İl Müftüsü Çelik’in Üniversite Öğrencileri İle Buluşmaları Devam Ediyor

İl Müftüsü Çelik’in Üniversite Öğrencileri İle Buluşmaları Devam Ediyor

“Gençlik Çalışmaları ve Rehberlik Faaliyetleri” kapsamında Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik İlahiyat ve fen Edebiyat Fakültelerinde Üniversite öğrencileri ile buluştu.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda konuşan Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik “Dini duygu fıtrıdır” diyen İl Müftüsü Çelik sözlerine şöyle devam etti. “Dünyaya gözlerini açan her canlı kendini koruyacak ihtiyaçlarını giderecek bir şeyler arar tutunacak bir dal bulmak için uğraşır. İhtiyaç ve arzuları yaşadığı dünyanın sınırlarını aşan insan ise görünenin ötesinde en mükemmeli arar. İnsanın özündeki bu duygu insanı inanmaya sevk eder. Osmanlı tarihine baktığımız zaman ecdadımızın insanların inançlarına aşırı derece saygılı olmuş, hatta onların inançlarının gereğini rahatlıkla yerine getirebileceklerini beyan ettiklerini görürsünüz. Ecdadımız insanlara hâl ve davranışları ile İslam’ın güzelliklerini anlatırken diğer yandan insanlığa faydalı olacak işler buluşlar üzerinde çalışmalara devam etmişlerdir. Sıvıları değişik kaynama noktalarına göre birbirinden ayırma ilk kez Müslüman bilim adamı Cabir Bin Hayyan tarafından bulunmuştur.  Bu misalleri çoğaltabiliriz.

Bir toplum nasıl çökertilir;

Bir toplumun  üç temel taşı ile oynanırsa toplum çökertilir. Bunlar aile değerleri, Eğitim sistemi, hayata yön veren rol modellerin itibarsızlaştırılması ile başlamışlardır. İnsanları maddi ve manevi değerlerinden yoksun bırakırsanız insanların değer ölçüleri, hayata bakış açıları değişir. O yüzdendir ki bizler manevi değerlerimizin farkında olarak gereği gibi hayatımızı idame ettirerek bizlerin bağını zayıflatmak için kurmuş oldukları o tuzaklardan kendimizi neslimizi ve geleceğimizi uzaklaştırmış oluruz. Siz gençler kendilerinizi iyi yetiştiriniz ki sizden sonrakilere de o şekilde bilinçli bireyleri yetiştirebilesiniz.” dedi.

Programa  Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, İlahiyat ve Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri, İl Müftü Yardımcısı Abdullah Söylemez ve çok sayıda öğrenciler katıldı.

MUS AFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir