İlçe İftarlarının Sonuncusu Gülnar’da Gerçekleşti

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Ramazan ayının maneviyatını ve kültürünü yaşatmak amacıyla ilçelerde düzenlen Ramazan iftarları, Gülnar ilçesinde sona erdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, Ramazan ayı boyunca 13 ilçenin tamamında kurduğu iftar sofraları son olarak Gülnar’da kuruldu.

Gülnar’da düzenlenen iftar yemeğine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, MHP Mersin 6. Sıra Milletvekili Adayı Mehmet Ali Gökmen, MHP Gülnar İlçe Başkanı Yüksel Çelik, meclis üyeleri ve binlerce Gülnarlı katıldı.

Gülnar Mesire Alanı’nda kurulan iftar sofrasında yaklaşık 5000 kişi dualarla oruçlarını açtı. İftar öncesi alana gelen ve masaları tek tek dolaşarak vatandaşlarla sohbet eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Gülnarlıların yoğun ilgisiyle karşılandı.

Başkan Kocamaz “Bu güzel akşamda birbirimizi gönüllerimizi birleştirerek ısıtacağız”

Düzenlenen iftar programında konuşan Başkan Kocamaz, her yıl düzenlenen Ramazan etkinliklerinde Gülnarlı vatandaşlarla buluşmaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade ederek, “Hava biraz serin ama bu güzel akşamda birbirimizi gönüllerimizi birleştirerek ısıtacağız. Bu iftar sofrasına, davetimize icabet edip, buraya kadar geldiğiniz, bu mekânı şereflendirdiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum, hoş geldiniz. Allah hepinizden razı olsun” dedi.

Ramazan Ayı’nın manevi güzelliğinden bahseden Başkan Kocamaz, “Ramazan hareket ayı, Ramazan bereket ayı, Ramazan paylaşma ayı, dayanışma ayı, kaynaşma ayı. Velhasıl gönülleri birbirine açma, hoşgörüyü, sevgiyi, kardeşliği, barışı yüceltme ayı. Onun için bu sofralar tertipleniyor. Ramazan’ın feyzinden, bereketinden bütün insanlarımız faydalansın ve varsa dargınlıklar, kırgınlıklar ortadan kalksın. Bu dualarda birleşelim, iftar sofralarında birleşelim, sahurlarda birleşelim. Ülkenin birliğinde, bütünlüğünde hep beraber geleceğe emin adımlarla ilerleyelim” şeklinde konuştu.

Başkan Kocamaz: “Gelecekte çok daha hür, çok daha güçlü bir Türkiye’de buluşmak en büyük idealimiz”

2014 yılı öncesinde kurulmaya başlanan ve halen devam etmekte olan iftar sofralarında önümüzdeki yıllarda da buluşmayı temenni eden Başkan Kocamaz, “Bizim işimiz elbette Belediyecilik. Halkımızım mahalli müşterek ihtiyaçlarını gidermek. Bizler onların yaşantısını kolaylaştırmak üzere görev almışız. Ülkemizi bölmek, parçalamak isteyen hainlerin adeta cirit attığı bir dönemde inadına birlik, inadına bütünlük, inadına bayrak, inadına vatan, inadına ülkem diyoruz. Dolayısıyla geleceğe inşallah hep birlikte daha güzel bir Türkiye, daha müreffeh bir Türkiye bırakmak hepimizin boynunun borcu. Bizler yerel yöneticiler olarak elbette bölgemizden sorumluyuz ama ülkemizin çok zor bir dönemeçten geçtiği bugünlerde ülkemizin geneli yerelden çok daha önemlidir. Sizler yaşanan olayları, 15 Temmuz’u çok iyi biliyorsunuz. Suriye’de yaşanan hadiseleri biliyorsunuz. Vatansız kalan Suriyelilerin sığınacak limanı olan Türkiye’yi çok yakından biliyorsunuz. Allah kimseyi vatansız bırakmasın. İnşallah gelecekte çok daha hür, çok daha diri, çok daha güçlü bir Türkiye’de buluşmak en büyük idealimiz” ifadelerini kullandı.

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Gülnarlı vatandaşların önümüzdeki günlerde kutlanacak olan Ramazan Bayramı’nı tebrik ederek konuşmasına başladı. Şimşek, “Ramazan Bayramı ile beraber inşallah ülkemize birlik ve beraberlik gelir. Bütün İslam Dünyası’nda akan kan ve gözyaşı sona erer. Burhanettin Başkanımıza da özellikle teşekkür ediyorum. Daha Büyükşehir Belediye Başkanı olmadan önce, Tarsus Belediye Başkanı iken başlatmış olduğu iftar programlarını 5 yıldır aralıksız olarak Mersin’in 13 ilçesinde devam ettiriyor. Vatandaşlarımızı, mahallelileri, köylüleri, aynı ilçede yaşayan insanları yemek sofrasında bir araya getiriyor. Gönül sofrasında bir araya getiriyor” dedi.

Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel de düzenlene iftar yemeğinde kendilerini yalnız bırakmaya Gülnarlı hemşerilerine teşekkür ederek, “Allah cümlenizden razı olsun. Bizi her toyumuzda, her toplantımızda yalnız bırakmıyorsunuz. Allah cümlenizden razı olsun. Bu memleket sizlerle var olacak. Bu memleket sizlerle ayakta duracak. İşte tüm Yörükler, Türkmenler birlik ve beraberlik içerisinde olduğu müddetçe Allah’ın izniyle hiçbir güç, hiçbir kuvvet bizi alt etmeye ne yeltenebilir, ne de gücü yetebilir. Hepinizin Ramazan Bayramı kutlu olsun. Geçirmiş olduğumuz Kadir Gecemiz de mübarek olsun. Hepimize afiyet olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, okunan ezanlar ve yapıla Kur’an-ı kerim tilaveti ile oruçlar açıldı. Gecede, Yunus Emre’yi canlandırarak tasavvufi şiirler seslendiren Sezai Yeşilyurt Ramazan ayının ruhuna uygun bir gösteri gerçekleştirdi. Sonrasında sahne alan sevilen sanatçılardan Kaya Kuzucu, Aşık Sefai ve Selami Durmuş birlikte verdikleri konser ile Ramazan ayının ilçe programlarını şenlendirdi.

 

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA
GRUP BAŞKANI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir