OSMANİYE BELEDİYESİ 3. GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI VE OYUNCAKLARI FESTİVALİNE YOĞUN İLGİ

OSMANİYE BELEDİYESİ 3. GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI VE OYUNCAKLARI FESTİVALİNE YOĞUN İLGİ

BAŞKAN KARA, ‘HERŞEY MUTLU ŞEHRİN MUTLU ÇOCUKLARI İÇİN’

Osmaniye Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Geleneksel Osmaniye Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Festivali Osmaniye Belediyesi Samet Aybaba İzcilik ve Spor Kompleksinde gerçekleştirildi. Osmaniye Milli Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Festivali ile çocuklar unutulmaya yüz tutmuş birbirinden güzel oyunları oynayarak eğlenceli bir gün yaşadı. Festivalde çocuklar kiriştek çevirdi, kâğıttan uçak yapıp uçurdu, ip atladı, sek sek oyununda sekti, tombik oyunu ile coştu, mendil kapmacada birbirleriyle yarıştı.

BAŞKAN KARA, ‘BU  FESTİVAL OSMANİYE’NİN TÜRKİYE GENELİNDEKİ YAPMIŞ OLDUĞU ÖZEL FESTİVALLERDEN BİR TANESİDİR. BUNDAN DOLAYI DA ONURLUYUZ GURURLUYUZ’

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, festivalde yaptığı açıklamada:  “Milli oyunlarımız ve oyuncaklarımız festivalinin üçüncüsünü düzenledik. Burada milli oyun ve oyuncakları dalında değişik kategorilerde ve değişik alanlarda yarışmalar düzenlendi. Oyuncaklar tanıtıldı. Oyuncakların kullanımları öğretildi. Festivali düzenlemekteki temel amacımız, aidiyet duygusunu yani yaşadığı şehirde mutlu olabilme duygusunu verebilmek. Çocukların mutlu bir şekilde tek başlarına yaşadıkları odalardaki o bilgisayar başlarındaki sanal dünyadan kurtulup sosyal hayatın ve toplum hayatının içerisine girmelerini sağlamak. Kendileriyle birlikte aynı yaşta olan diğer çocuklara bu hayatın değerlerini paylaşmalarını ve yetişen neslimizin birlikte aynı değer yargılarda büyüyebilecek milli oyunlarımızı öğrenerek büyüyebilecekleri, yabancı oyunlar oyuncaklar değil bizim kendi değerlerimizin var olduğu oyuncaklarla büyüyebilecekleri bir ortamı sağlamaya çalışıyoruz. Onları topluma daha fazla kazandırmak ve daha da mutlu etmek için bu festivali düzenliyoruz. Umarım gittikçe genişleyerek daha da büyüyerek devam ettirmeye çaba göstereceğiz. Bu da Osmaniye’nin Türkiye genelindeki yapmış olduğu özel festivallerden bir tanesi. Bundan dolayı da onurluyuz gururluyuz. Buraya ilgi gösteren bütün Osmaniyeli hemşerilerime katılan değerli velilerimize bu oyunlara iştirak eden öğrencilerimize ve okullarımıza çok teşekkür ediyorum. Festival inşallah amacına ulaşan bir festival olur. Her şey Mutlu Şehrin Mutlu Çocukları için.” İfadelerini kullandı.

Osmaniye Belediyesi 3.Geleneksel Çocuk Oyunları ve Oyuncakları kapsamında yarışmalarda dereceye girenlere kupa ve madalyaları Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, Belediye Başkanı Kadir Kara ve protokol üyeleri tarafından verildi.

Vali Ömer Faruk Coşkun, Belediye Başkanı Kara ve protokol üyeleri festival alanını ve kurulan stantları gezerek çocuklarla ve aileleri ile sohbet ettiler. Daha sonra kiriştek yarışmalarını izleyerek kiriştek çevirdiler.

Samet Aybaba İzcilik ve Spor Kompleksi içerisinde kurulan ücretsiz oyun parklarında çocuklar doyasıya eğlendi ve yine ücretsiz olarak festival boyunca çocuklara yöresel yiyeceklerden simit ve ayran ikram edildi.

Festival alanında kurulan stantlarda tahta oyuncaklar ve el işi ürünler sergilendi. Etkinliğe katılan çocuklara yöresel oyuncaklardan kiriştek, şapka ve Mutlu Çocuk Dergisi dağıtıldı.

Festival alanında su kahramanları ve çizgi film karakterlerini canlandıran maskotlar çocukları bol bol eğlendirdi. Maskotlara yoğun ilgi gösteren çocuklar hatıra fotoğrafları da çektirmeyi ihmal etmediler.

FESTİVAL KAPSAMINDA DÜZENLENEN UÇURTMA ŞENLİĞİNDE UÇURTMALAR GÖKYÜZÜNÜ SÜSLEDİ

Osmaniye Belediyesi 3.Geleneksel Çocuk Oyunları ve Oyuncakları kapsamında düzenlenen uçurtma şenliğine vatandaşlar ve çocuklar yoğun ilgi gösterdi. Osmaniye Belediyesi tarafından festival alanında kurulan stantta yüzlerce uçurtma dağıtıldı. Hava şartlarının da müsait olması sebebiyle gökyüzüne yükselen uçurtmalar muhteşem görüntü oluşturdu. Uçurtma şenliğine katılan vatandaşlar çocuklar için düzenlenen festival için Belediye Başkanı Kadir Kara’ya ve tüm emeği geçenlere teşekkür ettiler.

İZCİLERE MALZEME DAĞITIMI YAPILDI

Osmaniye Belediyesi 3.Geleneksel Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Festivalinde Osmaniyeli İzcilere SODES kapsamında malzeme dağıtımı yapıldı. İzci malzemelerini Vali Ömer Faruk Coşkun, Belediye Başkanı Kadir Kara ve protokol üyeleri dağıttı. Malzeme dağıtım töreni için alana gelen protokol üyelerine genç izciler yoğun sevgi gösterisinde bulunarak alkışlarla tempo tuttular. Malzeme dağıtımı sonrasında izciler ve protokol üyeleri hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

MENDİL KAPMACA YARIŞMALARI AKDENİZ BÖLGE ŞAMPİYONASI OSMANİYE’DE YAPILDI

Osmaniye Belediyesi 3. Geleneksel Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Festivali kapsamında Mendil Kapmaca Yarışması Akdeniz Bölge Şampiyonası Osmaniye’de yapıldı. 4 takımın mücadele ettiği yarışmalarda Adana Cebesoy İlkokulu birinci, Osmaniye Salih Bahçeli İlkokulu ikinci, Hatay Dörtyol Gazi İlkokulu üçüncü ve Düziçi Cumhuriyet İlkokulu dördüncü oldular.

Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Konfederasyonu Başkanı Oktay Yellikaya; “Tüm çocuklarımızı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Bizlere bu güzelliği hediye eden Belediye Başkanımız Kadir Kara’ya teşekkür ediyoruz” dedi..

Dereceye giren takımlara Osmaniye Belediyesi tarafından madalya, kupa ve çeşitli hediyeler verildi.

Osmaniye Belediyesi 3. Geleneksel Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Festivali’ne Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Garnizon Komutanı Topçu Albay Ahmet Serdar Gül, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti il ve ilçe temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları müdürleri ve temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda vatandaş ve çocuklar katıldı.

MUS AFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir