Raylı Sistem İçin İmzalar Atıldı

Raylı Sistem İçin İmzalar Atıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulaşım Master Planı kapsamında yapılacak olan Mezitli- Gar Raylı Sistem Hattının Uygulamaya Esas Kesin Projelerinin Hazırlanması Hizmetleri İşi için ihaleyi kazanan firma ile sözleşme imzalandı.

Mersin’in yıllardır çözüm bekleyen sorunlarından birisi olan trafik sorununu uzun vadeli olarak çözüme kavuşturacak olan Mezitli- Gar Raylı Sistem Hattı Projesi’nin sözleşmesi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve Prota Mühendislik Proje Danışmanlık Hizmeti A.Ş. Genel Müdürü Danyal Kubin arasında imzalandı.

İmza sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan, Mersin Büyükşehir Belediye başkanı Burhanettin Kocamaz, “30 Mart 2014’te göreve geldikten sonra bir taraftan 1/100000’lik ve 1/5000’lik planların yapılması ile ilgili çok yoğun bir süreç yaşadık. Bu planlara paralel olarak Ulaşım Master Planı, derelerin ıslahı ve yağmur suyunun en kestirme şekilde denize ulaşması için çalışmalar başlattık. Raylı sistemle ilgili çalışmaları başlatırken diğer taraftan Mersin’de yaşayan insanlarımızın hayatını kolaylaştırmak, ulaşabilecekleri yerlere en kısa yoldan ulaşması için toplu taşıma hizmetlerine ağırlık verdik”  dedi.

Ulaşım Master Planında yapılan araştırmalar neticesinde özellikle Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ile Pozcu’dan İstasyona kadar olan bölgeye bir raylı sistem yapılması zorunluluğunun ortaya çıktığını belirten Başkan Kocamaz, “Bu raylı sistemle ilgili bildiğiniz gibi biz havaray talep etmiştik.  Bunu talep etme nedenimiz de altyapıyı hiç bozmadan kazıkların üzerinden treni götürmekti. Dünyanın birçok bölgesinde bunlar var. Türkiye’de bir ilk olacaktı. Ama maalesef uzun süren görüşmeler neticesinde bakanlık bunu uygun görmedi. Hafif raylı bir sistem önerdi. Bizde Havaray ile ilgili başka bir netice alamayınca bu konu ile ilgili kararımızı verdik ve 2018 yılı yatırım programına girmesi için Avan proje ile Bakanlığa başvurumuzu yaptık. Ancak daha öncede belirttiğim gibi Antalya’ya veya Konya’ya gösterilen müsamaha bize gösterilmedi. Ve kesin proje olmadığı için 2018 programına almadılar” şeklinde konuştu.

“Hedefimiz 2019’a girmeden bu raylı sistemle ilgili inşaatın başlaması”

Proje tamamlandıktan sonra Yatırım Programı’na alınması için bakanlığa yeniden başvuru yapacaklarının sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Raylı sistem ile ilgili daha önce birçok ülkeyi gezdik. Biz bir taraftan kaynak arayışına gireceğiz diğer taraftan da projenin hayata geçmesi için hazırlıklarımızı yapacağız. Hedefimiz 2019’a girmeden bu raylı sistemle ilgili inşaatın başlaması. Burada sizlerin yanında Danyal Bey’den de söz alalım. Yatırım programına aldırmak için mücadeleye başlayacağız. Biz dersimizi en iyi şekilde ve ciddiye alarak çalışıyoruz. Firma da aynı şekilde çalışacak. Hiç kesintisiz çalışmamıza rağmen ancak bugün bu noktaya gelebildik. İnşallah Mersin için hayırlı olurifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin en güzel metrosu olacak”

Prota Mühendislik Proje Danışmanlık Hizmeti A.Ş. Genel Müdürü Danyal Kubin, “Ben öncelikle Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bize olan güveni için çok teşekkür ediyorum. Sizin programınızdan çok daha önce projeyi biritip hep birlikte temelini atacağız. Aslanlar gibi metromuzu yapacağız. Türkiye’nin en güzel metrosu olacak. Kendi evimizde metro yapıyoruz. Bizim için bundan daha güzel bir şeref olamaz. Doğru zamanda doğru işi yapacağız”  diye belirtti.

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir