Gerze’li Sporcu Eğitime Katıldı, Zirveye Çıktı

Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun (TDF) düzenlediği Kış Gelişim Eğitim kampı için 17-24 Şubat tarihleri arasındaki eğitim için Türkiye’nin birçok bölgesinden gelen dağcılık kulübü sporcularının oluşturduğu 122 kişilik gurup Muş’a gelerek yüksek dağ kesimlerde eğitimlerine başladı.

   Ülkenin çeşitli illerinden Muş’a gelen 122 dağcı, Kış Gelişim Eğitim kampı için çalışmalara başladı. Teorik derslerin ardından sabah saatlerinde kafileler halinde Karlıdere mevkiine gelen dağcılar, teçhizatlarını kuşanarak teorik eğitim için yürüyüşe hazırlandı. Burada teknik heyet gözetiminde gruplara bölünen dağcılar iz açma, kazma ile düşmeler, çığ testi, çığ bilgisi, karda ip li emniyet sistemleri inişler çıkışlar, arama kurtarma kar kış koşullarında yaşama hayatta kalma, kar mağarası, kar kulübesi ve iglo yapımı, ilk yardım, donma, hipotermi gibi konularda teorik ve uygulamalı bir haftalık eğitimleri sonucu teorik ve uygulamalı sınavlarını oldular.Bu eğitimlere katılarak başarı ile tamamlayan Sinop temsilcimiz Yeşil Gerze Dağcılık Doğa Ve Gençlik Spor Kulübü Başkanı ve sporcusu Birol SAZAK Gerze’ye döndü.

   Sinop ilimizi temsilen katılan Gerze ilçesi Yeşil Gerze Dağcılık Doğa ve Gençlik Spor Kulübü Başkanı ve sporcusu Birol SAZAK yaptığı açıklamada; “Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından düzenlenen Muş Kış Gelişim Eğitimine katılarak tüm dağcılık ve kış dağcılığının olmazsa olmaz eğitimlerini başarı ile tamamlayarak Sinop ilimize Gerze ilçemize profesyonel eğitimli dağcı sporcusu olarak döndüğüm için çok mutluyum. Muş’ta yüksek dağlarda köy korucularının korumasında çok zorlu şartlarda eğitimlerimizi tamamladık. Muş Alparslan üniversitesi yönetimi ve Muş halkından çok yakın ilgi alaka yardım gördük.Bu vesileyle tüm Muş halkına çok teşekkür ederim. Dağcılık kulübü yönetimimiz İlimizde ve Bölgemizde dağcılık ve doğa sporlarını sevdirmek, geliştirmek ve yaygınlaştırmak için gayret sarf ediyor.Yaptığımız etkinlikler ve Türkiye’nin her yerinde katıldığımız etkinlikler ile bölgemizi tanıtarak turizm elçiliği yapmaktayız. En son katıldığım Muş kış eğitimi tüm ulusal yayın ve TRT olmak üzere basında yer alarak haber konusu olmuş ve görsel basına Gerze Belediyemiz logosu ve kulüp logomuzu görsel basından ülkemize yansıtma olanağını buldum. Bölgemizin tanıtımı ve doğamızın tanıtımı için bu faaliyetlere devam edeceğim.” dedi.

   Eğitim ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun (TDF) Muş’taki Kış Gelişim Eğitim Kamp Müdürü Mehmet ÇAĞLAYAN, TDF’nin 6’ncı eğitim ayağı olan kış gelişim eğitimini yaptıklarını söyledi. Karlıdere mevkiinde çalışma yürüttüklerini ifade eden ÇAĞLAYAN; “Sporcu arkadaşlarımız bugün iz açma, kazma ile düşmeler, çığ bilgisi ve iglo yapacaklar. Yarında başka eğitimlerimiz olacak.Bunlar; emniyet alma, malzeme tanıma, kar mağarasında uyuma. Bu eğitimler teorik olarak devam ettirilecek. Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun 8 tane eğitimi var, 4 yaz, 4 kış. Buraya gelen arkadaşlarımız 4 tane yaz eğitimlerini bitirmiş ve kışında temel eğitimini almış olan arkadaşlar, gelişim eğitiminden sonrada ileri kar, buz eğitimi ve arama kurtarma eğitimlerini alacak. Bundan sonra ise Dağcılık Eğitim Sertifikası alacaklar.Yani dağcılığı tam profesyonel manada bilerek, görerek eğitimini alarak yapıyorlar.” dedi. Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun en önemli eğitimlerinden birinin de çığ eğitimi olduğuna dikkat çeken Çağlayan sözlerine; “Burada bu eğitimleri alan arkadaşlarımız kendi bölgelerinde her hangi bir çığ olayı yaşandığı zaman müdahale edebilecek eğitime sahipler ve Türkiye’nin her yerinden geldikleri için birbirleriyle iletişimleri olan arkadaşlarımızın çığ konusunda da en eğitimli ekip bu arkadaşlarımızdan oluşuyor.” şeklinde konuştu.

   Belediye Başkanlığı olarak gerek gerçekleştirdiği organizasyonlar ile, gerekse ilçemizi Türkiye’nin her kesiminde ettiği gururlu temsil vesilesiyle Yeşil Gerze Dağcılık Doğa ve Gençlik Spor Kulübü ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Birol SAZAK’a teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir