Üniversitemizde Oku Düşün ve Uyan Konferansı

Üniversitemizden “Oku Düşün ve Uyan” Konferansı

 

Üniversitemiz ve KYK Sinop İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Oku Düşün ve Uyan” konulu konferans programında ünlü Eğitimci Yazar Sayın Sait ÇAMLICA öğrencilerimizle buluştu.

 

Sinop Gençlik Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa; Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, KYK Sinop İl Müdürü Sayın Adnan Menderes DÜMEN, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Nevzat TÜRKKAN, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sayın Kazım AÇIKBAŞ, STK Temsilcileri, Sinoplular ve öğrencilerimiz katıldılar.

 

Hayat Diploma Almaktan İbaret Değildir
Programda katılımcılara “Oku Düşün ve Uyan” konulu bir konferans veren Eğitimci Yazar Sayın Sait ÇAMLICA, içinde bulunduğumuz çağı anlayabilmek ve çağa ayak uydurabilmek için okumayı asla bırakmamamız gerektiğini belirtti. Okumadan da hiçbir şeyin öğrenilemeyeceğini dile getiren Sayın Sait ÇAMLICA, “Okumayı diploma almak sanmak, bilginin hayatımıza ışık olmasına en büyük engeldir. Diploma insanı meslek sahibi yapar. Okumak, sadece meslek sahibi olmanın bir aracı olmamalı. Okumak ve öğrenmek beşikten mezara kadar devam etmeli” dedi.
Çok Gezen mi Bilir Çok Okuyan mı?
Konuşmasında çok gezen mi bilir, çok okuyan mı bilir meselesine de değinen Sayın Sait ÇAMLICA, “Ne çok gezen ne çok okuyan… Gezerken okuyan bilir. Hem kitaptan hem hayattan alınarak harmanlanan bilgi, yolumuza ışık olur. Bu sebeple hem gezin hem de çok okuyun, hayatı okuyun, hayatı okuyarak anlamlandırın. Böylece özgüveni yüksek başarılı insanlar olursunuz” diye konuştu.

 

Ömrünüzün Sonuna Kadar Kitap Okuyun
Günümüz iletişim çağında bilgiye ulaşmanın çok kolaylaştığını belirten Sayın Sait ÇAMLICA, “Çocukların felsefe düşüncelerini, akımlarını öğrenmek için felsefecilerin hayatlarını öğrenmeye ihtiyaçları yok. Ezberci bir eğitim çocuklarımıza istediğimiz tarih bilincini de kazandırmaz. Asıl olan bilinç vermektir. En önemli soru ise bir insana düşünmek nasıl öğretilir? Daha da önemlisi bir insanın düşünmesi nasıl engellenir? Biz ve Orta Doğu üzerinde oyun yapanların kurdukları en önemli tuzak, düşünmeyen, sorgulamayan insan yapma projeleridir. Ne olursa olsun okuyun. Çünkü okumayı bırakmak, biraz ölmek demektir. Ömrünüzün sonuna kadar kitap okuyun. Bilgi avcısı olun. Aklın dili kalemdir, âlim unutur kalem unutmaz” şeklinde konuştu

 

Eğitimci Yazar Sait ÇAMLICA konuşmasının ardından, gönüllü olarak sahneye çıkan öğrencilerimize topluluk karşısında konuşabilme konusunda pratik bilgiler verdi.
Üniversitemizin İmkânları Öğrencilerimizin Emrine Âmade
Programın kapanışında konuşan Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, konuşmalarından dolayı Eğitimci Yazar Sayın Sait ÇAMLICA’ya teşekkürlerini sundu.
Öğrencilerimizin kitap okuma alışkanlığı kazanması ve daha fazla sosyalleşmesi için üniversitemizin salonlarının ve kütüphanelerinin öğrencilerimizin hizmetinde olduğunu belirten Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, “Öğrencilerimizin kütüphanemizde daha fazla vakit geçirmesi için ücretsiz çay ikramımız mevcut. Ayrıca Üniversitemizin tüm salonları öğrencilerimizin sosyal faaliyetlerde kullanması için var. Bu anlamda Üniversitemizin tüm imkânları öğrencilerimizin emrine âmade. Öğrencilerimizin bu imkânlardan istifade etmelerini temenni ediyorum”dedi.

 

Program sonunda Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN ve KYK Sinop İl Müdürü Sayın Adnan Menderes DÜMEN tarafından Eğitimci Yazar Sayın Sait ÇAMLICA’ya hediye takdim edildi.

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir