GEMLİK’TE HAYAT SOHBETLERİ

Gemlik Belediyesi ilçede yaşayan gençlerin sosyal ve kişisel gelişimine destek vermeyi sürdürüyor. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organize ettiği programlar Koza Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Gençlik Merkezi’nde(Belgem) gerçekleştirildi. Bu kapsamda Gazeteci Yazar Sami Özey ve Aile Danışmanı İletişim ve Zarafet Uzmanı Selda Boztepe “Hayat Sohbetleri” konulu konferans ile öğrencilerle bir araya geldi.

Yoğun katılımın olduğu programlarda Gazeteci Yazar Sami Özer, öğrencilere kendine has üslubu ile bilgi ve deneyimlerini aktardı. “Kendi plânlarının öznesi olmazsan, başka plânların yüklemi olursun” diye konuşan Gazeteci Yazar Sami Özer, “Bedelini ödemediğin hiçbir şey senin değildir. Başkalarına minnet ederek yaşıyorsan, özgürlüğü rüyalarında bile göremezsin. Dünyada en pahalı su, gül suyu değil, yüz suyudur. Gül suyunu döktükçe, mis gibi kokular yayılır. Yüz suyunu döktükçe de zillet, meskenet saçılır. Yüz suyunu alın teriyle karıştırırsan, gül suyu gibi güzel kokar. Hasıl-ı kelâm; Gaflet uykusundan uyanmamakta ısrar edenleri ancak İsrafil’in Sûr’u uyandırır. Kendini iyi tanıyamamak veya kendini yanlış tanımak, kişiye çok zararlar verebilir. Dostunu yanlış anlarsan, dostunu kaybedersin. Kendini yanlış anlarsan, kendini kaybedersin. Kaybettiğin dostların yerine yenisini bulmak belki kolay olabilir. Ancak, kendini kaybedersen, bir daha zor bulursun” dedi.

Aile Danışmanı İletişim ve Zarafet Uzmanı Selda Boztepe de, katılımcılara İslam’da davranış ve nezaket kuralları, sosyal yaşama uyum, görgü kuralları, yüz yüze iletişim gibi konularda altın değerinde öğütler verdi. Toplumun temeli olan kadının, yeni kuşağa, İslam’a uygun nezaket ve zarafeti öğreterek, birbirine saygı duyan, değer veren ve sosyal yönden güçlü bireyler yetiştirilmesi konusunda eğitilmesi gerektiğini anlatan Boztepe, “ Zarâfet inceliktir, nezakettir, nezahettir, güzelliktir. İslam, insanı her anlamda ve her alanda zarâfetle donatan bir değerler manzumesidir” dedi. Müslüman bir bireyde, insan ilişkilerini zehirleyen en kötü huylardan birisi olan kibir ve bir başkasını aşağılama olmamalı diye konuşan İletişim ve Zarafet Uzmanı Selda Boztepe, “ Müslüman yaptığı işi güzel yapmalı. Kabrin toprağını düzenlerken bile hassasiyet gösterilmesi Peygamber’in terbiye kuralları içinde yer alıyor” dedi.

Konferanslar, Yazar Sami Özer ve Aile Danışmanı İletişim ve Zarafet Uzmanı Selda Boztepe’ye çiçek takdimi ile sona erdi. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’ın da katıldığı programlar gençler tarafından tam not aldı.

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir