ENGELLİ BİREYLER BAŞKAN KOCAMAZ İLE BİRLİKTE ENGELLİLER HAFTASI’NI KUTLADI

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen “Geleneksel Engelliler Haftası Farkındalık Şöleni” gerçekleştirildi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz şölende yaptığı konuşmasında, “Mutlu bir dünyanın kapılarını açabilecek altın anahtar, engelsiz kentlerde yaşama şansı bulan engelli bireylerimizin mutluluğudur” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen şölene Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MESKİ Genel Müdürü Baha Günhan Güngördü, Çimsa Çimento A.Ş. Fabrika Müdürü Haluk Uçak, meclis üyeleri, Engelli Derneği üyeleri, engelli dostu işletme sahipleri, engelli öğrenciler ve öğretmenleri katıldı.

“Engelleri bir bir ortadan kaldırıyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 11. Geleneksel Engelliler Haftası Farkındalık Şöleni’nin açılışında yaptığı konuşmada, 1992 yılında bu yana dünya genelinde kutlanan Engelliler Haftası Farkındalık Şöleni için toplandıklarını belirterek, “Biliyorsunuz bizler, engelli kelimesi yerine engelsiz kelimesini kullanmayı tercih ediyoruz. Mersin’imizi engelsiz kent yapmak için her alanda proje üstüne proje geliştiriyor, sizlerin de desteğinizle engelleri bir bir ortadan kaldırıyoruz” dedi.

 

“İlimizi tüm dünyadaki engelli bireylerin sorunlarının ele alındığı bir kent haline getirdik”

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak engelsiz Mersin yolunda hayata geçirdikleri projeleri anlatan Başkan Kocamaz, bu faaliyetler neticesinde iki kulvarda çok önemli gelişmeler yaşadıklarını belirterek, “Birincisi dünya çapında iki büyük ödülle onurlandırıldık. Dünya Engelliler Vakfı ve Dünya Engelliler Birliği tarafından Küresel Sosyal Farkındalık Ödülü ile taltif edildik. Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesine Taraf Devletler 9. Toplantısı’nda Erişilebilirlik Ödülüne layık görüldük.  İkincisi, engelsiz Mersin hakkında dünya çapında oluşturduğumuz farkındalık dolayısıyla artık ilimizi tüm dünyadaki engelli bireylerin sorunlarının ele alındığı bir kent haline getirdik. Yarın önce Erişilebilir Şehir ve Turizm Merkezi Mersin Projesini ve Dünya Engelliler Birliği’nin 6. Olağan Genel Kurulunu, sonraki gün Erişilebilir Turizm Global Kongresini, daha sonraki gün ise hep birlikte gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

 

“Bu gurur hepimizin”

 

Konuşmasının devamında Mersin’i dünya kenti yapmak için vatandaşların desteğiyle dur durak bilmeden çalıştıklarını ifade eden Başkan Kocamaz,  “Bir anda dünya kenti olunmuyor. Önce çeşitli alanlarda dünya çapında işler yapmanız gerekiyor. Bu alanların sayısı arttıkça bir gün geliyor, dünya çapında tanınan, bilinen, değer verilen ve ziyaret edilen bir şehir haline geliyorsunuz. Mersin’imiz 10 bin yıl derinlere uzanan kadim tarihinin izlerini taşıyan somut ve somut olmayan kültür miraslarıyla bir dünya değeridir. Geliştirdiğimiz projeler ve yürüttüğümüz çalışmalarla ilimizin güzellik ve birikimleri uluslararası alanda tanınmaya başlamıştır. Katıldığımız uluslararası fuarlar, dünya çapında aldığımız ödüller, Uluslararası Mersin Maratonu, Tour of Mersin Uluslararası Bisiklet Turu ve tabii geçtiğimiz yıl dünyada ilk kez ilimizde düzenlediğimiz 1. Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali bu konuda önemli atılımlar yapmamızı sağlamıştır. Ve bugün tüm dünyadaki engellilerin engelsiz bir dünyaya kavuşmaları için neler yapılması gerektiği konuları ilimizde düzenlenen toplantılarda ele alınır olmuştur. Bu gurur hepimizindir” ifadelerini kullandı.

 

“Mutlu bir dünyanın kapılarını açabilecek altın anahtar, engelsiz kentlerde yaşama şansı bulan engelli bireylerimizin mutluluğudur”

 

Dünya Engelliler Haftası kapsamında dünya çapındaki üç organizasyonun Mersin’de gerçekleştirilmesi konusunda emeği geçen herkese teşekkürlerini ileten başkan Kocamaz, “Mutlu bir dünyanın kapılarını açabilecek altın anahtar, engelsiz kentlerde yaşama şansı bulan engelli bireylerimizin mutluluğudur. Engelli bireylerinin kendilerini güvende hissetmelerini sağlayamayan, onları mutlu ve huzurlu kılamayan bir millet gerçekten mutlu sayılamaz. Engelli bireylerinin hayır dualarını alamayan bir yerel yönetim ya da merkezi hükümet gerçekten başarılı sayılamaz. Bu duygu ve düşüncelerle 11. Mersin Engelliler Haftası Farkındalık Şöleni’nin ilimiz, ülkemiz ve tüm dünyadaki engelli kardeşlerimize güzellikler getirmesini temenni ediyorum. Engelsiz bir dünya yolunda güzel bir başlangıç oluşturmasını diliyorum” diye belirtti.

 

Başkan Kocamaz’ın konuşmasının ardından, engelli dostu işletme unvanına layık görülen işletmelere plaket takdimi yapılırken, engelli bireyler tarafından Kafkas Yöresi Halk Oyunları Gösterisi, Anadolu Ateşi Dans Gösterisi, Engelsiz Koro ve Orkestra, Müzikal Gösterisi ile Dans Gösterileri sergilendi.

 

Kongre Merkezi Giriş Salonu’nda ise engelli bireyler Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler Dairesi Zihinsel Engelli Bireylerin Dekoratif Ev Aksesuarları Sergisi, Ortopedik Engelli Sıtkı Yücel’in Yağlı Boya Resim Sergisi, Cam Kız Zeynep Erensayın’ın Keçe Aksesuarları Sergisi ile karşılandı.

 

11. Geleneksel Engelliler Haftası Farkındalık Şöleni’nde son olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Çimsa A.Ş. ve ortaklarının işbirliğinde 50 engelli bireye akülü araç teslimi yapıldı.

 

 

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir