Mersin Kalite Sempozyumu Gerçekleştirildi

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) ev sahipliğinde, Türkiye Kalite Derneği (KALDER) işbirliğiyle bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen Mersin Kalite Sempozyumu, ‘İletişimde Kalite’  temasıyla yapıldı.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen sempozyuma Mersin’de kalitenin mimarı Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Mersin İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yusuf Ziyaeddin Cavlak,  KALDER Yönetim Kurulu Başkanı Buket Eminoğlu Pilavcı, İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Cengiz Anık, Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Senem Ayşe Duruel, Toros Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Süleyman Türkel, TRT Çukurova Müdürü Sebahattin Kahraman, CNN Türk Haber Spikeri ve Öğretim Görevlisi Burak Törün, MESKİ Genel Müdürü Baha Günhan Güngördü, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Oda ve Dernek Başkanları katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ)’nin tanıtım filmleri ile başlayan kalite sempozyumu 4 oturum halinde gerçekleşti.

Vali Su: “Kaliteyi yakaladığımız zaman ülkemizi, dünyamızı daha iyi hale getirebiliriz”

Kalitenin günümüzde en önemli konulardan biri olduğuna ve gelişen rekabetin kalitenin artmasında oynadığı role değinerek konuşmasına başlayan Mersin Valisi Ali İhsan Su “Tüm dünyada kalitede mükemmellik dediğimiz seviyeye ulaşma yönünde hızlı bir çaba devam etmektedir. Bu uğraşlar beraberinde de iletişimde de kaliteyi öngören süreçleri getiriyor.  İnsanlar bu kadar hızlı baş döndürücü gelişme içerisinde en büyük sıkıntıyı iletişimde çekiyor.  Teknolojinin gelişmesi ve iletişimde birçok modellerin de devreye girmesi ile beraber iletişimde kalitenin önemi ortaya çıkmıştır. İletişimde kaliteden bahsedebilmemiz için de sorun çözme yeteneğinin olması gerekiyor. Şunu söyleyebiliriz. Hayatta kaliteli olmak, kaliteyi yakalayabilmek için insanlarımızı kaliteli hale getirmemiz lazım. Kaliteyi yakaladığımız zaman ülkemizi, dünyamızı daha iyi hale getirebiliriz” dedi.

Başkan Kocamaz, “EFQM Mükemmellik Modelini benimsemek tüm insanlığı aşk derecesinde sevmek demektir”

Tanıtım filminin gerçekleşmesinin ardından konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Tarihin en konforlu döneminde yaşayan şanslı insanlar olarak hayatı algılamaktaki temel formülümüz yanlış. Tüketim çağının insanları olarak her şeye “sahip olmaya” çalışıyor, hızla tüketiyoruz. Kendimiz dışında her şeyi ve herkesi köle gibi görüyoruz. Herkesten ve her şeyden bizi mutlu etmesini bekliyoruz. İşin aslı, “doğru sevmeyi” bilmiyoruz. Oysa sevmek, “sahip olmak” değil sahiplenmektir, sorumluluk üstlenmektir. Korumak, kollamak, geliştirmek, yaşatmaya çalışmaktır. Mutlu olmakla yetinmeyip mutlu etmeyi de bilmektir. “Ben” değil “Biz” merkezli düşünebilmektir” dedi.

 

Sürdürülebilir yaşam döngüsünün ancak sevgi odaklı kurulabileceğinin altını çizen Başkan Kocamaz, “Daha konforlu yaşamak için daha çok tüketmek, daha çok tüketebilmek için daha çok üretmek kısırdöngüsünü hep birlikte kıralım. Dünyamızın geleceğini, gelecek kuşakların hak ve hukukunu koruyacak, sürdürülebilir yaşam döngüsünü mümkün kılacak Sevgi Odaklı Medeniyeti kurma onurunu hep birlikte paylaşalım” şeklinde konuştu.

 

EFQM Mükemmellik Modelini hakkıyla uygulamanın ve benimsemenin tüm insanlığı aşk derecesinde sevmek anlamına geldiğini de sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Kalite odaklı EFQM Mükemmellik Modelini benimsemek, aslında vatanımızı, dünyanın ekosistemini ve tüm insanlığı aşk derecesinde sevmek demektir. Yüksek bir insanlık idealini gerçeğe dönüştürmeye karar vermek demektir” dedi.

Kalder’in tanıtım filminin ardından konuşan KALDER Yönetim Kurulu Başkanı Buket Eminoğlu Pilavcı hızla değişen dünyada dönüşüme liderlik etmenin öneminden bahsederek,  dönüşümün doğru bir modelin kılavuzluğunda olabileceğinin altını çizdi. Pilavcı, “EFQM Mükemmellik modeli gerçekten bütünselliği içeren bir model. Artık kalite konusu, tek boyutlu, sadece işin ya da hizmetin kalitesini anlatan bir konu değil. Var olabilmek, ülkemizin rekabet gücünü arttırabilmek ve bu ülkede yaşayan her insanın yaşam kalitesine katkıda bulunabilmek dönüşmekle mümkün. Bunun çok önemli bir parçası da doğru iletişimdir. İnsanlık olarak var olduğumuz günden bu yana iletişim halindeyiz. İletişim bana göre etkili iletişlim kriteri ile değerlendirilmeli. Bugün bir tuzakla karşı karşıyayız. Teknoloji bu kadar hızla gelişirken, elimizde iletişim için bu kadar fazla materyal ve araç varken ‘Biz nasıl iletişiyoruz’ konusuna dikkatle bakmamız lazım. İletişim etkisi aslında bütünsellikten geçiyor” dedi.

Pilavcı’dan temsilcilik müjdesi

Mersin gibi bir bölgede EFQM mükemmellik modelinin daha çok kurum ve kuruluşa yayılmasını arzu ettiklerini ifade eden Pilavcı, “Biz Mersin’in Örnek bir şehir olmasını istiyoruz. Biz bir temsilcilik için çalışmalara başladık. Çok yakın zamanda temsilciliğimizi basına da açıklayacağız. Bu KalDer olarak bizim çok fazla beklentimizin olduğu bölgede bugüne kadar beklide geciktiğimiz bir çalışmaya başlama haberimizi sizlerle ilk defa burada paylaşmış olmak istedim. Umarım bu şekilde iletişim platformlarını daha sık bir şekilde yaparız. Hep birlikte sonunda bir şeyler alabileceğimiz bir sempozyum olacağından eminim” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından İletişimde Kalite başlığı altında gerçekleşen oturumda gazeteci, yazar, sinema oyuncusu ve Posta Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Coşkundeniz mesleki tecrübelerini dinleyenlere aktardı.

EFQM Mükemmellik Modeli Uygulamaları ve Kazanımları başlığında ve KalDer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TMÖYK Başkanı Kaan Gürgenç moderatörlüğünde gerçekleşen ikinci oturumda ESBAŞ Mükemmellik Geliştirme Müdür Berrin Atalan, AGDAŞ İnsan Kaynakları ve Yönetim Sistemleri Müdürü Emre Uğur, Antalya Sabiha Gökçen Anaokulu Müdürü Aslı Kanbir kalite yolculuğu tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Senem Ayşe Duruel Erkılıç moderatörlüğünde gerçekleşen üçüncü oturum ‘İletişimde Kalite’ başlığında, İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Peyami Çelikcan konuşmacı olarak katıldı.

Son olarak gerçekleşen Yaşam Biçimi Olarak Kalite’ konu başlıklı oturumda ise CNN Türk Haber Spikeri ve Öğretim Görevlisi Burak Törün tecrübelerini, yayıncılık hayatı kariyeri ve iletişimde kalitenin öneminden bahsetti.

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir