Şakha, Kısa Film Yarışmasında Mansiyon Ödülü Aldı

: Şakha, Kısa Film Yarışmasında Mansiyon Ödülü Aldı

 

 

Mersin’in merkez ilçesi olan Toroslar Belediyesi tarafından, bu yıl ilk kez düzenlenen “Çocuk Hakları” temalı 1. Ulusal Kısa Film Yarışmasında, Yönetmenliğini Harran Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü hocaları Doç. Dr. Sedat Benek-Mustafa Uluç’un yaptığı “Şakha” adlı kısa belgesel filmi mansiyon ödülü aldı.

GAP’ın merkezi olan Şanlıurfa’da çekilen ‘Şakha’ kısa belgesel filminin yönetmeni Doç. Dr. Sedat Benek, Şanlıurfa’da on binlerce çocuğun, ailelerinin mevsimlik gezici ve geçici tarım işçisi olması nedeniyle okullarını erken bırakıp ve geç başladıklarına dikkat çekmek amacıyla böyle bir belgesel hazırladıklarını belirterek; “Temel amacımız, geleceğimiz olan çocuklarımızın yaşadıkları bu temel soruna dikkat çekmektir. Çocuk işçiliğini beyaz perdeye taşırken Urfa’nın milli gıdası olan biber (isot) üretim sektöründe çocuk işçiliğini gözler önüne serdik” dedi.

Yaklaşık bir yıl önce Şanlıurfa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulan Harran Üniversitesi Film Atölyesinin (HÜFA) yaptığı filmlerle ödüller almaya devam ettiğini belirten Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş; “Üniversitemize ödül getiren ve bölgede kronikleşen çocuk işçiliği sorununu işleyen Şakha kısa belgesel filmi, katıldığı beşinci festivalde de karşılık buldu. Bundan sonra da üniversitemizin film atölyesinde benzer başarıların devam edeceğini umut ediyorum. HÜFA’nın kurulması aşamasında her türlü desteğini veren ve dolayısıyla bu başarıların ortaya çıkmasına vesile olan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Ramazan Taşaltın’a, filmin yönetmenleri Doç. Dr. Sedat Benek-Mustafa Uluç ve RTV Bölümü öğretim elemanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

Yönetmenliğini Sedat Benek-Mustafa Uluç’un yaptığı ve Şanlıurfa’da çocuk işçiliği konu edinen Şakha kısa belgesel filmi, Şanlıurfa’da on kişilik bir ailede ve iki odalı bir evde kalan, isot temizleme sürecinde hijyenik olmayan kötü koşullarda çalışıp, ailesinin geçimine katkı sağlamak zorunda kalan ve bu yüzden de okula gidemeyen Şakha isimli bir kız çocuğuna odaklanmakta… Çalışmak zorunda kalan çocuk işçi Şakha örneği üzerinden çocuk işçilerin dramlarını tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermekte olan Şakha belgeseli, yayınlandığı tarihten bu yana birçok festivalde ilgi gördü.

MUS AFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir