Biga Deve Güreşleri nefes kesti

 

Devecilik Kültür ve Deve Güreşleri Federasyonu 2017-2018 deve güreşi sezonu takvimine de giren yılın en büyük deve güreşi 4 Şubat Pazar günü Biga Çınarlık Mevkii’nde büyük bir heyecana sahne oldu. Biga Belediye Başkanı İsmail Işık himayesinde ve Biga Devecilik Kültürü ve Deve Sevenler Derneği katkılarıyla bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Geleneksel Deve Güreşleri; güreşlerin başladığı erken saatlerden itibaren güreşseverlerin ve meraklıların yoğun ilgisine sahne oldu.

Bu yıl gerçekleşen kupa güreşlerinde Belediye Başkanlığı Kupası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kupası, Şoförler ve Otomobilciler Odası Kupası ve CHP Biga İlçe Başkanlığı Kupası eşleşmeleri nefes kesti. Belediye Başkanlığı Kupası’nda Salihli’den Çakır ile Turanlar’ dan Karapınar, CHP Biga İlçe Başkanlığı Kupası’nda Çine’den Ömer ve Biga’dan Granikos, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kupası’nda Ayvacık’tan Kara Cennet ile Aydın’dan Babayiğit, Şoförler ve Otomobilciler Odası Kupası’nda ise Bodrum’dan Bayramoğlu Şah Burakhan ile İzmir Parsa’dan Büyük Vabis güreştiler.

80 çift devenin güreştiği güreşlerde Türkiye’nin tanınmış başpehlivan develerinden Bodrum’dan Bayramoğlu Şah Burakhan, Çine’den Kamil Tuncer’in kafilesi, Aydın’dan Karapınar, İzmir Parsa’dan Vabisler, Kamil Özerler gibi ünlü develer ve sahipleri Biga’daydı.

Güreşlerle ilgili konuşan Biga Belediye Başkanı İsmail Işık; “Türkiye’nin önemli başpehlivan develeri Biga’da güreşti. Biga yöremiz Türkiye’nin önemli arenalarından biri haline geldi. Bu işe gönül veren, deve güreşlerine gönül verenlere yılın en güzel güreşlerini izlettiğimize inanıyorum. Türkiye’nin beklediği güzel çatımlar vardı burada gerçekleşti. Biga Deve Güreşleri, Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu takvimine de girdi. Bu bizim için önemli” ifadelerini kullandı.

Güreşseverlerin yanısıra meraklıların da güreş alanını ziyaret etmeleriyle renkli anlar ortaya çıktı. Çoğu meraklı develerle fotoğraf çektirmek için yarıştı. Biga dışından da çok sayıda güreşsever ve deve sahibi Biga’ya akın etti.

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA GRUP
YÖNETİM KURULU
BAŞKAN ASİSTANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir