ORMAN YANGINLARI İLE MÜCADELE KOMİSYONU TOPLANDI

Denizli Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu Valimiz Hasan Karahan başkanlığında toplandı. 2018 yangın sezonunda yapılacak olan çalışmalar ile ilgili “Yangın Protokolü Komisyon Kararı” imzalanırken Komisyon üyeleri, 2018 yılında orman yangınlarıyla mücadelede konusunda alınacak olan kararlar hakkında fikir alışverişinde bulundu.

 

Denizli Orman bölge Müdürlüğünde düzenlenen toplantıya, Valimiz Hasan Karahan, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Bilal Öztürk, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Zolan, İl Jandarma Komutan V. Albay Mehmet Baykal, İl Emniyet Müdürü Vekili Erdinç Gündüz, Denizli Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yılmaz Erkaya, DSİ 212. Şube Müdürü Mehmet Hakan İlhan, Karayolları 27. Şube Şefi M. Sait Arıduman ile komisyonun diğer üyeleri katıldı.

 

Toplantıda, ormanlık alan bakımından 590.989 ha ormanlık alanı ile Türkiye ortalamasının üzerinde olan Denizli’nin, yüzölçümünün % 48’inin ormanlık alan olduğu belirtilirken, orman yangınları konusunda riskli bölgeler içerisinde bulunan Denizli’de, orman yangını sezonunda yapılacak olan çalışmalar ile ilgili kararlar ele alındı.

 

Orman ve Su İşler Bakanlığı’nın son yıllarda çok ciddi çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Valimiz Karahan, Orman Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmalarının azımsanmayacak derecede olduğunu belirtti. Çıkan orman yangınlarının büyük bir bölümünün ihmalden kaynaklandığını aktaran Valimiz Karahan, orman varlıklarımıza milletçe sahip çıkılması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Yazılı ve görsel yayın organlarında, orman yangınlarını önleyici program ve haberler yapılması gerektiğinin önemine de dikkat çeken Valimiz Hasan Karahan yaz sezonu başlamadan önce alınacak tedbirler hakkında görüş bildirmek ve alınması gereken tedbirleri kararlaştırmak için bir araya geldiklerini belirterek; “Sahip olduğumuz kıymetlerden biri olan orman ülkemiz ve İlimiz için çok önemli. Alınacak tedbirlerle orman yangınında oluşabilecek kayıpları azaltmanın mümkün olduğunu düşünüyor, Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu ile belli tedbirlerin geliştirilmesine çalışıyoruz. Bu toplantımızda olabildiği kadar orman yangınına sebep olabilecek konularda alınabilecek önlemleri ve orman yangını olduğunda neler yapmamız gerektiği konusunda bütün kurum ve kuruluşlara düşenleri değerlendireceğiz. Allah göstermesin ama oluşacak bir yangın durumunda da kimlerin ve nasıl müdahale edeceği, hangi kurum ve kuruluşların araç ve gereçlerinden nasıl faydalanılacağı konusunda da görev bölümü yapılması hususu bu toplantımızda karar altına alınacak. Orman yangınlarını il olarak, ülke olarak, hatta dünya olarak bu sene hiç yaşamayız temennisinde bulunuyorum. Bu toplantının başarılı olmasını, alınacak kararların hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Toplantıda orman yangınları bakımından riskli bir döneme girildiği,  bu dönemde İlimiz sınırları içerisinde 01 Haziran – 31 Ekim 2018 tarihleri arasında ormanlık alana 500 metre mesafede havai fişek atılması, dilek feneri vb. adı altında satılan, havada uzun mesafeler uçabilen ve düştüğü yeri yakma özelliğine sahip nesnelerin satışı ile kullanımının yasaklanmasına karar verildi. 1 Haziran’dan itibaren yasak olan dilek fenerlerini satan ve kullananlara yönelik yasal işlem yapılacağı kaydedildi.

 

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir