Mersinli Şehit Torunları Sarıkamışta

Mersinli Şehit Torunları Sarıkamışta

T.C. Kalkınma Bakanlığı öncülüğünde Mersin Valiliği ve Mersin Üniversitesi işbirliğiyle Sarıkamış Harekatı’nın 103’üncü yıldönümünde “Mersin’in Sarıkamış Şehidi Torunlarını Sarıkamış’ta Şehit Dedeleriyle Buluşturma” projesi düzenlendi.

Proje kapsamında, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Yaşar, Mersin Üniversitesi Genel Sekreteri Vedat Güngör, Mersin Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, TRT Çukurova Bölge Müdürü Sabahattin Kahraman, Mersin Üniversitesi öğretim elemanları, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şubesinden beş gazi ve otuz beşi Sarıkamış’ın Mersinli şehit torunu olmak üzere elli beş kişiden oluşan proje ekibi 5 Ocak Cuma günü Kars’ın Sarıkamış ilçesine gitti.

Sarıkamış Belediye Başkanı Köksal Toksoy tarafından karşılanan ekip, şehitlik ziyareti sonrasında Kars Valiliği tarafından Sarıkamış Harekâtının 103’üncü yılı anma etkinlikleri münasebetiyle şehit aileleri, gaziler ve gazi ailelerinin onuruna verilen yemeğe katıldı. Ülkenin birçok yerinden şehit ve gazi ailelerinin katıldığı yemek programı, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından şehitler için dua edilmesi ile devam etti. Yemek programının ardından Sarıkamış Kazım Karabekir Camii’nde Sarıkamış Harekâtı esnasında Allahuekber Dağları’nda şehit düşen 90 bin şehit için düzenlenen Mevlid-i Şerif programına katılım sağlandı.

MEŞALELİ YÜRÜYÜŞ

Kazım Karabekir Camii’nde şehitler için okunan Mevlid-i Şerif’in ardından binlerce vatandaş, ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle Sarıkamış 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda bir araya geldi. Sarıkamış 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı’nda başlayan ve yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı meşaleli kortej yürüyüşü Yukarı Sarıkamış Şehitliği’ne kadar devam etti. Şehitlikteki anma programı okunan duaların ardından sona erdi.

KARDAN ŞEHİT HEYKELLERİ SERGİSİ

Sarıkamış Harekâtının 103’üncü yılı anma etkinliklerinin ikinci gününde Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, çok sayıda protokol üyesi ve vatandaşın katılımıyla “Kardan Şehit Heykelleri Sergisi”nin açılışı gerçekleştirildi.

TÜRKİYE ŞEHİTLERİYLE YÜRÜYOR

Anma etkinliklerinin son gününde “Gençlik Şühedanın İzinde” temasıyla yürüyüş düzenlendi.

Katılımcılar sabahın erken saatlerinde, “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” yürüyüşüne katılmak üzere, harekat sırasında yoğun çatışmalar yaşanan, birçok askerin çatışmada ya da donarak şehit düştüğü Soğanlı ve Allahuekber Dağları arasındaki Kızılçubuk Zirvesi’nde toplandı. Protokol üyeleri, öğrenciler, çok sayıda asker ve ülkenin çeşitli illerinden katılım sağlayan binlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla tekbir ve salavatlar getirerek Yukarı Sarıkamış Şehitliği’ne yürüdü.

Proje kapsamında Mersin’deki şehit torunlarını Sarıkamış’a getirdiklerini ifade eden üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Yaşar, projeyi destekleyen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a, Mersin Valisi Ali İhsan Su’ya, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’ya ve projenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Üç gün süren anma töreni etkinliklerine katılan “Mersin’in Sarıkamış Şehidi Torunlarını Sarıkamış’ta Şehit Dedeleriyle Buluşturma” projesi ekibi Mersin’e geri döndü.

HALIL İBRAHIM DINÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETIM KURULU BASKANI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir