Vatandaşların 75 bin 211 talebine cevap verildi

Bornova’da vatandaşa hızlı destek

 

Vatandaşların talep, öneri ve şikayetlerini dinleyerek çözüme kavuşturmak için çeşitli çalışmalar yapan Bornova Belediyesi yazılı olarak aldığı şikayetlerin yanında sosyal medya platformlarını da etkili bir şekilde kullanıyor. Son 4 yıl içinde Facebook, WhatsApp, Instagram, Twitter ve Web sayfası üzerinden hizmet veren Canlı Destek Hattı ile etkin bir şekilde vatandaşların yanında yer alırken, sosyal medya üzerinden gelen 19 bin 918 şikayete, birebir görüşmeler, saha çalışmaları, çağrı merkezi ve mail üzerinden ise 55 bin 293 talebe cevap verildi.

 

Bornova Belediyesi yaptığı çalışmalarla her konuda vatandaşın yanında oluyor. Bornovalıların belediye rahat ulaşabilmesi için saha çalışmaları ile birebir görüşmeler yaparken sosyal medya platformları ile de şikayet ve talepleri alıyor. Tüm çalışmalar kayıt altına alınırken raporlama yöntemi ile de hizmet kalitesi yükseltiliyor. Çağrı Merkezi ile Dilek ve Şikayet Masası’nın Saha Ekipleri sayesinde vatandaşlarla birebir iletişim kuruluyor. Sosyal medya üzerinden gelen taleplere ise anında cevap vererek sorunlara çözüm üretiyor.

Mahallelerde açılan Gezici İleşim Merkezleri sayesinde Bornovalı vatandaşlar yetkililerle biraraya gelirken, 7 gün 24 saat Whatsaap üzerinden belediyeye ulaşılabiliyor. Ayrıca hafta içi mesai saatleri arasında da canlı destek hizmetinden yararlanılıyor. 2014 yılından bu yana saha çalışmaları,çağrı merkezi, mail ve direk belediyeye olan müracatlar ile 55 bin 293 talep ve şikayete cevap verilirken, 2015 yılından bu yana da sosyal medya aracılığı ile 19 bin 918  şikayet kayda alındı.

İstek ve şikayetler birebir dinleniyor

Vatandaşlar, Bornova Belediyesi’ne pek çok farklı kanaldan rahat bir şekilde ulaşabiliyor. Büyükpark içindeki ana hizmet binasında, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından istedikleri birimlere yönlendirilen vatandaşların her türlü belediye hizmetiyle ilgili istekleri de kayda alınıyor. 2014 yılından bu yana direk olarak belediye danışma noktasından 16 bin 398 dilekçe işleme girerken, Çağrı Merkezi’ne 16 bin 531 müracat geldi. Gezici İletişim Merkezi’i ile 1889,  web sayfası üzerinden e-belediye uygulamsını kullanarak form doldurma yöntemiyle de 20 bin 475 talep kayda alındı.

Ayrıca Gezici İletişim Merkezi sayesinde Saha Ekipleri vatandaşlarla birebir görüşüyor. İlçede bulunan 45 mahallede belli periyotlarla açılan Merkezde bulunan görevliler, Bornovalıların istek ve şikayetlerini dinleyerek belediye çalışmaları hakkında da bilgi veriyor. 2016 yılında başlatılan proje kapsamında mobil merkezde alınan  istek ve şikayet işleme konularak çözüme ulaştırıldı.

 

WhatsApp Hattı ve Canlı Destek Uygulaması

Bornova Belediyesi’nin “Ortak Akıl” ilkesi ile Nisan 2016 yılında başlattığı vatandaşların şikayet ve taleplerini iletebildikleri WhatsApp hattından bu güne 12 bin 580 bildirime cevap verildi. Bu güne kadar hat üzerinden gelen şikayet ve taleplerin ise yüzde 96.3’ü sonuçlandırıldı. Prosedürleri ortadan kaldırarak vatandaşlara zaman kazandıran ve Bornovalılardan gelen talepleri hızlı bir şekilde ilgili birimlere iletmesini sağlayan canlı destek uygulaması ile de vatandaşlar belediye ile ilgili her konuda bilgilendiriliyor. Canlı Destek hattından ise 682 vatandaş faydalandı.

WhatsApp hattının çalışması

 

 “0 530 214 50 35” nolu WhatsApp hattına gelen talep ve şikayetler 7 gün 24 saat cevap buluyor. İncelenen bidirimler; ilgili müdürlükler veya ESHOT, İZSU, İzmirgaz, Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Müdürlüğü ve Gediz Elektrik gibi dış kurumlara da iletiliyor. Konu ile ilgili olarak yapılan işlemler hakkında WhatsApp yoluyla vatandaşlara geri dönüş yapılıyor.

Bornova’yı Ortak Akıl İlkesi ile yönettiklerini ifade eden Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Bu ilkemiz doğrultusunda hangi kanaldan gelirse gelsin her türlü şikayet ve talebi dikkate alıyoruz.  Ssyal medya platformlarına da ayrıca önem veriyoruz. Vatandaşlarımızın buralardan yaptıkları ihbarları hemen kontrol ediyor ve çözülmesi gereken sorunlara müdahale ediyoruz. Bu şekilde kentimizin gönüllü müfettişleri ile kentimizi yönetiyoruz” dedi.

Bornova Belediyesi Sosyal Medya Hesapları:

Facebook.com/bornovabld

Twitter.com/bornovabld

Instagram.com/bornovabld

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila Sosyal Medya Hesapları:

Facebook.com/olgunatila1

Twitter.com/olgunatila

Instagram.com/olgunatila

 

MUSTAFA DİNÇEL
NOVA MEDYA GRUP
YÖNETİM KURULU
BAŞKAN YARDIMCISI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir