Uluslararası Öğrenciler Ülkelerini Tanıtıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle sürdürülen “Uluslararası Öğrenciler Ülkelerini Tanıtıyor” projesi sayesinde Konya’da öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler hem Konyalı ortaokulu öğrencilerine ülkelerini tanıtıyor hem de şehirdeki kardeşlik ortamına katkı sağlıyor.  Konya Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaokul öğrencilerine yönelik yürütülen “Uluslararası Öğrenciler Ülkelerini Tanıtıyor” programı devam ediyor.

Selçuklu ilçesinde bulunan Nene Hatun İmam Hatip Ortaokulu’nda başlayan proje, merkez ilçelerde bulunan 30 ortaokul ile devam etti. Proje kapsamında Suriye, Filistin, Azerbaycan, Kırgızistan, Bosna Hersek, Afganistan, Endonezya, Hindistan, Kazakistan, Pakistan ile Ahıska ve Irak Türkmenleri olmak üzere toplamda 16 ülkenin tanıtımı yapıldı.

Her okulda iki ülkenin tanıtımının yapıldığı programlarda genç öğrencilerin sunum esnasında etkin olmalarını sağlamak amacıyla interaktif olarak soru sormaları, sahneye çıkmaları, konuya dâhil olmaları sağlanıyor. Öğrenciler, kendi ülkelerinin kültürel, tarihi, turistik, ekonomik, iklim, insan ve nüfus yapısı hakkında bilgi vererek görsel içerikli sunumlar yapma imkânı buluyor.

Konya’nın dışa açılmasına katkıda bulunan Uluslararası Öğrenciler Ülkelerini Tanıtıyor Projesi, öğrencilerin kültür coğrafyalarının genişlemesine katkıda bulunmasının yanı sıra; kendilerine olan özgüvenlerini artırarak hayal güçlerini, iletişim kurma becerilerini ve duygularını anlatabilme becerilerini de geliştiriyor.

Konya’da yaşayan yabancı uyruklu öğrencileri de Konya’nın birlik, beraberlik, din kardeşliği konularında bilinçlendirmek ve bilgilendirmek de hedefler arasında yer alıyor.

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir