prim borcu bulunan esnafa emeklilik müjdesi

Prim borcu olan esnafa emeklilik müjdesi…

Yaş ve sigortalılık süresini doldurmuş olan, ancak prim borcu nedeniyle emekli olamayan Bağ-kur’lulara yeni bir fırsat yaratıldığına dikkat çeken İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, tanınacak olan haktan prim borçluların yanısıra, askerlik ve doğum borçlanmasını ödediği takdirde emekli olabilecek Bağ-Kur’luların da yararlanabileceğini söyledi.

Mutlu, ‘Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında imzalanan ‘Emeklilik Hakkı Doğmuş Bağkurlu Esnafa Kredi Sağlanması Protokolü’ ile, bu kapsamdaki esnaf sanatkarlar artık uygun faizli kredi kullanarak prim borçlarını kapatabilecek ve emekli olabileceklerdir. Kredi borcunun geri ödemesi ise 48 ay vadeye bölünecek ve emekli maaşından kesilecektir.’ dedi.

MAĞDURİYET YAŞANIYORDU

Esnaf sanatkarların reel sektörün en zayıf halkasını oluşturduklarını hatırlatan Başkan Mutlu, ‘Zor şartlar altında bulunan üyelerimiz, sınırlı finansal olanaklarıyla faaliyetlerini sürdürmeye çaba sarf etmektedirler. Böylesine güç koşullar altında bulunan üyelerimiz, zaman zaman istemeseler de bazı ödemelerini ve vecibelerini aksatabilmektedirler.

Bugün Türkiye’de çok sayıda kendi sigorta primini ödeyemeyen esnaf sanatkarımız bulunmakta, ödenemeyen borçlar ise faizleriyle artmaktadır.

Birikmiş borcu dondurulanlar dahil olmak üzere, borcunu ödemek isteyen esnaf sanatkarın mevcut borcu 10-15 yıl geriye dayansa dahi, güncel değerlerden hesaplandığı için, borçların yüksek meblağlara ulaşması söz konusudur.

Bu noktada da en fazla,  yaşı ve gereken günü dolmuş da olsa, yüksek meblağlardaki  prim borcunu ödeyemediği için emekli olamayan esnaf sanatkarlarımız mağduriyet yaşamaktadırlar.

Ziraat Bankası ile SGK arasında imzalanan söz konusu protokol, bu durumda olan üyelerimizin derdine derman olacak niteliktedir.

Bu kapsamdaki üyelerimiz oldukça uygun koşullarda kredi kullanarak borçlarını kapatabilecek ve emekli olabileceklerdir.’ şeklinde konuştu.

KREDİ KOŞULLARI

Kredi imkanının avantajlı koşulları da içerdiğini belirten Mutlu sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Emeklilik Hakkı Doğmuş Bağkurlu Esnafa Kredi Sağlanması Protokolü’ kapsamında emeklilik hakkı doğmuş Bağkurlular, aylık yüzde 1.28 faiz ve 48 ay vadeyle kredi kullanabileceklerdir. Bu haktan sadece prim borçlusu değil, askerlik ve doğum borçlanması yapınca emekli olabilecek Bağ-Kurlular da yararlanabileceklerdir.

Söz konusu krediden komisyon masrafı alınmayacaktır. Ayrıca bu krediye başvuracak esnaf sanatkarların geçmiş sorgulaması da yapılmayacaktır. Yani çeşitli nedenlerden dolayı talihsizlikler yaşamış ve kara listeye düşmüş üyelerimiz de bu imkandan yararlanabileceklerdir.

3 ay geçerli olacak anlaşma umulan ilgiyi görüp talep alırsa iki defa uzatılabilecektir. Görüldüğü üzere protokol avantajlı koşulları içermektedir. İhtiyaç duyan üyelerimizin başvurmaları menfaatleri icabı olacaktır.

Bu düşüncelerle İzmir Birliği’nin de her platformda dile getirdiği görüşlere hizmet eden bu protokole emeği geçenlere teşkilatım adına teşekkür etmek istiyorum.’

BAŞVURU NASIL OLACAK?

Emeklilik için yaş, prim ve sigortalılık süresini tamamlayan esnaf sanatkarlar  SGK’dan ‘Prim borcunu öderse emekli olabilir’ yazısı alıp  Ziraat Bankası şubelerine müracaat edecekler.

Banka sigortalıya bağlanacak maaşa göre bir ödeme planı çıkaracak, kredi limitinin azami tutarı, prim borcu tutarı kadar olacak.

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA GRUP
YÖNETİM KURULU
BAŞKAN ASİSTANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir