafımızla hem Diyarbakır’da hem de ilçelerde bugüne kadar yapılmayanları ve sıkıntı olarak bugüne kadar gelen meseleleri konuşuyoruz” dedi.
’17 ilçe ve bin 47 mahalleyi sorunlarından kurtaracağız’
Hazro ilçesiyle birlikte uzun yıllar ihmal edilen 17 ilçe ve bin 47 mahalleye en iyi şekilde hizmet edeceklerini vurgulayan Sayın Güzeloğlu, “Biz hizmet yapacağız buna hiç şüpheniz olmasın. Allah’ın izniyle Hazro ile birlikte 17 ilçe ve bin 47 mahalleyi sorunlarından kurtaracağız, ama dünü de unutmayacağız. Ben her Hazro ya Gelişimde Hazro’nun içine girişte bu ihmal nedendir? Diye üzülüp kahroluyorum, tüm ilçelerde bunu görüyorum. Niye bu kentin Bu ülkenin çocuklarının aşı işi yok? Niye altyapı hala mahallelerde sıkıntı var diye çok düşünüyorum. Siz de bir düşünün bunları 30-40 yıldır gelen kaynaklar kullanılsaydı bugün bu sıkıntılar kalmazdı, bu meseleler ortada konuşulmazdı. Kötülüğün karşısında durmak mecburiyeti insani ve ahlaki gereklilik budur, duramayanın da vebali vardır, yeri gelirse günahtır hem suçtur. Ne kadar zaman bu memlekette iyilik yapılacaksa önünde duruyorlar. Şimdi baraj mı yapılacak, baraj şantiyesinde basıyor iş makinesini yakıyorlar. Müteahhitti öldürüyorlar. İşçiyi öldürüyorlar, onu koruyan Mehmetçiği şehit ediyorlar. Niye baraj bitince ne oluyor? Memlekete su gelecek, gelir artacak. Bereket olacak, insanın kazancı çoğalacak, istemiyorlar. Yol yapmak için kurulan şantiyeyi basıyorlar, fabrika yapanın fabrikasını yapmadan dünyasını başına yakıyorlar. Bunlar hepimizin gözü önünde oluyor 30-40 yıldır bunları yaşıyoruz. Bu bölgeye, bu insanlara, Diyarbakır’a bu halka en büyük kötülüğü bunlar yapıyorlar. Eğer bu kentin önünü kapanmasaydı bu yatırımlar kalmasaydı şimdi Hazro ve Diyarbakır bambaşka bir yere gelirdi. Dinimizde iki günü bir olan ziyandadır. Bu bölgede bırakın günleri, ayları yılları çeyrek asırları ziyan ettiler. Bugün hamdolsun Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Diyarbakır’da da huzur ve güveni temin ettik, her köşesinde bu kararlılıkla devletin hem şefkat ve merhamet eli uzandı. Her tarafında güven içinde güven şehri olarak Diyarbakır’ın Türkiye’de anılmasının mutluluğu içindeyiz. Rabbim bütün şehitlerden razı olsun mekânları cennet olsun, onların emanetini de ilelebet bu kararlılıkla taşımayı bizlere nasip eylesin” ifadelerini kullandı.
‘Derdimiz milletin derdiyle dertlenmek olursa derdi çözmekte nasip olur’
İki yıl içerisinde yol, su, kanalizasyon gibi temel hizmetleri tamamlayarak gündemlerinden çıkaracaklarının altını çizen Sayın Güzeloğlu, “Yıl 2020 neredeyse biz hala yolu içme suyunu kanalizasyonu parke döşemesini taziye evini, İmam evini, camiye ihtiyaçları, çocukların oyun parkını, su deposunun eksikliğini, vesaire bunları konuşuyoruz. Mahalle ve köyde konuştuğumuz gibi birçok ilçede de konuşuyoruz. Burada bulunan her birimizin muhtar olan, esnaf olan, sivil toplumun başkanı olan, bu zihniyetle istişare etmesi ve yeniden neden diye düşünmesi gerekiyor. Derdimiz milletin derdiyle dertlenmek olursa derdi çözmekte nasip olur, sık sık vurguluyoruz. Diyarbakır’da bugün 2 sene içinde İnşallah bu yol meselesi içme suyu meselesi, köylerin parke meselesini, köylerin bir mahallesinin çocukları için sosyal alanı, oyun parkı meselesini halledeceğiz, bitirip gideceğiz. Bu mesele olmaktan, bunu konuşmaktan, gündemimizde çıkaracağız. Bundan daha doğal bir istek olabilir mi? Yol istiyorsunuz. Bundan sonra bunları yapacağız, bize rabbim nasip etsin, hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.
Konuşmanın ardından toplantıya katılan muhtarlar, esnaf ve vatandaşlar Sayın Güzeloğlu’na sorun ve taleplerini iletti. Toplantıda sorunların çözümü için atılacak adımlar istişare edildi.
Toplantının ardından ilçe esnafını ziyaret eden Sayın Güzeloğlu, ilçe meydanında bulunan kıraathanede vatandaşlarla çay içip sohbet etti. Sayın Güzeloğlu daha sonra Hazro Belediyesini ziyaret etti.

Ebru BEKEN DİNÇEL

 

Nova   Medya Grup Başkanı

 

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.