GERİ DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI

Daha temiz bir Meram için

Meram’da çevre duyarlılığı

        

Meram Belediyesi ilçe genelinde ambalaj atıklarının toplanıp geri dönüşümünün sağlanması için gerekli çalışmaları yürütüyor. “Her Atık Çöp Değildir, Yarınlar Çöpe Gitmesin” sloganıyla sürdürülen çalışmalarda ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanarak ekonomiye yeniden kazandırılması için geniş bir alanda uygulama yapılıyor. 2017 yılında Meram’da 4 bin 370 ton atık geri dönüşümle ülke ekonomisine tekrar kazandırıldı.

 

Meram Belediyesi;  kağıt, cam, plastik ve metal gibi ambalaj atıklarının kaynağında toplanarak ekonomiye tekrar kazandırılması için ilçe genelinde geri dönüşüm çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda kamu kurumları, okullar, iş yerleri, marketler ve konutlardan çıkan ambalaj atıkları belli programlar çerçevesinde toplanarak yeniden hammadde olarak üretime kazandırıldı.

GERİ DÖNÜŞÜMLE EKONOMİYE BÜYÜK KATKI

Meram Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, 2017 yılında ilçe genelinde toplanan 4 bin 370 ton atığı (kağıt, cam, plastik ve metal) geri dönüşümle ülke ekonomisine kazandırdı. Bu sayede 24 bin 698 adet ağaç kesilmekten kurtarıldı. 12 milyon 247 bin kilowatt saat elektrik enerjisi tasarrufu sağlandı, 518 bin litre petrol tasarrufu sağlandı, 114 bin 408 kg karbondioksit sera gazı salınımı önlendi ve 38 bin 500 ton su tasarrufu sağlandı.

KATI ATIK TOPLAMA HİZMETLERİ

Öte yandan ilçe genelinde çöp toplama ve nakli hizmetinin yürütülebilmesi için 7 gün 24 saat 3 vardiya şeklinde kesintisiz hizmet veren Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, 2017 yılında 235 milyon 823 bin 484 ton katı atık topladı. Geçtiğimiz yıl ilçenin farklı mahallelerine 180 adet yeraltı konteyneri kurularak daha temiz bir Meram için çalışmalara hız verildi.

Çevre denetim ekipleri tarafından halkın refahı, huzuru ve sağlığı açısından gürültü denetimleri de büyük bir titizlikle devam ettiriliyor.

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN ,YARDIMCISI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.