Fotoğrafçılar renkli açılarla İzmir’i yansıttı…

İzmir Fotoğrafçılar Odası ile İzmir Doğalgaz’ın gelenekselleştirdiği fotoğraf yarışması, bu yıl 6. kez düzenlendi.

Geçen yıl hayatını kaybeden sektör duayenlerinden Cengiz Özer’in anısına düzenlenen yarışmaya katılan eserler İzmir Ticaret Odası’nın yeni hizmet binasındaki sergi salonunda İzmirlilerin beğenisine sunuluyor.

Sergiyi İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ile İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu da ziyaret etti. İzmir Fotoğrafçılar Odası Başkanı Murat Yavuz ile İzmir Doğalgaz Genel Müdürü Ahmet Yetik, sergiyi gezen Demirtaş ve Mutlu’ya eserler hakkında bilgi verdi.

‘Sokaklar ve Yaşam’ konulu yarışma ile kamuoyunun dikkatini fotoğrafçılık mesleğinin üzerine çekmek istediklerini kaydeden İzmir Fotoğrafçılar Odası Başkanı Murat Yavuz, ‘Mesleğimiz her geçen gün kan kaybediyor. Bu tür etkinliklerle insanlara fotoğrafçılığı sevdirmek, sorunlarımızı ve beklentilerimizi aktarmak istiyoruz. Ayrıca yarışmaya sadece fotoğraf kağıdına baskılı eserleri kabul ediyoruz.  Bin 200’ün üzerinde eser yarışmamıza müracaat etti. dedi.

Fotoğrafçılığın bir sanat dalı olduğunu savunan Yavuz, ‘İnsanlar artık dijital makinelerle, cep telefonları ile fotoğraf çekip sanal ortamda paylaşıyorlar. Düğün, nişan, vesikalık çekimleri dışında üyelerimiz iş yapamıyor. Oysa fotoğrafçılık toplumun sahip çıkması gereken, insanların geçmişini geleceğine bağlayan sanatsal bir köprüdür. Fotoğrafçılık bir tutkudur. Bugün nice doktorlar, avukatlar, öğretmenler fotoğrafçılık eğitimi alıyor. Bu tutkuyu yaşatmak için fotoğrafçılara destek çıkmak lazım, biz de etkinliklerimizle bu sevgiyi yaşatarak sektörümüze güç katmak istiyoruz. Önümüzdeki yıl düzenleyeceğimiz yarışmanın konusu da ‘Yolculuk’ olacak. ’ diye konuştu.

‘Sokaklar ve Yaşam’ konulu yarışmada birincilik ödülünü Aykut Fırat kazanırken, Ali Irgat ikinciliğe, Zehra Çöplü ise üçüncülüğe layık görüldü.

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETM KURULU BASKANI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir