TMMOB Adana Kadın Çalışma Grubu – 8 Mart Basın Açıklaması

TMMOB Adana Kadın Çalışma Grubu, 8 Mart’ın baskı ve şiddete karşı dayanışma günü olduğuna dikkat çekti

 

“Yaşasın kadın dayanışması”

 

“8 Mart, kadın yüreğinin sesidir”

 

“Kadına şiddeti öngören çağdışı zihniyet sona ermeli”

 

ADANA – Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana Kadın Çalışma Grubu, 8 Mart’ın kadınların yüreğinin sesi olduğuna dikkat çekti. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yapılan açıklamada, “Kadınların yaşamın tüm alanlarında yaşadığı ortak ezilmişliğinin mücadelesini simgeleyen, dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye ‘de kadınların hak ve eşitlik isteklerini dile getirdikleri, kadın olmaktan dolayı yaşadıkları sıkıntılara dikkat çektikleri, her türlü baskı ve şiddete karşı bir araya geldikleri günün yıldönümündeyiz. Biz kadınların yüreğinin sesidir 8 Mart” denildi.

8 Mart’ın kadınların eşit işe eşit ücret, günde sekiz saat çalışma ve doğum izni talepleriyle 1857 yılında başlattıkları eşitlik mücadelesinde, hakları uğruna can verdiği gün olduğuna vurgu yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

ÇAĞDIŞI VE GERİCİ ANLAYIŞ TERKEDİLMELİDİR

Bugün; kadınların, kadın olmaktan dolayı yaşadıkları olumsuzlukların yanı sıra kadın erkek emekçiler hep birlikte emeğin sömürülmesine, cinsiyet ayırımcılığı ve baskıya karşı Clara Zetkin’lerden süregelen mücadelenin ifade bulduğu bir gündür. Bugün, kadına yönelik şiddet olgusunun hem kadına hem de tüm topluma dayatılan ideolojik bakıştan, çağdışı ve gerici anlayıştan, ekonomik koşullardan, politik gelişmeler ve kültürel etkenlerden ayrı tutulamayacağı gerçeğini dünyanın gündemine tekrar tekrar taşıma günüdür.

Bugün; yoz ve hoyrat ellere ve dillere karşı, yaşama, şefkat ve emeğiyle direnmiş ve direnmekte olan kadınlarımızın günüdür. Bugün, kadını aşağılayan, emeğini ve bedenini sömüren her türlü çağdışı zihniyete, bu zihniyetleri besleyen sistemlere karşı özgür birey olma, geleceği birlikte kurma, omuz omuza durma günüdür.

KADINLAR AYRIMCILIĞA UĞRUYOR

Unutulmamalıdır ki kadın emekçilerin içinde yer almadığı hiçbir haklı mücadele başarıya ulaşamayacaktır. Ne yazık ki bugün hala; Uluslararası sözleşmelere ve ulusal düzeyde takip edilen politikalara rağmen kadınlar dünyanın her yerinde şiddete ve ayrımcılığa uğramakta; siyasette, karar mekanizmalarında, ekonomide, eğitimde erkeğe göre ikincil konumda kalmaya devam etmekte; kültürel, siyasal, ideolojik veya dinsel nedenlerden dolayı ayrımcılığa uğramakta ve dışlanmaktadır.

ÇOCUK İSTİSMARLARI VAKASI YÜZDE 700 ARTTI

Ve maalesef şiddet artarak devam etmektedir. Yapılan istatistiklerde ülkemizde; 2015 yılında 303 kadın, 2016 yılında 328 kadın 2017 yılında ise 409 kadın öldürüldü, 387 çocuk istismara uğradı ve 332 kadına cinsel şiddet uygulandı. Son günlerde özellikle gündemde olan çocuk istismarlarına artık dur denilmelidir. Geçtiğimiz 10 yılda çocuk istismarları vakalarının yüzde 700 artmış olması ülkemiz adına utanç vesikasıdır. Talep edilen ceza maddelerinin en üst haddinden cezalandırılması zaruri bir gerekliliktir.

EMPERYALİST PAYLAŞIM SAVAŞLARININ KARARINI BİZ VERMEDİK

Yıllarca bu gerçekleri dile getirdik, onurlu bir yaşam, özgür bir gelecek için seslerimizi birleştirdik, her defasında bu taleplerimiz uğruna bedeller ödedik. Hem öyle sistematikti ki bize ödetilen bedeller bugüne geldiğimizde özgür ve insanca yaşam umudu bir yana yaşam hakkının kendisini talep etme noktasına itildik. Emperyalist paylaşım savaşlarının kararını biz vermedik ama en şiddetli bedellerini bizler ödemekteyiz.

KUTLU OLSUN

Bilinmelidir ki; erkeklerin güç gösterisinde nesneleştirilen bedenler bizim bedenlerimiz iken bundan güç ve iktidar devşiren zihniyete karşı hep birlikte duruşumuz olacaktır barışı getirecek olan. Her türlü cinsiyet ayrımcılığının sona erdiği, şiddet ve sömürünün olmadığı bir dünya ve bir ülkede 8 Mart’ları kutlamak için mücadelemize devam ediyoruz. Yaşasın Kadın Dayanışması! 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun.”

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir