Okçular Kalehan Ecdat Bahçesi’nde Hünerlerini Sergiliyor

 6. Fetih Kupası Geleneksel Türk Okçuluğu Konya Bölge Elemeleri, Kalehan Ecdat Bahçesi’nde başladı. İki gün sürecek elemelerin açılışında konuşan Bilal Erdoğan, Fetih Kupası’nın bugün dünyada geleneksel okçuluk ile olimpik okçuluğun birlikte yarıştığı en büyük turnuva olma özelliği kazandığına vurgu yaparak, “Geleneksel sporlarla yapmak istediğimiz şey, değerlerimizin ihyasıdır” dedi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de kendi kültür ve değerlerimizin yeniden ortaya çıkarılması, canlandırılması açısından bu etkinlikleri önemsediklerini dile getirdi.

   Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Dünya Etnospor Konfederasyonu, Okçular Vakfı, Konya Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 6. Fetih Kupası Geleneksel Türk Okçuluğu Ön Elemeleri Kalehan Ecdat Bahçesi’nde başladı.İki gün sürecek etkinliklerin açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Okçular Vakfı’nın çok güzel bir geleneği başlattığına vurgu yaparak Fetih Kupası’nın kendilerine önemli mesajlar verdiğini söyledi.

KÜLTÜR VE DEĞERLERİMİZİN ORTAYA ÇIKARILMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ

Başkan Akyürek, “Kendi kültür ve değerlerimizin yeniden ortaya çıkarılması, canlandırılması ve günümüzde de var olabilmesi için Okçular Vakfı, önemli çalışmalara imza atıyor. Konyamız da böylece farklı bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. İçinde bulunduğumuz alan da misyon olarak buna son derece uygun. Sayın Cumhurbaşkanımızın son gelişlerinde burası hizmete açılmıştı. Mehteran binamız kültürümüze uygun bir şekilde oluştu. Selçuklu Kervansarayımız var. Yine Osmanlı mimari eserlerinden örnekler bir kale içinde de canlandırılan farklı faaliyetler yapılıyor. Şu anda yapılan faaliyet buraya son derece uygun düştü” diye konuştu.

İSTEDİĞİMİZ DEĞERLERİMİZİN İHYASI

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Okçular Vakfı’nın kuruluşundan bu yana başlattığı Fetih Kupası’nın bugün dünyada geleneksel okçuluk ile olimpik okçuluğun birlikte yarıştığı en büyük turnuva olma özelliği kazandığına vurgu yaparak, şunları dile getirdi: “Dünyanın dört bir yanından geleneksel okçuluk ile ilgilenen sporcular Fetih Kupası’nda İstanbul’da yarışabilmek için kıyasıya bir mücadele içindeler. Bugün dünyada geleneksel okçuluk denirken tarihte olduğu gibi yeniden bir referans merkez haline gelmiş durumda. Bunun merkezi de İstanbul’dur. Cumhurbaşkanımızın himayelerinde önderliğinde bu tarihi atmosferi, bu tarihi mekânı, içindeki tarihi değerlerle beraber yeniden ihya etmeyi başardık diyebiliriz. Geleneksel sporlarla yapmak istediğimiz şey, Büyükşehir Belediye Başkanımızın tam da işaret ettiği gibi değerlerimizin ihyası. Belediyelerimizin geleneksel sporların yanında olmasını istiyoruz. Bu anlamda bugün burada bu etkinliği yapıyor olmamız gerçekten çok anlamlı. Konya Büyükşehir Belediyemize böylesine güzel bir merkezi hayata geçirdiği için teşekkür ediyorum.”

KALEHAN ECDAT BAHÇESİ 2 GÜN BİRÇOK ETKİNLİĞE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Konuşmaların ardından Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya İl Başkanvekili Mehmet Yavuz ve beraberindekiler, at üstünde atış yapan okçuları, yine at üstünde kılıçla gösteri yapanları ve güreşçilerin müsabakasını ve mangala oynayan gençleri birlikte izledikten sonra Ecdat Bahçesi’nde kurulan çadırları ziyaret etti.

Programlar kapsamında iki gün boyunca Mas Güreşi, Aşık Atma ve Mangala gibi daha birçok etkinlikler gerçekleştirilecek ve Antalya, Denizli, Konya, Afyonkarahisar, Uşak, Nevşehir, Eskişehir ve Ankara’dan Konya Bölge Elemelerine katılan toplam 371 sporcu, İstanbul’daki büyük finale katılabilmek için ter dökecek.

MUS AFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir