İl Müftüsü Çelik Alaiye Öğrenci Yurdunda Öğrencileri İle Buluştu

İl Müftüsü Çelik Alaiye Öğrenci Yurdunda  Öğrencileri İle Buluştu

Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik KYK İl Müdürlüğüne bağlı Alaiye Öğrenci Yurdunda  toplantı salonunda öğrencilere “Yüksek İdealler Üzerine Yaşamak” konulu konferans için buluştular.

Program İl Müftü Yardımcısı Abdullah Söylemez’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Buluşmada konuşan Sinop il Müftüsü Ali Hayri Çelik İdealler yıldızlar gibidironları tutmak mümkün olmaz ama karanlık gecelerde yolumuza onlar rehberlik ederler. İdeal, her konuda en iyiyi (erdem) sembolize eder. Haklarda (insan haklarında, çocuk haklarında, kadın-erkek haklarında, hayvan haklarında, geçmiş ve gelecek nesillerin haklarında, yeryüzü haklarında), insan ilişkilerinde, barınmada, beslenmede,  üretimde, paylaşımda, pazarlamada, En iyiyi ulaşmak için en iyiyi bilmek,  en iyiyi bilmek için en iyiyi aramak, bulduğunuz en iyiyi yaymak için cesaretle çalışmak gerek. Okumak, öğrenmek, konuşmak, yazmak, çizmek gerek.

Gayesiz insan; rüzgarın önündeki çöp, denize atılan odun, ateşe atılan yakıt, topraktan çıkan ot gibidir. Edilgendir; bir başkasının eylemiyle harekete geçer, öznenin yönlendirmesine göre yol alır.Dünya hayatında insan nasıl gaye ve maksadını bilip idealleri peşine koşması gerekiyor ise ebedi hayatı için de ondan daha fazla gayretli olması gerekmektedir. Cenab-ı Hak bizleri yarattı ve Kur’an-ı Kerim’de bunu şu şekilde izah buyurmaktadır. “Ben cinleri ve İnsanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım”(Zariyat Suresi 56) buyurmaktadır. Şimdi kendimizi bir muhasebeye çekmemiz gerekmektedir. Tabiki bizim bilmemiz gereken bütün ilimleri tahsil etmeye çalışırken, ebedi hayatımızın olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Cenab-ı Hakk’ın emirlerini ve nehiylerini öğrenerek onları yerine getirmemiz kulluğumuzun bir gereğidir. Bu kulluk vazifesinin yerine getirememenin hiçbir mazereti olamaz. Dünyaya taalluk eden ilimleri öğrenirken Cenab-ı Hakk’a olan kulluğumuzu unutmamalıyız. Bu bağlamda Cumartesi günüleri Sinop İl Müftülüğü Gençlik Kulübü’nün organize ettiği aktivitelere sizleri davet ediyor ve bekliyoruz.” dedi.

Akabinden KYK il Müdürü A.Menderes Dümen İl Müftüsü Ali Hayri Çelik’e tablo hediye etti. Daha sonra öğrencilerin sorularını cevaplayan, Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik,  Öğrencilere başarı dilekleri ile program sona erdi.

Programa   KYK İl Müdürü A.Menderes Dümen, İl Müftü Yardımcısı Abdullah Söylemez, yurt görevlileri katıldı.

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir