Konya basını, Beyşehir’i gezdi

 

 

Konya’nın Beyşehir İlçe Belediyesi, Konya basınını turizm haftası kapsamında düzenlenen Beyşehir gezisi programında misafir etti.

Konya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından turizm haftası kapsamında düzenlenen ve Beyşehir Belediyesi’nin de destek verdiği Beyşehir gezisi programına katılan Konya’da görev yapan basın mensupları, ilçenin tarihi ve turistik mekanlarını ziyaret etti, doğal güzelliklerini gezdi, Beyşehir’de hayata geçirilen bazı  İlçe  Belediyesi ve devlet yatırımlarını yerinde gördü.

Beyşehir gezisi öncesi Beyşehir-Konya Karayolu üzerinde bulunan Yunuslar Mahallesi’ndeki mozaik alanında Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün yürüttüğü kazı çalışmaları hakkında bilgiler aktarılan basın mensupları, Beyşehir’de ise tarihi Eşrefoğlu Camisi, Eflatunpınar Hitit Kutsal Anıtı, Beyşehir Gölü Milli Parkı Ziyaretçi Tanıtım Merkezi ile Hurdacılar Deposu’nu ziyaret etti. Ziyaretlerde yapılan sunumlarla, basın mensuplarına tarihi mekanlar ile Beyşehir Gölü Milli Parkı tanıtıldı.

YENİ DEVLET HASTANESİ VE HASTA KONUKEVİ’Nİ DE GÖRDÜLER…

Beyşehir’de bir süre önce hizmete giren Beyşehir Belediyesi’nin yaptırdığı Hasta Konukevi ile Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’de ilçeler bazında hayata geçirdiği en büyük proje ve yatırım kalemlerinden birisi olan Yeni Devlet Hastanesi’ni de ziyaret ederek yerinde gören basın mensupları, Belediye Başkanı Murat Özaltun ve programa eşlik eden Kültür ve Turizm İl Müdür Yardımcısı Mehmet Yündem, BYEGM Konya İl Müdürü Abdurrahman Fidancı ve Beyşehir Devlet Hastanesi hakkında Başhekim Uz.Dr.Sıtkı Küçükbuzcu ile birlikte bazı servisleri ziyaret ederek, hasta ve hasta yakınlarına ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulundu. Özaltun ve beraberindeki basın mensupları, karanfil uzattıkları hasta ve hasta yakınlarıyla hastane yatırımıyla ilgili de sohbet etme imkanı buldu.

Ziyaret sonrasında Başhekim Uz.Dr.Sıtkı Küçükbuzcu, yeni devlet hastanesinde yürüttükleri yeni çalışmalar hakkında basın mensuplarına bilgiler verirken, Belediye Başkanı Murat Özaltun  ise Beyşehir Belediyesi tarafından 36 yataklı olarak inşa edilen hasta konukevinin kısa sürede tamamlanarak ilçe halkına hizmet vermeye başladığını anlattı.

Basın mensupları, daha sonra Beyşehir Belediyesi tarafından göl üzerinde düzenlenen tekne turuna katıldı.

BEYŞEHİR GÖLÜ’NDE YÜRÜTÜLECEK ZEMİN TEMİZLİĞİ ÇALIŞMALARI…

Basın mensuplarıyla yemekte ve gezi programının bazı bölümlerinde biraraya gelen Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, son 4 yılda Beyşehir’e kazandırılan Beyşehir Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve devlet yatırımlarını anlattı. Beyşehir’de 15 yılda yapılamayacak ve  yapılması mümkün olmadığı belirtilen çok sayıda yatırımı ve projeyi  4 yılda ilçe genelinde hayata geçirdiklerini vurgulayan Özaltun, gazetecilerin yönelttiği soruları da cevaplandırdı. Beyşehir Gölü’nün su seviyesi ve temizliği konusunda yöneltilen soruları yanıtlayan Özaltun, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmesi planlanan çalışmaya değindi. Bakanlığın daha önce Mogan Gölü’nde yürüttüğü temizlik faaliyetine işaret eden Özaltun “Tıpkı Ankara’daki Mogan Gölü’nün temizliği gibi bir zemin temizliğinin de Beyşehir Gölümüzde olmasını arzu ediyor ve istiyoruz. Zira, gerek gölü besleyen kaynaklardan gelen alüvyon ve balçıktan kaynaklı, gerekse göl zeminindeki atık balıkçı ağlarındaki kurşunlardan kaynaklı kirlilik sorunları yaşanıyor. Bu konuda bir temizlik çalışması yapılması konusunda girişimleri başlatarak Bakanlığımızı  harekete geçirdik. İnşallah bakanlığımız Mogan Gölü’ndeki gibi bir çalışmayı başlatacak. Ancak, Beyşehir Gölü, Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü, Mogan Gölü’nden çok çok daha fazla büyüklükte. Dolayısıyla daha büyük ve zor şartlarda bir alan.  Ama, kıyısından kenarından da olsa bu yönde bir çalışmayı inşallah bir yerden başlatacağız. Beyşehir Gölü’nün su seviyesi konusunda ise bu yıl kış mevsiminde bölgemize yeterli kar yağışı düşmemesine rağmen sıkıntı denilebilecek ölçüde bir durum sözkonusu değil.”şeklinde sözlere yer verdi.

BEYŞEHİR, TURİZMDE KONYA’NIN EN GÖZDE İLÇELERİNDEN…

Kültür ve Turizm Konya İl Müdür Yardımcısı Mehmet Yündem de yaptığı konuşmada, turizm haftası kapsamında gerçekleştirilen basın turunu turizm bakımından Konya’nın en gözde ilçelerinden birisi olan Beyşehir’e yaptıklarını vurgulayarak, “Bu yıl, basın mensubu arkadaşlarımızla da paylaştık, hiçbir turizmcinin öngörmediği bir ziyaretçi artışıyla karşı karşıyayız. Bunun sebeplerini konuştuk. Tüm Türkiye genelinde de yüzde 55-60 oranında bir turist artışı sözkonusu. 3-4 yıldır göremediğimiz Avrupalı turistleri görmeye başladık. Çin bu artışta birinci sırada. Geçen seneye göre, son üç ay içerisindeki artış oranı yüzde 57-58 civarında. Turizmde geldiğimiz bu noktayı istişare ettik. Beyşehir’in de sahip olduğu değerlerin ve insanların bu tür yerlere alaka göstermeye başladığı bir dönemdeyiz. Yani tabiatla alakalı, yürüyüşünden diğer aktivitelere kadar doğayla alakalı turizm dalları yükseliyor. Tabi kayıt altına alıp bu konuda bir sayı vermek çok mümkün olmuyor, çünkü bunu profesyoneller yapıyor.Beyşehir bölgesinde çok güzel yürüyüş turları yapıldığını görüyoruz. Çünkü, çok güzel yürüyüş güzergahları mevcut. Bu da son dönemde muazzam yükselen bir trend haline geldi. Bu bakımdan önümüzdeki yıllarda Beyşehir’de böyle güzel hoşnutluklarla karşılaşırsak hiç şaşırmayalım diyorum. Belediye Başkanımıza da bu geziye verdiği destek ve katkılardan, evsahipliğinden dolayı teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

Basın Yayın ve Enformasyon Müdürlüğü Konya İl Müdürü Abdurrahman Fidancı da, turizm haftası kapsamında düzenlenen Beyşehir basın gezisi programına Konya’da görev yapan  basın mensupları ile birlikte katıldıklarını belirterek, “Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüze bu basın gezisini organize ettikleri için, Beyşehir Belediye Başkanımıza ise bu programa eşlik ederek vermiş olduğu destekler sebebiyle teşekkür ediyorum. Beyşehir’de başkanımız daha önce de Konyalı basın mensuplarını bu güzel ilçemizde ağırlamıştı. Benzer programlarımız inşallah devam edecek.”dedi.

MUS AFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir