Medine Dönemi 11. Siyer Dersi işlendi

Medine Dönemi 11. Siyer Dersi işlendi

HUDEYBİYE BARIŞ MÜSALAHASI ANLATILDI

 

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından düzenlenen Medine Dönemi Siyer Dersleri’nin 11’ncisi gerçekleştirildi. Derste, Prof. Dr. Mehmet Mahfuz Söylemez, “Hudeybiye Barış Müsalahası (Nedenleri ve Sonuçları)”nı anlattı.

Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa, Siyer Derslerinin müdavimleri katıldı. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Mahfuz Söylemez, derste Hudeybiye Barış Antlaşmanın başta Müslümanların aleyhinde gibi göründüğünü ancak daha sonra Mekke’nin Fethine kadar giden bir süreci başlattığına işaret etti. Prof. Söylemez, şunları kaydetti:

“Antlaşma maddelerinden biri de Mekke ve Medinelilerden isteyen istediği kabile ile ya da Arap Yarımadasındaki çeşitli kabileler Mekke ve Medinelilerden isteyenle anlaşma yapabileceklerdi. Çünkü Hz. Peygamber Medine’ye geldikten hemen sonra Arap kabileleri saflarını artık belirlemiş oldular. Hudeybiye Antlaşmasıyla birlikte davetçiler hızla Arap Yarımadası içerisinde yayılmaya başladılar. Her kabileye giden davetçiler, İslam’ı anlatmaya başladılar. İslam artık Müslümanların kendi diliyle anlatılır oldu. Ondan önce sadece kulaktan dolma bilgilerle ya da Medine’ye gelip İslam’ı dinleyen insanların anlattıklarıyla İslam duyuluyordu. Oysaki Hudeybiye Barış Antlaşmasından sonra artık her bir obaya her bir kabileye giden Müslümanlar oraya İslam’ı bizzat kendileri anlattılar. Böylece İslam hızla o kabileler arasında yayılmaya başladı.”

Prof. Söylemez, programın sonunda soruları de cevaplandırdı.

12’nci ders 17 Şubat’ta

15 günlük periyotlarla işlenen Medine Dönemi Siyer Derslerinin 12’ncisi 17 Şubat 2018 Cumartesi saat 19.30’da gerçekleştirilecek. 12’nci dersi Yrd. Doç. Dr. Fethullah Zengin verecek. Zengin, “Elçiler Yılı(Sened’ul Vufud)” konusunu işleyecek.

Dersler, Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi Konferans Salonu’nda yapılıyor. Ücretsiz düzenlenen derslere tüm vatandaşların davetli olduğu belirtildi.

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA GRUP
YÖNETİM KURULU
BAŞKAN ASİSTANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir