ADANA BAROSU HAYVAN HAKLARI KOMİSYONUNDAN 4 AYRI SUÇ DUYURUSU “HAYVANLARA KÖTÜ MUAMELEDE BULUNANLAR KISITLANMALI VE TEDAVİ ALTINA ALINMALIDIR”

Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, Konya / Ereğli, Edirne Trakya Üniversitesi, Ankara Elmadağ İlçesi ve Balıkesir Karamanlar Köyünde yaşanan insanlık dışı 4 farklı olay için bugün cumhuriyet savcılığını harekete geçirmek için suç duyurusunda bulundu.

Tüm Türkiye’yi ayağa kaldıran Konya / Ereğli’deki ilk olayda; bir köpeğe tecavüz ederken çektiği videoyu sosyal aracılığıyla yayınlayan şahıs için gerek TCK’nın hayasızca hareket ve müstehcenlik suçları, gerek 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu ile ilgili maddelerinin uygulanması için,

İkinci olayda; Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi temizlik görevlisi olduğu ileri sürülen bir şahsın yavru ve sahipsiz köpeği kemikleri kırılıp ölene kadar dövmesi,

Üçüncü vahşet ise; Ankara / Elmadağ İlçesinde bir kamyonet sürücüsünün aracının arkasına bağladığı köpeği metrelerce sürüklemesi,

Son yaşanan üzücü olayda ise; Balıkesir / Karamanlar Köyünde sahipsiz bir köpeğin kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından bacaklarının kesilmesi. Tüm bu olaylara ilişkin olarak şüphelilerin bulunup, cezalandırılması istemiyle suç duyuruları yapıldı.

Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Selahattin Yakın, hayvanlara yapılan böylesine insanlık dışı işkence ve eziyetlerin durdurulması için TCK kapsamında koruyucu önlemler alınması ve en önemlisi bu tarz eylemlerin suç olarak değerlendirmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“HAYVANLARA KÖTÜ MUAMELEDE BULUNANLAR KISITLANMALI VE TEDAVİ ALTINA ALINMALIDIR”

Av. Yakın, sözlerine şöyle devam etti:

“Türk Medeni Kanunu 405. maddesi başkalarının güvenliğini tehlikeye sokan her erginin kısıtlanacağını hükme bağlamıştır. Korunmasız bu dilsiz dostlarımıza böylesi vahşet uygulayan kişilerin başka insanların da güvenliğini tehlikeye atması muhtemel olduğundan kanunun emredici hükmü gereği kısıtlanmaları ve Anayasamızın ilgili maddeleri gereği şahsın rızası aranmaksızın tedavi altına alınması gerekir.”

Baro Başkanı Av. Veli Küçük ise, “Baro olarak sosyal ve toplumsal hassasiyetimiz çerçevesinde Adana ve Türkiye’nin neresinde olursa olsun yaşanan hak ihlallerine, insani ve vicdani olguların bir kenara bırakılarak hayvanlara yönelen saldırılara da seyirci kalmayarak, sorumlular hakkında yasal işlem yapılması, hak ettikleri cezayı almaları noktasında elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz ” dedi.

 

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA
GRUP BAŞKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir