BAŞKAN KOCAMAZ GAZİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, meclis toplantısı münasebetiyle Mersin’e gelen Muharip Gaziler Derneği’nin Şube Başkanları ve 81 ilin temsilcileri onuruna yemek düzenledi.

Düzenlenen yemeğe Başkan Kocamaz’ın yanı sıra Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Mersin İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yusuf Ziyaeddin CAVLAK, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Oğuz Bavbek, KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Recep Bozkuş, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Emekli Albay Mehmet Şükrü Tandoğan, gaziler ve aileleri katıldı.

“Atalarımızdan bize kalan mirasa sahip çıkmak mecburiyetindeyiz”

Vatan için savaşmış gazileri çatısı altında bulunduran Türkiye Muharip Gaziler Derneği üyeleri ve temsilcileri ile bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek konuşmasına başlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Ülkemiz çok uzun yıllardır terör belası ile karşı karşıya. Orada Mehmetçiklerimiz cansiperane bir şekilde mücadeleler verirken şahadete erebiliyor. Bu şahadete erenler Osmanlı döneminde olduğu gibi, Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi yine Yörük ve Türkmen ağırlıklı. Türkler dik dururlar ve mücadeleden yılmazlar. Söz konusu vatansa hayatı ve aileyi teferruat sayarlar ve sonuna kadar mücadele ederler. Tabi ki bu vatanda nasıl ki atalarımızdan bizlere bir miras olarak bırakıldıysa bizim de bu mirasa sahip çıkma mecburiyetimiz var” dedi.

“Bugün Kıbrıs’ta soydaşlarımız rahat edebiliyorsa sizlerin verdiği mücadeleler sayesindedir”

Vatanı için şehit ve gazi olanlara her zaman minnet duyduklarını ve ahde vefa örneği göstermeye devam edeceklerini ifade eden Başkan Kocamaz, “Sizler bizim üniversite yıllarımızda Kıbrıs’ta mücadele verdiniz. Bugün Kıbrıs’ta soydaşlarımız rahat edebiliyorsa sizlerin verdiği o mücadeleler sayesinde. Ben hem Kıbrıs şehitlerimizi hem de tüm şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum. Cenab-ı Allah ruhlarını şad,  mekânlarını cennet etsin. Gazi olan tüm vatandaşlarımıza da uzun ve sağlıklı ömürleri diliyorum. Gerçekten bizler tarih boyunca bizimle uğraşanlarla, bizi haritadan silmek isteyenlerle mücadele ettik.  Şu an aramızda Türkiye Cumhuriyeti’nin şanını koruyabilmek için Kore’ye kadar giden gazilerimiz var. Hem Kore gazilerimizi hem de Kıbrıs gazilerimizi Mersinimizde ağırlamak bizler için çok büyük bir onur ve gurur. Allah hepinizden razı olsun” şeklinde konuştu.

Tandoğan, “Kahramanlığımızı temsil eden anılara sahip çıktığı için Burhanettin Başkanımıza teşekkür ediyorum”

Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin meclis toplantısını Kıbrıs Gazileri açısından son derece önemli olan Mersin’de yapmaktan şeref duyduklarını belirten Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Emekli Albay Mehmet Şükrü Tandoğan, “Tüzük gereği yılda iki kez şube başkanlığı toplantısı gerçekleştiriyoruz. Bizler illerimizde ki duyarlı yerel yönetimlerin ahde vefa duygusu ile birçok yerde toplantı yaptık. Son toplantımızı da Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın bize göstermiş olduğu bu ahde vefa duygusuyla gerçekleştiriyoruz. Ben Sayın Burhanettin Başkanımıza tüm gazilerimiz adına teşekkür ediyorum. Burada gördüğünüz gaziler Türkiye’nin dört bir yanından geldiler. Hepsi 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtı’na katıldılar. Mersin bizim için önemli çünkü Kıbrıs Barış Harekâtı’na buradan katıldık. Kıbrıs’ta yaralanan arkadaşlarımız Mersin’de tedavi gördüler. Bu açıdan Mersin bizim için önemli” ifadelerini kullandı.

Mersin’de gaziler ve şehitlere vefa örneği gösteren pek çok anıt ve hatıra ormanı bulunduğuna dikkat çeken Tandoğan, “Sayın Büyükşehir belediye Başkanımızın bir önceki görev yeri olan Tarsus’ta da vatanımız için savaşanların isimleri cadde ve meydanlara nakşedilmiştir. Ben bir gün Tarsus’ta dolaşırken Duatepe Meydanı gördüm. Duatepe Atatürk’ün Sakarya Meydan Muharebesi’nde düşmandan ilk geri aldığı tepedir. Duatepe’de Ordu’dan da şehitler vardı. Ordu’da Duatepe ismi hiçbir yerde yok ama Tarsus’ta yer almış dedim. Ayrıca Sayın Başkanımız yüz yıl sonra denizde değil karada tarihi misyonu ile birlikte tüm ihtişamı ile Nusrat Mayın gemisine sahip çıkmıştır. Ben geçmişe yönelik, kahramanlığımızı temsil eden anılara sahip çıktığı için Burhanettin Başkanımıza derneğimiz ve gaziler adına çok teşekkür ediyorum. Başkanımızın Mersin’de ki şubelerimize gösterdiği ilgi ve yardımları için kendisine müteşekkiriz” diye belirtti.

Konuşmaların ardından Başkan Kocamaz Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Emekli Albay Mehmet Şükrü Tandoğan’a Nusrat Mayın Gemisi’nin maketini hediye ederken,  Tandoğan’da Başkan Kocamaz’a plaket takdiminde bulundu.

 

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir