Birecik İlçe Tüketici Hakem Heyeti Çalışmalarını Sürdürüyor

Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla oluşturulan Tüketici Hakem Heyetleri, tüketicinin bilinçlenmesiyle önem kazanmıştır.
Kaymakamımız Sn. Kadir PERÇİ’nin Başkanlığını yürüttüğü Birecik İlçe Tüketici Hakem Heyeti de 2017 yılında tüketici uyuşmazlıklarını en kısa sürede sonuçlandırmak amacıyla yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürmüştür.
Birecik ilçesinde 2017 yılında; tüketici kredileri, abonelik sözleşmeleri, mesafeli sözleşmeler, işyeri dışında kurulan sözleşmeler, ayıplı mal ve hizmetler gibi tüketici işlemlerinden kaynaklanan 513 uyuşmazlık için İlçe Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılmıştır. Bu başvurular neticesinde, %60 tüketici haklı bulunurken %30 tüketici haksız bulunmuştur. Ayrıca hakem heyetinin görev alanına girmeyen uyuşmazlıklar nedeniyle %4 oranında görevsizlik kararı verilirken, tüketici hakem heyeti kararı verilmeden tüketici ile satıcının uzlaşması nedeniyle %6 oranındaki başvurular uzlaşma ile sonuçlanmıştır.
Elektrik, su, telefon ve internet hizmetlerini kapsayan abonelik sözleşmelerinin toplam başvurular içindeki payı %49 dur. Abonelik sözleşmelerini %19 oran ile tüketici kredilerinden doğan uyuşmazlıklar, %17 oran ile ayıplı mal ve %4 oran ile internet üzerinden yapılan alışverişlere ilişkin mesafeli sözleşmelerden kaynaklanan uyuşmazlıklar izlemiştir.
Birecik İlçe Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına 2017 yılında yapılan başvuruların toplam miktarı 404.915,00 TL’dır.
Tüketicinin %60 haklı bulunduğu ve %6 uzlaşma ile sonuçlanan kararlar göz önüne alındığında, 267.244,00 TL tüketici lehinde işlem yapıldığı kuşkusuzdur.
01.01.2018 tarihinden geçerli olmak üzere, İlçe Tüketici Hakem Heyeti Başkanlıklarına değeri 4.570,00 TL ve İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanlıklarına değeri 6.860,00 TL olan uyuşmazlıklar için başvuru yapılabilecektir. 6.860,00 TL tutarın üzerindeki tüketici uyuşmazlıkları için Tüketici Mahkemeleri nezdinde dava açılması gerekmektedir.
Ayrıca, Tüketici Bilgi Sisteminin (TÜBİS) E-Devlet entegrasyonu ile başvurular internet üzerinden yapılabilmektedir.

NUR YILDIRIM

NOVA MEDYA GRUP

GRUP BAŞKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.