SULTAN ABDÜLHAMİT HANIN MEKTEBİNDE RESTORASYON BAŞLADI

SULTAN ABDÜLHAMİT HANIN MEKTEBİNDE RESTORASYON BAŞLADI…

Torbalı Belediye Başkanı Görmez” İlçenin tarihi dokusunu koruyacağız”

 

Osmanlı Sultanı 2.Abdülhamit Han tarafından 1893 yılında İzmir’in Torbalı ilçesine bağlı Bülbüldere köyünde yaptırılan tarihi okulun onarımına başlandı.

Ölümünün 100. yılında çeşitli programlarla anılan Osmanlı Sultanı II. Abdülhamid’in İzmir’in Torbalı ilçesinde yaptırdığı camiler, okullar ve tarihi eserler onarılıyor.   Cihan padişahının eğitim seferberliği planı çerçevesinde 1893 yılında Bülbüldere  köyünde yaptırdığı okulda da restorasyon çalışmalarına Torbalı Belediyesi tarafından başlandı.  Uzun yıllar ilkokul olarak hizmet veren ahşap ve kerpiç karışımı bina Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onay ve takibinde restore edilen ilkokul binasının hemen yanında aynı dönem inşa dilen bir de cami bulunuyor.

Bülbüldere’deki bu yapı Torbalı’da Sultan 2.Abdülhamit döneminde inşa dilen ilkokul binalarının  günümüze ulaşan nadir örneklerinden. Bina restorasyonunun 6 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor. İlçede bulunan Sultan 2.Abdülhamit Han dönemi eserleri için restorasyon serisi başlatan Torbalı Belediyesi, Yeniköy’deki cami ve ilkokul binasının restorasyonunu kısa süre önce  tamamlanmıştı. Özbey cami için de restorasyon çalışması başlatan Torbalı Belediyesi, Ahmetli Camisini de aslına uygun olarak restore edecek.

BAŞKAN GÖRMEZ “ TARİHİ DEĞERLERİMİZLE BÜYÜYECEĞİZ”

İlçenin son yıllarda hızlı bir gelişme hamlesine girdiğini vurgulayan Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, “ Bir taraftan da tarihi değerlerimize sahip çıkma, onları ihya edip ayağa kaldırmanın mücadelesini veriyoruz. İlçemizin muhtelif yerlerinde Sultan 2.Abdülhamit Han döneminde inşa edilen onlarca tarihi eser bulunuyor. Belediye olarak bunları koruyup gelecek kuşaklara aktarmakla da mükellefiz. Tamamladığımız, başlattığımız ve başlatacak olduğumuz restorasyon çalışmalarıyla bu hedefimize ulaşacağız. Bütün bunlar tarihsel ve kültürel açıdan oldukça önemli adımlar.” dedi.

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir