BARO’DAN İÇİŞLERİ BAKANININ GÜVENLİK GÜÇLERİNE “UYUŞTURUCU SATICISININ AYAĞINI KIRIN. SUÇU BANA ATIN” AÇIKLAMASINA BÜYÜK TEPKİ BAŞKAN AV. VELİ KÜÇÜK; “HUKUKSUZ TALİMATTIR VE ALENEN İŞLENMİŞ SUÇTUR”

????????????????????????????????????

BARO’DAN İÇİŞLERİ BAKANININ GÜVENLİK GÜÇLERİNE “UYUŞTURUCU SATICISININ AYAĞINI KIRIN. SUÇU BANA ATIN” AÇIKLAMASINA BÜYÜK TEPKİ

BAŞKAN AV. VELİ KÜÇÜK;

“HUKUKSUZ TALİMATTIR VE ALENEN İŞLENMİŞ SUÇTUR”


Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, güvenlik güçlerine “Okul çevresinde bir uyuşturucu satıcısını gördüğünüz zaman ayağını kırmaya polis görevlidir. Bulduğunuz zaman gereğini yerine getirin. Suçu da bana atın!” talimatına ve sözlerine büyük tepki gösterdi.

 

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Ülkemizin en önemli sorunlarından ve kanayan bir yarası olan uyuşturucu kullanımı ve satıcılarına (torbacı) yönelik mücadele devletimiz tarafından sıkı ve kararlı bir şekilde yürütülmelidir. Bu mücadele hukuk devleti ilkesi çerçevesinde yasalara ve kurallara uygun bir şekilde olmak zorundadır.  Ancak, hukuku hiçe sayan, ülkemizin geçmişte yaşadığı kolluktan kaynaklı işkence, dayak vs. asla kabul edilemeyecek yöntemlerle mücadele mümkün değildir.  Suç ve suçluya karşı hukuk dışı yöntemlerle mücadele şeffaf ve denetlenebilir yönetimlerde meşru değildir. İçişleri Bakanının sözleri ve polise talimatı açıkça hukuka aykırı, polisin kesinlikle riayet etmemesi gereken içeriktedir” dedi.

“İÇİŞLERİ BAKANI ALENEN SUÇ İŞLEMİŞTİR”

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, açıklamasına şöyle devam etti:

“İçişleri Bakanı bu talimatı ve sözleri ile açıkça, ‘suç işlemeye tahrik suçunu’ işlemiştir. Kanunsuz emir yerine getirilemeyeceği gibi, yerine getirilmesi halinde de suç vasfı oluşacaktır. Ülkemizde suçların ve cezaların ne olacağı kanun ile meclis tarafından düzenlenebilecektir. Suçla ve suçluyla mücadele etmekle, suçu önlemekle görevli en üst yönetici konumundaki İçişleri Bakanının böyle kanunsuz, kabile devletlerinde olamayacak  talimat vermesi ancak hezeyandır. ‘Neyse cezası ben çekerim’ sözleri bir bakanın ağzına yakışmamaktadır. Hukukta, suçta ve cezada şahsilik kuralı geçerlidir. Hiçbir güvenlik görevlisinin bu hukuksuz talimatı uygulayacağını ve açıkça suç işleyeceğini düşünmüyorum. Bu kanunsuz emre uyarlarsa suç işlemiş olurlar ve bu suç devlet eliyle işlenmiş hal alacaktır. Kolluk güçlerinin görevi, suç işlenmesinin önlenmesi, işlenmiş bir suç var ise; Suçlunun bulunarak yasal yolları işletip mahkemeler önüne çıkmasını sağlamaktır.

HALIL İBRAHIM DINÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETIM KURULU BASKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir