GEMLİK’TE 1200 FİDAN DAHA TOPRAKLA BULUŞTU

GEMLİK’TE 1200 FİDAN DAHA TOPRAKLA BULUŞTU

Bursa Orman Müdürlüğünün Gemlik Belediyesi ve Gemlik Kent Konseyi ile birlikte organize ettiği “Gemlik’e Yeni Orman Alanı” projesi kapsamında 1200 fidan toprakla buluştu. Şahintepe Mevkiinde organize edilen Fidan Dikimi töreni yoğun ilgi gördü. 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Kapsamında Gemlik’in deprem riskine karşı orman vasfını yitirmiş, taşlık alanlarına dönüşümünü içeren yasa sonrasında Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milli Emlak ile iletişime geçerek, dönüşümün gerçekleşeceği alanlar kadar olan atıl durumdaki bölge arazilerine orman yapılmasını kararlaştırdı. Bu proje kapsamında yaşları 4 ile 8 arasında değişen 1000 adet Karaçam ve 200 adet Sedir Ağacı fidanı düzenlenen törenle Şahintepe Mevkiine dikildi.

Gemlik Belediye başkanı Refik Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Avcı, Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın, Orman İşletme Müdürü Cihat Yakıcı, Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Serim’in yanı sıra, Kumla Mahallesi Muhtarı Abdullah Satı ve Şahinyurdu Mahallesi Muhtarı Hüseyin Ağıl’da törende hazır bulundu. Vatandaşların yanı sıra öğrencilerin de yoğun ilgi gösterdiği fidan dikim töreninde konuşan Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Gemlik’in en güzel bölgelerinden birisine yeni orman alanları kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, dönüşümü içeren 300 hektarlık alandan daha fazlasına ormanlık alanlar ve çevresine mesire alanları yapacaklarını vurguladı. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gerektiğine işaret eden Belediye Başkanı Refik Yılmaz, KHK ile 8 bin konut yapılacak 300 hektarlık alanın orman arazisi olmadığını, taşlık araziler olduğunu söyledi. Ormanların mevsimlerin değişimini de etkilediğine dikkat çeken Refik Yılmaz, “Orman demek ılıman iklim demek, bol yağmur ve bereketli topraklar demek, güzellik demek, yeşil alanlar, sayfiye yerleri demektir. Daha önce de başlattığımız ağaçlandırma çalışmasını orman projesi kapsamında burada da devam ettiriyoruz” dedi. Refik Yılmaz, KHK sonrasında araziyi fidan dikimine hazır hale getiren Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerine de teşekkür etti.

Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın’da milli emlak müdürlüğünün KHK kapsamında dönüşecek taşlık alanlar kadar Bakanlık bünyesindeki müdürlüğe hazine arazisi tahsis edeceğini anlatarak, Gemlik Belediyesi ile birlikte tahsisi yapılan arazilere ormanlık alanlar oluşturmayı sürdüreceklerini açıkladı. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenler, öğrenciler, vatandaşlar ve protokol üyelerinin fidan dikimi çalışmalarıyla sona erdi. Tören sonrasında vatandaşlara yemek ikramında bulunuldu.

HALIL İBRAHIM DINÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETIM KURULU BASKANI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir