FIRAT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ KEÇECİ HOCALI KATLİAMI KONULU HEYKEL YARIŞMASINDA BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ ALDI…

FIRAT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ KEÇECİ HOCALI KATLİAMI KONULU HEYKEL YARIŞMASINDA BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ ALDI…

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Eğitimi Anabilim Dalı ile Azerbaycan Büyükelçiliği’nin birlikte düzenlediği “Duyulmayan Çığlık Hocalı Uluslararası Resim ve Heykel Yarışmasında, Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi bölümü Öğretim görevlisi Rüçhan Keçeci heykel yarışmasında birincilik ödülünü kazandı.

Gazi Üniversitesinde gerçekleşen ödül töreninde Öğretim görevlisi Rüçhan Keçeci ödülünü Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yardımcısı Berhuz Hasanov ile Azerbaycan Milletvekili ve Hocalı’nın son valisi Elman Memmedov’un elinden aldı.

Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi bölümü Öğretim görevlisi Rüçhan Keçeci yaptığı eserle ilgili olarak şunları söyledi;

“1992 yılının 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece Ermenilerin Azerbaycan’ın Dağlık Karadağ bölgesinde bulunan Hocalı kasabasına yapmış oldukları katliam ve soykırım hiçbir insanın asla unutamayacağı bir vahşetti.   Bu vahşeti kelimelerle anlatabilmek çok zor. Hiçbir kelimenin veya cümlelerin bu katliamı anlatmaya yeteceğini hiç sanmıyorum. Bir insan ve sanatçı olarak bu soykırımı anlatabilmek için düzenlenen yarışmaya Endüstriyel Atık Metallerden hazırlamış olduğum bir eser ile katıldım. Yarışma sonunda kazanan eserlere maddi bir ödülün olmaması yarışmanın anlam ve önemini benim açımdan daha da etkili oldu.

Yapmış olduğum eserde karnında bebeği olan bir anne bulunmaktadır. Anne sırtından tüfeğin ucuna takılmış bir süngü ile katledilmektedir. Anne figürünün üzerinde yer alan kıyafetler yırtılmış ve yarı çıplak bir şekilde tasarlanmıştır. Bu anlatım annenin öldürülmeden önce işkenceye uğratıldığını göstermek için yapılmıştır. Annenin sırtından vurulması karnındaki yavrusunu korumakta olduğunu göstermektedir. Bu vahşet tasarlamış olduğum eserden daha fazla bir şekilde Hocalı da maalesef yaşandı. İnşallah böyle bir vahşet ve soykırım bir daha hiçbir yerde ve hiçbir Millette yaşanmaz” dedi.

 

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA GRUP
YÖNETİM KURULU
BAŞKAN ASİSTANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir