FETREK’TE HAYAT HIZLI BAŞLADI Haberi

FETREK’TE HAYAT HIZLI BAŞLADI…

Üç yıl öncesine kadar bölgenin moloz, inşaat ve fabrika atıklarının döküm alanı olan Fetrek Çayı su yatağı uygulanan ıslah projesiyle bu hale geldi.

Başkan Görmez “Gelecek nesillere çok büyük bir miras bırakacağız”

 

Türkiye’nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden biri kabul edilen, Küçük Menderes havzasının yaşam kaynağı Fetrek Çayı, uygulanan ıslah projesiyle eski bereketli günlerine geri dönmeye başladı.

Üç yıl öncesine kadar bölgenin moloz, inşaat ve fabrika atıklarının döküm alanı olan Fetrek Çayının 22 kilometrelik bölümünde uygulanan ıslah projesinde mutlu sona yaklaşılıyor. Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşa Görmez, son yağışlardan sonra çizmelerini giydi,  Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi projesinin ağaçlandırma çalışmalarının yapıldığı yapay adada incelemelerde bulundu. Türkiye’nin en büyük çevre yatırımı kabul eden 22 Km.’lik Fetrek Çayı Islah çalışmalarının tamamlanmasının zaman alabileceğini belirten Başkan Görmez “ Bu projeyle havayı, suyu, doğayı, çevreyi ve toprağı nasıl koruduğumuz son yağışlarla birlikte daha iyi anlıyoruz. Gelecek kuşaklara çok değerli  bir miras bırakıyoruz. Büyük emek veriliyor, önemli miktarda harcama yapılıyor. Uzun soluklu ancak heyecan verici bir proje. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na çok teşekkür ediyorum.   Tarımda, sanayide, kentleşmede, vergide ve ihracatta  lider olmayı başarmış ilçemizin  en büyük ödüllerinden biri  Devlet Hastanemiz, diğeri de  Fetrek Çayı  projesi  oldu”  dedi.

DİKİLEN AĞAÇLAR YAŞAMA TUTUNDU

Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi’nin 2. Etabı olan Rekreasyon Projesi kapsamında 17 bin metrekarelik yapay adaya dikilen büyük boy ağaçların hayata tutunduğunu belirten  Başkan Görmez konuşmasını şöyle sürdürdü; “3 ay içinde yaklaşık  250 bin metrekarelik alanın ağaçlandırılacak.  Orman ve Su İşleri Bakanımız  Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından Torbalı Belediyesine bağışlanan 28 ayrı türdeki  1.700 ağacın  bu adaya dikimi devam ediyor. Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi’nde ilk etap çalışmalarının en zor ve en önemli kısımları tamamlandı. 22 Km.lik  Fetrek Çayı’nın büyük bölümünü ıslah edildi. Torbalı halkı çok iyi bilir bu dere yatağı tamamen inşaat ve fabrika atıklarıyla doldurulmuştu. Küçük  Menderes  havzasının su kaynaklarından, yaşam kaynaklarından birisi yok olmuştu. Çok büyük bir çalışmayla onlarca iş makinasının geceli gündüzlü çalışmasıyla birinci etap tamamlandı“ şeklinde konuştu.

YAPAY ADA’YA BAĞLANTILI KÖPRÜLERİN PROJESİ DE HAZIR

Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi kapsamında bir de 17 bin metrekarelik alan üzerinde yapay ada oluşturuldu. Taş dolgu ve tahkimatları tamamlanan adada sosyal yaşama dair birçok tesis yer alacak. Kafeterya, seyir terasları, çocuk oyun alanları, piknik üniteleri, bisiklet ve yaya yolları bulunacak.  DSİ Bölge Müdürlüğü burada iki adet bağlantı köprüsü inşa edecek.  Köprü projelerinin ihale aşamasında olduğu belirtildi.

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN ,YARDIMCISI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir