Cern International Masterclass Etkinliği Konya Bilim Merkezi’nde

  Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk Bilim Merkezi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi işbirliğinde Cern International Masterclass etkinliğine ev sahipliği yapacak. Etkinlikte Türkiye’nin farklı şehirlerinden lise öğrencileri Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi ile canlı bağlantı da yaparak parçacık fiziğinin sırlarını çözmeye çalışacak.

  Konya Bilim Merkezi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) işbirliğinde Cern International Masterclass etkinliğine ev sahipliği yapacak.Bu yıl ikinci kez Konya Bilim Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinlikte bilimsel araştırmalara meraklı lise öğrencileri, Parçacık Fiziği alanındaki en güncel çalışmalar hakkında bilgi edinme ve Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (CERN) gerçek verilerini kullanarak ilgili deney ve analizlerin bir parçası olma şansını kazanacaklar.

Katılımcılar video konferanslar aracılığı ile dünyanın farklı yerlerindeki diğer katılımcılarla deneyimlerini paylaşarak, CERN’de bulunan bilim insanlarına sorularını iletebilecek. Program dâhilinde bir gün boyunca, CERN´de bulunan akademisyenlerden yeni bilgiler edinecek ve ikili gruplar halinde bilgisayar yardımı ile ATLAS Z deneyinde kaydedilmiş gerçek bir veri kümesini inceleme fırsatı bulacaklar.

ODTÜ Fizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Altuğ Özpineci ve ODTÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Bilge Demirköz’ün katılımı ile gerçekleşecek CERN International Masterclass etkinliğine Konya’daki okulların yanı sıra; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Gaziantep, Kayseri, Denizli, Van, Trabzon illerinden 23 farklı liseden 64 öğrenci katılacak.

23 Mart Cuma günü 08.30’da seminerle başlayacak etkinlik 19.00’a kadar Konya Bilim Merkezi’nde devam edecek.

CERN INTERNATIONAL MASTERCLASS

Her yıl 52 ülkeden 13.000’den fazla lise öğrencisi CERN Masterclass ile parçacık fiziğinin sırlarını çözmeye çalışıyor. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) aktif görev yapan bilim adamları tarafından aktarılacak madde ve kuvvetin esaslarına ilişkin temel araştırma yöntemleri, öğrencilerin parçacık fiziği deneylerinin gerçek verileri üzerinde performans ölçümleri yapabilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca katılımcılar bir uluslararası araştırma birliğindeki gibi araştırma sonuçlarını karşılaştırmak ve tartışmak için CERN ile canlı olarak gerçekleştirilen video konferansa katılıyor.

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir