OTİZMİN FARKINDAYIZ, ONLARIN YANINDAYIZ!

OTİZMİN FARKINDAYIZ, ONLARIN YANINDAYIZ!

 

NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK AYI’ dolayısıyla halkımızı bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla ilimiz genelinde stantlar kuruldu, el broşürleri dağıtıldı ve çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Günümüzde rastlanan en yaygın nörolojik bozukluktan biri olan otizm, doğuştan gelmekte ya da yaşamın ilk yılında ortaya çıkmaktadır. Otizm, iletişimde güçlük, sosyal ilişkilerde bozukluk, davranışlarda kısıtlılık ve tekrarlayan hareketlerle seyreden nöro gelişimsel bir bozukluktur. Genellikle 3 yaştan önce ortaya çıkarken, bireylerin sosyal iletişim, etkileşim ve davranışlarını olumsuz olarak etkilemektedir.

Otizmi diğer gelişim bozukluklarından ayıran en önemli fark ise otizmli çocukların erken tanı ve yoğun eğitimle sorunlarının giderilmesinde büyük kazanımların sağlanmasıdır. Erken tanı ve özel eğitimle otizmli çocukların hayatlarında büyük fark yaratmak ve sosyal hayata adapte olmalarını sağlamak mümkündür.

Özellikle geçmişte erken tanı ve yoğun eğitim konusunda yaşanan sorunlar nedeniyle müdürlüğümüz bünyesinde ‘‘Otizm Danışma Birimi’’ oluşturulmuştur. Aile Sağlığı Merkezlerinde 18 – 36 Ay aralığındaki çocuklara ‘’Otizm Risk Tarama Formu’’ uygulanmaktadır. Otizm Danışma Biriminde görevli psikolog ve çocuk gelişimci tarafından riskli görünen vakalar hastanelere yönlendirilmekte ve otizm tanısı alan çocuklara, ailelerine psikolojik destek sağlanması, nasıl bir yol izlemeleri gerektiği, otizmle ilgili bilgilendirme, otizmde eğitim süreci ile sosyal yardım ve haklar gibi birçok konuda destek hizmeti verilmektedir.

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir