AMPÜTE MILLI TAKIMININ YILDIZ ISMI MERSINDE

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından belirli aralıklarla düzenlenen ‘Sporun Mutfağındakiler Paneli’nin son konuğu, 2017 yılında İngiltere’yi 2-1 mağlup ederek Avrupa Şampiyonu olan Ampute A Milli Takımı’nın yıldız isimlerinden Barış Telli, Kanal D ve CNN Türk Spor muhabiri, gazeteci Emre Tilev ile Hürriyet Gazetesi Spor Müdürü Mehmet Arslan oldu.

Geçtiğimiz yıl, Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılan Avrupa Ampute Futbol Federasyonu Avrupa Şampiyonası’nın final karşılaşmasında Türkiye, İngiltere’yi 2-1 yenerek şampiyon olmuştu. Maç sonrasında bastonları üzerinde amuda kalkarak zafer sevinci yaşayan ve verdiği pozla tarihe geçen Ampute A Milli Takımı’nın yıldız isimlerinden Barış Telli deneyimlerini öğrenciler ile paylaştı.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen panele Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel ile çok sayıda öğrenci ve öğretmenleri katıldı. Kanal D ve CNN Türk Spor muhabiri, gazeteci Emre Tilev’in moderatörlüğünü üstlendiği panelde, 2017 yılında İngiltere’yi 2-1 mağlup ederek Avrupa Şampiyonu olan Ampute A Milli Takımı’nın yıldız isimlerinden Barış Telli ile Hürriyet Gazetesi Spor Müdürü Mehmet Arslan tecrübelerini öğrenciler ile paylaştı.

Tilev: “Zaman zaman düşüp yeniden ayağa kalkmanın ne demek olduğunu öğreneceksiniz”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın himayelerinde gerçekleştirilen ‘Sporun Mutfağındakiler’ organizasyonunda yer almaktan dolayı duyduğu mutluluğu dinleyenler ile paylaşan gazeteci Emre Tilev,  “Bugün hakikaten hayatınızda unutamayacağınız günlerden birini yaşayacaksınız. Çünkü hayatta ayakta durmanın, mücadele etmenin, zaman zaman düşüp yeniden ayağa kalkmanın ne demek olduğunu öğreneceksiniz. Türkiye’nin en önemli markalarından birinin, en önemli isimlerinden birisiyle sohbet etme şansını yakalayacaksınız. Türk toplumu bir ordu toplumudur. Yani asker bir milletiz ve bununla da hep övünç duyarız. Özellikle donanmada gelinebilecek en önemli rütbelerden biri amiralliktir ve Türk basınında da en önemli amiral gemisi Hürriyet’tir. Hürriyet gazetesinin amiral gemisinin komutanlarından bir tanesi bizlerle birlikte. Ben bir kez daha sevgili Mehmet Arslan’a merhaba diyorum” dedi.

Bir futbolcunun yükselebileceği en üst noktanın Millli Takım’da oynamak olduğunu sözlerine ekleyen ve Ampute A Milli Takımı’nın yıldız isimlerinden Barış Telli’yi tanıtan Tilev, “O milli formayı taşıyabilmenin gururu, heyecanı, coşkusu bir başkadır. Yine o milli takımla muazzam bir başarıya imza atıp dünyaya adınızı duyuruyorsanız, ülkemizin al bayrağını dünyadaki herkesin izleyebileceği şekilde göndere çektirebiliyorsanız, ulusal marşınızı coşkuyla söyletebiliyorsanız sizden daha mutlusu yoktur. Bize bunu yaşatan çok değerli bir isim sevgili Barış Telli’ye de bir kez daha teşekkür ediyorum. Sizler de bu şehrin birer ferdi olmaktan dolayı bence çok mutlu olmalısınız. Çünkü Burhanettin Kocamaz gibi çok değerli bir belediye başkanınız var ve muazzam işlere imza atıyor” şeklinde konuştu.

“4 yaşında bir trafik kazası sonucu ayağımı kaybettim, ama hayallerimi kaybetmedim”

Ampute A Milli Takımı’nın yıldız isimlerinden Barış Telli, 40 bin kişilik bir taraftar grubu karşısında oynamanın nasıl bir duygu olduğunu, maç anında hissettiklerini  anlatırken, yıllardır hayalini kurduğu ve o gün gerçeğe dönüştürdüğü zaferinde yaşadıklarını öğrenciler ile paylaştı.Telli, bacağını nasıl kaybettiğini ve şu an bulunduğu noktaya gelmek için neler yaptığını anlatarak, “Ben 4 yaşında bir trafik kazası sonucu ayağımı kaybettim ama hiçbir zaman hayallerimi kaybetmedim. Bir futbol topunun peşinde koşacağım diye ayağımı kaybettim ama futbolcu olacağımın ya da olimpiyatlara gireceğimin hayaliyle büyüdüm. Türkiye’de bir ampute futbol yokken bile ben sokakta ya da sınıf maçlarında ampute futbolcu olarak normal sizin aranızda yer almak için hep çalıştım, hep mücadele ettim. Hiçbir zaman vazgeçmedim. Zaman zaman dışlansam da, yapamazsın edemezsin, senin tek ayağın var demelerine rağmen ben hep hırs yaptım. Ama bu tatlı bir hırstı. Kimseye zarar vermeden hep düşündüm, nasıl başarılı olacağımı düşünerek bunu uygulamalı bir şekilde aktarmak istedim. Ben çok şanslıydım ki annem, babam gibi beni her zaman yönlendiren, her şeyi öğreten bir aileden olduğum için kendimi çok büyük bir şans olarak nitelendiriyorum. Ben başardıkça insanlar bana inanmaya başladı. Yapamazsın edemezsin diyen insanlar bu sefer helal olsun kardeşim demeye başladırlar” ifadelerini kullandı.

“Hayallerinizden vazgeçmeyin”

15 yaşında beden eğitimi öğretmeni sayesinde Milli Takım’a seçildiğini anlatan Telli, “Benim için çok büyük bir gururdu. Sporcunun ulaşabileceği en üst seviye Milli Takım’dır. Bu duyguyu yaşadım ve o zaman tek küçük bendim. Hepsi gazilerimizden oluşan bir ampute abilerimizdi. Güneydoğu’da ayağını, kolunu kaybeden abilerimizdi. Hem küçüktüm ne yapacağımı bilemiyordum, hem de onların arasında motivasyon olarak en tecrübeli olarak ben gözüküyordum. Yaşım küçüktü ama onların yanında yer alıyordum. Tabi ki o dönemlerde çok sıkıntılar yaşadık ama hiçbir zaman vazgeçmedik. Her zaman bu ülkemi, bayrağımı nasıl temsil edeceğimi de düşündüm, sizlerin yaşındayken ben hayallerimle yaşıyordum.  Futbolcu olma hayalleri kuruyordum. Gece uyumadan önce bir futbolcu olacağım, tribünlere gol sevincini yaşatacağım, gol atacağım, kendimi, ailemi ve izleyen herkesi mutlu edeceğim diye. O hayalimi öyle bir yaşardım ki kendim bile inanırdım. Gözümden yaş gelirdi uyumadan önce. Çünkü o hayalden uyanmış ve normal olarak uykuya dalmış olurdum. Benim sizlere diyeceğim tek şey hayallerinizden vazgeçmeyin. Her zaman inanın. Siz başardıkça devamı gelecektir. Yapmazsın, edemezsin kelimelerine takılı kalmayın ve kalbinizi de hiçbir zaman bozmayın” diye öğütler verdi.

“Hayalleriniz sizi ulaşamayacağınızı düşündüğünüz her noktaya götürecektir”

Hürriyet Gazetesi Spor Müdürü Mehmet Arslan salondakilere hayal kurup kurmadıklarını sorarak, “Ne olmak istiyorsanız olun. İster doktor olun, ister öğretmen olun, ister sporcu olun ama Barış’ın yaptığı gibi bir şey yapın. Her gece yatağa yattığınız andan itibaren hayal kurmaya başlayın. Onun adı her ne ise, örneğin kansere çare bulmak için yatağa yatın her gece. Sabah bulmuş olmayacaksınız biliyorum ama bu hayalle yaşayın arkadaşlar. Ertesi sabah yine aynı hayali kurmak için çaba sarf etmeye başlayın ve gece tekrar o hayalle uyuyun. Hayalleriniz sizi gidemeyeceğiniz, ulaşamayacağınızı düşündüğünüz her noktaya götürecektir. Ne olursa oldun hayatta başınıza ne gelirse gelsin. Sevgili Barış ayağını kaybetti. Ayağını kaybeden bir insanın on binlerce insanın önünde futbol oynayacağını düşünmesi kadar abes bir hayal var mı? Ama o hayata geçirdi. İmkânsız dediğimiz şeyi hayata geçirdi” dedi

Mehmet Arslan ayrıca Barış Telli’nin İngiltere karşılaşmasındaki tarihe geçen pozunu yorumlayarak, gençlere hedeflerine gitmeleri için neler yapmaları gerektiğini öğütledi.

Panelin ardından soru-cevap kısmına geçildi ve panelistler, öğrencilerin sorularını yanıtladı.  Program sonunda Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel tarafından panelistlere çiçek ve plaket hediye edildi. Öğrencilere panelde canlı olarak futbol maçı anlatan Emre Tilev’in sunumu sayesinde, panel renkli görüntülere sahne oldu.

 

NOVA MEDYA

EBRU BEKEN

GRUP BAŞKANI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir