Urla Esnaf Odası, oda üyesi olan ve icra ettiği meslekte 30 yılını aşan esnaf sanatkarlara Onur Plaketi verdi.

30 -50 yılı deviren üyeleri tek tek işyerlerinde ziyaret ederek plaket veren Urla Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Murat Özün ile başkanvekili Mehmet Kamil Çetin, 2018’de de plaketlerin dağıtılacağını açıkladı.

Esnaf sanatkarlığın zor bir iş olduğuna dikkat çeken Başkan Murat Özün, ‘Üyelerimiz bayram tatil demeden halka hizmet verirler. Fırıncının bayramı, kahvehane sahibinin hafta sonu tatili olmaz. Bakkal gece geç saatlere kadar hizmet verir, sabahın seherinde sıcak çorbanızı zaten çoktan işyerini açmış olan lokantacıdan içersiniz. Çünkü esnaf sanatkarlık sosyal hayatı olmayan, topluma hizmete kendini adayan kişiler tarafından yapılır. Fedakarlık ister, zorlu çalışma koşulları göğüslemeyi gerektirir’ dedi.

Esnaf sanatkarların sınırlı sermaye yapısına sahip olduklarını da hatırlatan Özün, ‘Üyelerimizin büyük finansal kaynaklar bulma imkanı yok. Elindeki küçük sermayeyi alın teri ile, sanatları ile harmanlayıp ailesinin geçimini sağlar. Bununla da kalmaz, iş verir, istihdam sağlar, üreterek ekonomiye vergisi ile devlete katkı verir. Tüm bunları da kendi yağı ile kavrularak yapar. Yani esnaf sanatkarlık zor iştir, her babayiğitin harcı değildir.

Bu zor şartlar içinde çalışarak, ilçesine, ülkesine, yaşadığı çevreye 30 yılı aşkın katkı vermek daha da zor bir iştir, takdire layıktır. Urla Esnaf ve Sanatkarlar Odası bu düşüncelerle 30 ve 50 yılı geride bırakmış ve halen de Urla halkına hizmet veren üyelerini Onur Plaketi ile ödüllendirmektedir. Öte yandan  odamızın kuruluşuna emek veren ikinci dönem başkanımız Kubilay Özyiğit ile 30 yıl başkanlığımızı yapan, Urla esnafının kurumsallaşmasına ve yapılanmasına öncülük eden büyüğümüz Ali Ercan’ı da unutmadık. Bu sembolik plaketlerle duayenlerimize, meslek büyüklerimize, ustalarımıza duyduğumuz saygıyı ve şükranları sunuyoruz. Bundan sonra da bu etkinliğimiz sürecek. Geçmişini görmeyen geleceğini planlayamaz ilkesinden hareketle ustalarımıza, büyüklerimize sahip çıkacağız’ diye konuştu.

HALIL İBRAHIM DINÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETIM KURULU BASKANI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir