Onikişubat Belediyesi, Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Kitap Dağıtımı REVİZE

HANEFİ MAHÇİÇEK ‘’ FİZİKİ HİZMETTEN ÖNCE EĞİTİM GELİR’’

Onikişubat Belediyesi tarafından hazırlanan Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesi kapsamında, her yıl binlerce öğrenciye kitaplar dağıtılarak, hem okuma oranı arttırıldı hem de eğitime katkı sağlandı. 2018 yılında da toplamda 73 bin kitap öğrencilere dağıtıldı. Dağıtılan kitaplar neticesinde, 1,5 milyon okuma oranı hedefleniyor.

 

2015 yılında imzası atılan Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesi her yıl okuma oranını katlayarak, başarıya ulaşıyor. İlk yılında 200 bin, ikinci yılında 300 bin, üçüncü yılında 360 bin okuma oranına ulaşana proje, 2018 yılında büyük bir atılım gerçekleştirerek 1,5 milyon okuma sağlanması hedefleniyor.

Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi kapsamında bu yıl 73.000 kitap basımı gerçekleştirildi. Afşin, Andırın, Çağlıyancerit, Dulkadiroğlu, Ekinözü, Elbistan, Göksün, Nurhak, Onikişubat, Pazarcık, Türkoğlu ilçelerinde bulunan İlkokul gruplarına 10’lu, Ortaokul ve Lise gruplarına 5’li setler halindeki dağıtılan kitaplardan, öğrenciler sınava tabi tutulacak. Bu sayede öğrenciler kitap okuyarak, bilgi dağarcıklarını zenginleştirecek ve eğitime ciddi oranda katkı sağlanacak.

Dev yatırımlar yapılan ‘’Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor’’ projesi kapsamında bugüne kadar, Sosyal Etkinlik Merkezlerine verilen ve birçok faaliyette kullanılmak üzere öğrencilere dağıtılan kitaplar ve kırtasiye malzemeleriyle birlikte harcanılan toplam maliyet ise 6,450,035 TL’dir.

Onikişubat Belediyesi’nin Kırsal ve merkez dâhil olmak üzere Bilgi Kültür Evleri, Sosyal Etkinlik Merkezleri, okullar, yurtlar, kırtasiye yardımı, kitap dağıtımları ile eğitim öğretime kazandırdığı ve yardımda bulunduğu pek çok hizmetlerin toplam maliyeti ise 44,725,885’dir.

 

Proje devamı kapsamında İbrahim Çalık Anadolu Lisesi’nde kitap dağıtım töreni gerçekleştirildi. Törene, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Belediye Başkan Yardımcıları Dr. Ali Ünsal ve Havva Saygaz, şube müdürleri, okul müdürü, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt yaptığı açıklamada Kahramanmaraş’ın şiir ve şairin başkenti olduğunu belirtti. Kahramanmaraş’ın tanıtımı için herkese sorumluluk düştüğünü belirten Akkurt, Onikişubat Belediyesi ile birlikte kültür ve eğitim alanında çalışmalara devam ettiklerini ifade etti. Onikişubat Belediyesi’nin her geçen gün standartları yükseltip, eğitime ve gelişime katkı sağladığını ifade eden Akkurt, hizmetlerinden dolayı Hanefi Mahçiçek’e teşekkür etti.

Ardından konuşma yapmak üzere sahneye davet edilen Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, şu ifadelere yer verdi.

‘’ Bildiğiniz gibi Oniikişubat Belediyemiz 2014 yılında kuruldu. Kurulum, bina ve makina açısından sıfır imkânlara sahipti. Ama yanımızda Allah’a şükür genç, dinamik, çalışkan kardeşlerimiz vardı. İlk olarak fiziki anlamda eksikliklerimizi gidermeye çalıştık. O çalışmaların yanında, eğitim alanında da ilk günden itibaren gayret ettik. Fiziki manada özellikle köylerdeki okullarımızın bütün eksiklerini gidermeye çalışarak, iç eksiklikleri, parkelerini yaptık. Her okulumuzun içerisine oyun takımları koyduk. Bir taraftan da o fiziki çalışmaların dışında eğitim çalışmalarına başladık. 3 yıldan bu yana her sene 44 bin ila 55 bin arasında kitap aldık. 2018 yılında ise bu rakamı 73 bine çıkardık. Bunları 5’li setler halinde bütün okullarımıza dağıttık. İnsan zihninin gelişmesi için okuması lazım. Geçen sene 37 bin safahat alarak, bütün liselerimize dağıttık. Özellikle taşıma imkânlarının zor olduğu kırsal kesimlerden başlayarak, yurtlarıyla beraber okullar yaptık. Şehir merkezinde 3 tane üniversite yurdu yaptık. Bütün bunların yanında dar gelirli ailelerin çocukları için, Sosyal Etkinlik Merkezleri adı altında 2400 tane öğrenciye üniversiteye hazırlık kursları başlattık. Artık okumamak için bir gerekçemiz yok. Bizim dönemimizde bu imkânlar yoktu. Emin olun ki gençler çok iyi şartlarda okuyorsunuz. Bu yüzden bunu iyi değerlendirip kendinize bir amaç, bir hedef belirlemeniz lazım. Şunu unutmayın bu devlet bütün imkânlarıyla sizlerin her zaman yanında. Eğitim alanında önümüzde bir engel yok, sadece çalışıp, gayret etmemiz lazım. Bizlerin önceliği fiziki şartları düzeltmek değil, sizleri yetiştirmek. Bizler çok zor şartlarda okuduk, amacımız sizin daha iyi şartlarda eğitim almanızı sağlamak. Burada öğretmen kardeşlerimize de büyük pay düşüyor. İşimizi yaşayarak ve inanarak yapmamız lazım. Bizim gençlerimiz alanında en iyi olmalı.

 Şuan Afrin’de resmen savaşıyoruz. Ve bu ülkenin gençleri aslanlar gibi, tıpkı Çanakkale’de ki yiğitlerimiz gibi, ülkemiz için, bizler ve sizler için canını feda ediyor. Bizim de onlara layık olmamız lazım.

Okuduğunuz kitaplarla ilgili yakın zamanda sınavlara tabi olacaksınız ve inanıyorum ki o kitapları okuyup bitireceksiniz. Ve bir şey daha söylemek istiyorum, bizim en büyük zenginliğimiz edebimiz, bu yüzden edebimizi kaybetmemek lazım. Hepinize başarılar diliyorum.’’

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BAŞKAN YARDIMCIS

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir