TOKİ’ye fidan dikerek tepki gösterdiler

TOKİ’ye fidan dikerek tepki gösterdiler

 

Mersinliler, Mezitli Tece’de 76 dönüm park ve spor alanı işaretli arazinin TOKİ aracılığı ile otel yapılmasına tepkilerini zeytin fidanı dikerek gösterdiler. Tece Gönüllü Evi yanında buluşan yüzlerce vatandaş, son kalan alanların TOKİ eliyle betonlaşmamasını istedi.

———————

 

Tece Deniz Mahallesi’nde 76 dönüm park ve spor alanı işaretli arazinin TOKİ aracılığı ile otel yapılmasına tepkiler artarak devam ediyor. Tece Gönüllü Evi yanında buluşan yüzlerce vatandaş, tepkilerini zeytin fidanı dikerek gösterdi.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın yanı sıra CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, CHP eski Milletvekili Vahap Seçer, CHP Mezitli İlçe Başkanı Bayram Yıldırım, Mezitli Belediyesi Meclis Üyeleri, mahalle muhtarları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü üyeleri ve vatandaşların katılımıyla Tece Gönüllü Evi bahçesine gerçekleşen fidan dikimi şenlik havasında gerçekleşti. Yüzlerce çevre gönüllüsü barışı simgeleyen zeytin ağaçlarını dikti. Toplanan gurup daha sonra çalan müzik eşliğinde halay çektiler.

 

MÜCADELEMİZ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLUYOR

Törende bir konuşma yapan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, süreç hakkında bilgiler verdi. TOKİ’nin daha önce ‘bilgim yok’ dediği söz konusu arazi için prosedür gereği imar durumunu sorduğunu ifade eden Başkan Tarhan, “Biz bunun prosedürü yerine getirmek için yapıldığını biliyoruz. Sonraki süreçte devir için işlem yapacaklar. Oysa daha bu hafta Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından oybirliği ile kabul edilen 1/5000’lik planda da bu arazi park-yeşil alan ve spor alanı olarak işaretlenmiş durumda. Yine bu hafta içersinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde söz alan MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek ve CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, beşer dakika boyunca yeşil alanın betonlaşmasına karşı tepkilerini dile getirdiler. Mezitli Belediyesi meclisimizin tüm partilere  mensup üyeleri Türkiye’ye örnek olacak bir kararla, oy birliği ile TOKİ’ye karşı ortak mücadele kararı aldı. Ak Parti İl Başkanımız Cesim Ercik’te bizzat konuyu İl Başkanları Toplantısı’nda Başbakan Binali Yıldırım’ın da bulunduğu bir ortamda sunum yaparken bu alanın yeşil alan olarak kalması yönündeki tavrını vurguladığını, 24 Şubat’ta yapılacak başka bir toplantıda daha ayrıntılı olarak bu projeye karşı olduklarını ifade edeceğini söyledi. Şimdi de görüyoruz ki yüzlerce insanımız çocuklarının geleceğine sahip çıkmak için buraya gelerek bizlere güç verdiler. Tüm herkese teşekkür ederim” dedi.

 

ADALET İÇİN CESARETLE MÜCADELE EDECEĞİZ

Yaşamsal alanlara bu tür saldırıları güç birliği aşabileceklerini ifade eden Başkan Tarhan, “Adalete ulaşmak için mücadele edeceğiz. Bunu yaparken de kararlı ve cesaretli olacağız. Bizim bu tepkimizden belli çevrelerin rahatsızlık duyduğunu, bizim partimizin de üst organlarına şikayet ediyorlar. Bizde bu konuda bilgi istedik ve alanın yıllar öncesinden ecrimisil yolu ile kiraladığını ancak kendi kullanmak yerine daha fazla bir fiyata başkalarına kiraladığını öğrendik. Zaten 2015 yılından buyana da tek kuruş ödeme yapılmadığını da bu yolla öğrenmiş olduk. Bunlar tahmin edilebilir tepkiler. Siz kendi haklarınıza sahip çıktığınız zaman belli çevreleri rahatsız edebiliyorsunuz. Tüm bu rahatsızlıklara karşın 76 dönüm arazimizin TOKİ ve Turizm Bakanlığı aracılığı ile farklı kişilere rant aracı haline getirilmesine hep birlikte karşı çıkacağız. Bu yanlışa dur diyeceğiz” diye konuştu.

 

BİZ OTELE DEĞİL YEŞİLİN TALANINA KARŞIYIZ

Gerçekleştirdikleri çevre mücadelesine farklı kesimlerden tepkilerde geldiğinin altını çizen Başkan Tarhan, “Bize otele neden tepki gösteriyorsunuz? diyenlerde oldu bize. Biz sosyal demokrat anlayışımız gereği turizmin gelişmesine ve otele karşı çıkmıyoruz. Hatta bu tür girişimleri Belediye Meclisimizle birlikte her zamsan destekliyoruz. Hatta Mezitli’de birçok otel zinciri tesis yapmak için görüşmeler de yapıyorlar. 82 Milyon vatandaşımızın hakkı olan bir arazinin birkaç kişiye peşkeş çekilmesine karşıyız. Ancak, bir yeşil alan otel yapılmak için ayrılıyorsa, aynı alan kadar başka yerde bir arazi üretilmek yasal zorunluluk. Bu gerçekleşmezse yargıya giderek adaleti arayacağız. Korkarak bir yere varamıyoruz. Bu mücadelemizde bizlere destek veren herkese teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

 

SİZ TEPKİ GÖSTERİRSENİZ DUYARSIZ KALAMZLAR

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu da, kendi arazisine sahip çıkmak için gelen herkese teşekkür ettiği konuşmasında, “Maalesef tüm kurumlarımızda bu tür garabetler yaşıyoruz. Bazı bakanlıklarımıza ve TOKİ’ye hiçbir yere danışmadan imar yapma yetkisi verildi. Vatandaşın ve yerelin istemediği şeyleri tepeden inme şekilde kendi keyiflerine göre imar durumunu değiştirebiliyorlar. Ben bu alanımızın ranta kurban edilmemesi için aynı komisyonda yer aldığımız TOKİ başkanıyla da görüşeceğim. Daha önce Tevfik Sırrı Gür Stadyumu’nun yeri için gereken tepkimizi göstermiş onlarda orası için bekleme kararı almışlardı. Aynı tavrımızı bu alan içinde göstereceğiz. Onlarda toplumsal tepkilere karşı duyarlı oluyorlar. Ancak bu tepkilerin kararlı olması gerekiyor. Arazimize sahip çıkmak için Mersinlilere büyük görev düşüyor” şeklinde ifade kullandı.

 

MÜCADELE EDEN BELEDİYE BAŞKANINIZA GÜÇ VERİN

CHP Eski Milletvekili Vahap Seçer ise konuşmasında, yaşanan olayın Türkiye’de yaşanan çevresel felaketlerin sadece birisi olduğuna dikkat çekti. Tüm yeşil alanların bir şekilde iktidar yandaşlarına peşkeş çekildiğini söyleyen Seçer, “Bunu yaparken de şimdi olduğu gibi hukukun arkasından dolanmayı alışkanlık haline getirdiler. Maalesef bu iktidar başımızda kaldığı sürece bu tür uygulamalara sık sık maruz kalacağız. Oysa biz hangi siyasi görüşü benimsemiş olursak olalım bu 76 dönüm arazi hepimizin. Mezitli Belediye Başkanımız burada önemli bir gayret gösteriyor. Direnç gösteriyor, tepki gösteriyor, mücadele ediyor. Tüm Mersinliler, Neşet Tarhan’a oy vermiş olsun yada vermesin, kendi hakkını savunduğu için, Belediye Başkanının yanında dimdik durmak durumundadır. Umut ediyorum, Başkanımızın bu direnci sonuca ulaşır ve arazi olması gerektiği gibi park ve spor alanı olur. Her taraf betonlaştı, bina oldu. Buna dur dememiz gerekiyor” dedi.

 

ÇOCUKLARIMIZA NEFES ALACAK ALANLAR BIRAKALIM

Sivil toplum örgütleri adına konuşan Tema Vakfı İl Temsilcisi Perihan Saydan Pazarbaşı, çocuklarımızın oyun oynayacağı, doğayla iç içe olacağı küçücük bir alan dahi kalmadığına vurgu yaparak, “Burada görüyorum ki oldukça büyük bir kalabalık çevre konusunda ne kadar duyarlı olduğunu göstermek için buluştu. Çocuklarımıza oyun oynamaları, nefes almaları için daha temiz ve yeşil bir çevre bırakmalıyız. Bunun içinde birlik olmalı ve mücadele edenlere destek vermeliyiz” dedi.

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir