TÜRK DÜNYASI BACIBEY FESTİVALİ AÇILIŞ TÖRENİ

Türk Dünyası’nın kalbi Meram’da atıyor

Meram Belediyesi tarafından Dutlu Koruluğu’nda düzenlenen Türk Dünyası Bacıbey Festivali’nin açılışı görkemli bir törenle gerçekleşti. 6 Mayıs’a kadar sürecek etkinlikler kapsamında Türk Dünyası, Meram’da buluşuyor.

Meram Belediyesi tarafından Dutlu Koruluğu’nda düzenlenen Türk Dünyası Bacıbey Festivali’nin açılışı yapılan törenle gerçekleşti. 6 Mayıs’a kadar sürecek festivalin açılışına AK Parti Konya Milletvekili Muhammed Uğur Kaleli, AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, AK Parti önceki dönem Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Fahrettin Kulu ve yönetim kurulu üyeleri, Meram Kaymakamı Resul Çelik, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Milliyetçi Hareket Partisi MKYK üyesi Hüseyin Korkmaz, AK Parti Meram İlçe Başkanı Mustafa Dolular ve yönetim kurulu üyeleri, Milliyetçi Hareket Partisi Meram İlçe Başkanı İbrahim Ay ve yönetim kurulu üyeleri, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Bayram Sade, Orman Bölge Müdürü Muhammed Çolak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Dursun Ali Kaban, Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Abdurrahman Fidancı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nı temsilen Sancar Mülazımoğlu, Konya Muhtarlar Derneği Başkanı Celal Duran, meclis üyeleri, Miletvekili aday adayları, muhtarlar, dernek başkanları ve çok sayıda misafir katıldı.

BAŞKAN TORU; “850 BİN METREKARELİK DEVASA BİR ALANDA DUTLU KORULUĞU’NU OLUŞTURDUK”

Türk Dünyası Bacıbey Festivali’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, 3 yıllık hummalı bir çalışma sonu Dutlu Koruluğu’nun tamamlandığını belirtirken “Hızla gelişen şehrimizde; halkımızın özellikle yaz dönemlerinde ihtiyaç duyduğu doğal yeşil alanlar, sportif alanlar, aktivite alanlarına yönelik fiziki düzenlemelerimiz, diğer taraftan sosyal ve kültürel ihtiyaçlara yönelik programlar ile farkındalık oluşturmaya devam ediyoruz. Bugün burada fiziki çevre düzenlemeleri ve Meram’ın yeşil dokusunu daha da zenginleştiren bir hizmeti sizlerle buluştururken diğer taraftan, gelenekten geleceğe de adımlar atacağımız bir kültür festivaline de ev sahipliği yapmanın haklı sevinci ve heyecanını yaşıyorum. 3 yıllık hummalı bir çalışmanın ürünü olarak, 850.000 metrekarelik devasa bir alanda sizler için Konya’da ilk defa koruluk oluşturarak Dutlu Koruluğu’nu hizmetinize sunabilmek için gece-gündüz, soğuk-sıcak demeden ekiplerimizle seferber olduk. Güzel işleri güzel yapma gayreti, ibadet hükmündedir.” şeklinde konuştu.

BAŞKAN TORU; “ŞEFKAT İLE SARILDIĞIMIZ ANA KUCAĞIMIZDIR MERAM”

Başkan Toru, festivalin adını cihan devletine giden yolda yöneticilik görevi almış, önemli roller üstlenmiş, tarihteki kahraman kadınlardan yola çıkarak isimlendirdiklerini belirtirken “Festival kapsamında gerek sanatçıların ve gerekse zanaatkârların sanatları örneklerle halka sunularak, Türk dünyasına da birlik ve beraberlik mesajları verilecektir. Bağımsız Türk Devletleri arasındaki geçmişten gelen kan bağlarımızın yanı sıra, yaşayan kültürümüzle harmanlayarak, Türk dünyası arasındaki kardeşliğin pekişmesi ve gelenekten geleceğe Türk kültürünün görkemleriyle ortaya konulması, festivalin başlıca amaçları arasında yer almaktadır. Misafir ülkelerin yanı sıra ülkemizin farklı yörelerinden katılım sağlayacak olan el sanatlarının sergilenmesinin yanı sıra gündelik yaşantımızdan da örnekler sunulması, köklerimizin Anadolu coğrafyasındaki yansımaları, değişim ve gelişimlerinin gözlemlenmesine de imkân sağlayacaktır. Millet olarak birlikte yaşama azmimizin kuvvetli bir ifadesi olan kültür birliğimiz sayesinde siyasi birlikteliklerimizin de güçlenmesine, ortak değerlerimizin korunup yaşatılmasına vesile olması en büyük kazancımız olacaktır. Milli kültürümüzü yaşatırken, gençlerimize doğru aktarılmasını sağlamak da festivalin amaçları arasındadır. Kalbimizde ne varsa sözümüzde o vardır. Siyaset anlayışımız doğruluk, samimiyet ve hizmet üzerine kuruludur. Şefkat ile sarıldığımız ana kucağımızdır Meram” dedi.

TÜRK DÜNYASI MERAM’DA BULUŞUYOR

Festivalin kapsamında bir çok etkinliğin gerçekleşeceğini ifade eden Başkan Fatma Toru, “Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan gibi kardeş ülkelerden festivale konuk olacak olan ekipler folklor gösterileri ve el sanatlarıyla renk katacaklardır. Festival alanına 500 kişilik büyük bir otağ kurduk. Otağın çevresinde ise küçük obalar ve Yörük çadırları yer almaktadır. Otağda etkinlikler gerçekleştirilirken obalarda ve çadırlarda el sanatları sergilenecektir. Festivalde Konya Olgunlaşma Enstitüsü tarafından da Selçuklu temalı bir sahne sunumu gerçekleştirilirken, Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Bölüğü tarafından da konserler verilecektir. Ayrıca kılıç kalkan ekipleri de yapacağı gösterilerle ilgi odağı olacaktır. Festivalde geleneksel okçuluğumuzu temsilen Bacıbey Okçuluk yarışmaları da yapılacaktır. Festivalin son gününün Hıdırellez’e gelmesi nedeniyle Prof. Dr. Kemal Özcan tarafından Türk Dünyasında Hıdırellez konulu bir konferans verilecektir. Çocuklara yönelik yarışmalarla renklenecek olan festivalde ayrıca Türk Dünyasından Esintiler isimli bir konserle şehrimizden bir müzik grubu, grup 50+ sahne alacaktır. Son dönemlerde yaptığı eserlerle adından sıkça söz ettiren Dombıra’nın bestecisi Arslanbek Sultanbekov ile Bayır Bucak Türkmeni Adil Şan da sahne alarak hemşehrilerimizi milli duygularla coşturacaktır.” şeklinde görüş belirtti.

“TÜRK DÜNYASI BİR BÜTÜNDÜR”

Başkan Toru, üç gün boyunca Türk Dünyasının kalbinin Dutlu Koruluğu’nda atacağını ifade ederken şunları söyledi; “Tüm hemşehrilerimizi Dutlu Koruluğu’nda ağırlamaktan kıvanç duyacağız. Festival; ülkemizin üzerinde oynanmak istenen karanlık oyunlara karşı da, bir anlamda yalnız olmadığımızı göstermesi açısından önem kazanmaktadır. Türk dünyası bir bütündür ve kardeşlik bağlarımızın daha da güçlenmesi, gelecek asırların Türk asırları olacağının müjdesi gibidir.”

DOLULAR: “MERAM’IN İHTİYACI OLAN DUTLU KORULUĞU İLÇEYE KAZANDIRILDI”

Ak Parti Meram İlçe Başkanı Mustafa Dolular ise, Meram’ın ihtiyacı olan ve oldukça büyük bir alana sahip olan Dutlu Koruluğu’nu ilçeye kazandırdığı için Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’ya teşekkür ederken, “Türk Dünyası Bacıbey Festivali’ne katılım gösteren tüm misafirlerimize hoşgeldiniz diyorum. Dutlu Koruluğu ile birlikte festivalin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

MHP MKYK ÜYESİ KORKMAZ; “BACIM, ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Meram’ın buram buram Türklük koktuğunu ifade eden Milliyetçi Hareket Partisi MKYK Üyesi Hüseyin Korkmaz, “Meram bugün, hasretini çektiğimiz güzel bir tabloyla karşımızda duruyor. Motif motif, kilim kilim döşenmiş bir Meram görüyorum. Belediye başkanımıza şahsım ve partim adına teşekkür ediyorum. Türkçe düşünüp Türkçe konuşacağımız ve dünyaya Türk mührünü vuracağımız 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde beraber çalışarak tüm dünyayı titreteceğiz. Meram’da başlayan bu ateşin tüm dünyada Türklük ateşi olarak yanacağını görüyorum.” şeklinde konuştu. Korkmaz, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’ya ise “Bacım, çok teşekkür ediyorum” dedi.

KAYMAKAM ÇELİK; “MİLLETLERİN KALKINMASI, MİLLİ VE MANEVİ YÖNDEN ZENGİNLEŞMESİYLE MÜMKÜN”

Meram Kaymakamı Resul Çelik, milletlerin kalkınmasının, güçlü ekonominin, fertlerin milli ve manevi yönden zenginleşmesiyle mümkün olduğunu belirtirken “Kadim medeniyetlerin beşiği olan Konya’da ve onun güzide ilçesi Meram’da kadının saygın yeri bir festival ile taçlandırılmaktadır. Bu festivalimizin güzelliklere vesile olmasını dilerken, dilini yüreğinden, gözlerini sevgiden, dürüstlüğü kişiliğinden ayırmayan değerli katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

MİLLETVEKİLİ ÖZDEMİR; “BİZ HEP BİRLİKTE TÜRKİYEYİZ”

Bacıbey kavramının gündeme getirilmesinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade eden AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir ise “Hepimizin yapacakları var. Türklerin de Kütlerin de. Yörüklerin de Türkmenlerin de. Bacıların da beylerin de. Biz hep birlikte Türkiyeyiz. Hep birlikte bu ülke için çalışmalıyız. İnşallah tüm dünyaya güçlü Türkiye’yi daha net bir şekilde göstereceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından kortej eşliğinde tören alanından obaların bulunduğu alana yürünürken renkli görüntüler oluşturuldu. Türk Dünyası Bacıbey Festivali 6 Mayıs Pazar gününe kadar çeşitli aktivitelerle devam edecek.

 

 

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

EBRU BEKEN

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir