Payitaht Müzesi Selçuklu Başkenti Konya’ya Değer Katacak

 Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapan Konya’da ecdadın hatıralarını yaşatacak Payitaht Müzesi inşaatında incelemelerde Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana Kültür Vadisi içinde Şehir Meydanı, Ali Gav Medresesi ve Konya Sokağı ile bütünleşen, şehre değer katacak bir projeyi hayata geçireceklerini söyledi.

 Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapan Konya’da ecdadın hatıralarını yaşatacak ve Selçuklu Sultanlarının daha iyi tanınmasını sağlayacak Payitaht Müzesi inşaatında incelemelerde bulundu.Payitaht Müzesi’nin Konya’ya farklı bir değer katacağının altını çizen Başkan Akyürek, Alaeddin Tepesi ve Kılıçarslan Şehir Meydanı’nın yapılandırılmasında Payitaht Müzesi’nin de önemli bir fonksiyon icra edeceğini söyledi.

Mevlana Kültür Vadisi Projeleri içinde yer alan bölgede Payitaht Müzesi’nin faaliyete geçeceğini kaydeden Başkan Akyürek, “Burada hem Miryokefalon Savaşı’nın canlandırılacağı panorama bölümü, hem Selçuklu Sultanlarının anlatılacağı, tanıtılacağı bölümler hem de toplantı salonları ile Şehir Meydanımızı güçlendirecek ve meydana anlam katacak bir çalışmayı hayata geçiriyoruz. Yaz aylarında burayı tamamlayıp hizmete açmayı planlıyoruz. Ali Gav Medresesi, meydan, Konya Sokağı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız protokol çerçevesinde meydanın daha da genişletilmesi çalışması ile birlikte Konyamızda çok daha farklı bir alan ve farklı bir cazibe merkezi oluşacak” dedi.

Toplam inşaat alanı 5 bin metrekare olan Payitaht Müzesi 11.2 milyon liraya mal olacak.

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir